Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti
SAAB – zázraky se dějí... Tisk E-mail
Zajímavosti
Vložil deff   
Neděle, 01 říjen 2017

Zdravím všechny kamarády a přátele z Čech a Slovenska, kteří stejně jako já zasvětili svůj život výjimečné značce SAAB. Již od svých čtyř let jsem měl to štěstí, že jsem mohl sedávat na zadním sedadle SAABU 95 V4 ročníku 1969. Byl a je to první SAAB v naší rodině, naštěstí ne poslední J. V průběhu let a dospívání jsem pochopil, že SAAB není obyčejná značka a začal jsem sbírat informace a podklady o historii této značky u nás v Československu.

Věřte, že sehnat zajímavé informace a materiály nebo dokonce získat kontakt na někoho, kdo se okolo SAABu v 60. a 70. letech u nás pohyboval, nebylo pro cca 20 letého kluka žádná legrace a nebylo to vždy jednoduché. Jsem ovšem rád, že mě i některé nezdary neodradily a vytrval jsem. Díky tomu jsem se setkal s řadou výjimečných, zajímavých a důležitých lidí, kteří tvořili pilíře SAABovství    u nás. Převážně se jedná o členy kolektivu SAAB servisu a prodejny v Praze. Vážení pánové jako Zdeněk Mašita, František Bukovský, Zděněk Fritsch, Pavel Kudrna, Theodor Pištěk či Gene Deitch, těm patří největší poděkování za to, co o historii SAABu v Československu vím. Záměrně jsem ve výčtu osobností opomněl jedno jméno, nejen proto, že jsem neměl bohužel možnost se s tímto člověkem osobně setkat, ale hlavně proto, že převyšuje všechny ostatní. Není to nikdo jiný než Mistr volantu Zdeněk Treybal, kterému patří největší dík za to, že se do východního bloku začaly na začátku 60. let dovážet vozy značky SAAB.

Aktualizováno ( Neděle, 01 říjen 2017 )
Celý článek...
 
Turci vyvinou národní auto na základě Saabu 9-3 Tisk E-mail
Zajímavosti
Vložil deff   
Pondělí, 19 říjen 2015
Turecko je automobilovou velmocí, z výrobců osobních a lehkých užitkových vozů zde působí dlouhá léta Fiat, Renault a Ford, nezapomínejme na Hyundai. Země ale touží po vlastní značce.

Turecký „národní automobil“ vznikne na základě pocházejícím ze severu Evropy, respektive z vývoje General Motors. Jeho jméno je... Saab 9-3! Poté, co GM prodaly švédského výrobce nizozemskému Spykeru, 19. prosince 2011 zbankrotoval. Dosud nezemřel, našel se nový zachránce v podobě konsorcia NEVS s čínským kapitálem. V Trollhättanu se znovu rozběhla kusová výroba druhé generace 9-3 a začaly se testovat i elektromobily. Jenže finance opět došly a tak Saab musel čekat na příchod Dongfengu.
Celý článek...
 
Saab 900 Coupé – nikdy nezveřejněné snímky Tisk E-mail
Zajímavosti
Vložil deff   
Středa, 10 červen 2015

saab-900-coupe-624x351.jpg saab-900-coupe-Valmet-Automotive-624x393.jpg

Z designového centra společnosti Valmet Automotive ve finském městě Uusikaupunki pochízí 4 dosud nezveřejněné snímky konceptu Saabu 900 Coupé, které musely vzniknout někdy koncem roku 1993, případně začátkem roku 1994. Snímky zobrazují připravovaný Saab 900 Coupé ve 4 fázích vývoje – designový nákres, svařování střechy, pravý zadní pohled na odsouhlasený model a boční pohled na model číslo 2 s jinou linií střešní partie.

zdroj: saabplanet.com 

Aktualizováno ( Pondělí, 17 srpen 2015 )
 
Koncept Saab 900 Tisk E-mail
Zajímavosti
Vložil deff   
Úterý, 24 únor 2015
saab900_concept01.jpg 
 
Pod dnešní koncept Saabu 900 se podepsal švédský průmyslový designer Niklas Palm. Niklas ukončil studia průmyslového designu v roce 2008 a v současné době studuje dopravní design na Fakultě designu univerzity ve švédském městě Umea.

Koncept Saabu 900 je zamýšlen jako přímý konkurent Alfy Romeo Mito, Mini Cooper S a podobných nadupaných prcků. S celkovou délkou pod 4m, uspořádáním sedadel 2+2 a použitelným zavazadlovým prostorem by se z něj mohl stát mladšší brácha Saabu 900 Turbo S z osmdesátých let.
překlad: Laf666
zdroj: saabplanet.com 
 
Aktualizováno ( Úterý, 24 únor 2015 )
Celý článek...
 
Ramona Karlsson - World Rallycross Tisk E-mail
Zajímavosti
Vložil deff   
Úterý, 24 únor 2015
Ramona Karlsson bude prvou ženskou jazdkyňou vo World Rallycross
Tuto sezónu (2014) sa Ramona Karlsson stane prvou ženou, ktorá jazdí World Rallycross. Skúsená jazdkyňa podpísala dohodu s Eklund Motorsport a počas sezóny 2014 sa zúčastní minimálne siedmich pretekov.
Ocitla sa tak v rovnakom tíme ako Henning Solberg, ktorý odjazdí vybrané preteky svetovej série. "Je to úžasný pocit pracovať s Perom Eklundom, jedným z najlepších švédskych jazdcov," povedala Ramona. "Tím má mnoho skúseností a Supercar je trieda, kde sú najextrémnejšie autá pre rallycross. Som veľmi nadšená, že sa môžem na tom podieľať. Samozrejme chcem bojovať s poprednými jazdcami. Už sa neviem dočkať začiatku sezóny v Portugalsku." Zatiaľ čo Karlsson pôjde prvý pretek sezóny v Portugalsku, Solberg bude mať svoju tohtoročnú premiéru počas závodu číslo dva, Autosport World RX of Great Britain.Nórsky jazdec súťažil za stajňu Eklund Saab aj v roku 2013. Auto bude mať znovu na starosti skúsený šéf stajne Eklund.
překlad: Jof
zdroj: saabplanet.com
 
ramona-karlsson-2.jpg 
Aktualizováno ( Úterý, 24 únor 2015 )
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 9 z 325

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály