Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Akce a srazy arrow Rallye CUP 2009 - Rokycany a se Saabem!
Rallye CUP 2009 - Rokycany a se Saabem! Tisk E-mail
Vložil deff   
Sobota, 10 říjen 2009
wmr rokycany.jpg
Saab na rallye… tedy přesněji na jízdě pravidelnosti.
Abych to tedy objasnil, protože mne už od malička zajímalo vše co se týkalo aut a zvláště pak automobilových závodů, brzy jsem se stal fanda rallye. Aby taky ne, když se nám vlastně za humny proháněly rallyové speciály na slavné Barumce a já kromě motoristických časopisů hltal třeba také knížku „Rallye – kniha o automobilových soutěžích“, kde jsem mimochodem poprvé zaregistroval jména jezdců jako Stig Blomquist, Per Eklund, Simo Lampinen nebo Erik Carlsson na báječných strojích Saab.
Do nedávné doby jsem jen z uctivé vzdálenosti přihlížel, ale před dvěma roky jsem se potkal s člověkem (Balů), který se po letech vrátil k rallye, byť čistě na amatérské úrovni a slovo dalo slovo a letošní sezónu jsme již jezdili spolu.

A to by nebylo abych své koníčky, tj. rallye a Saab nezkusil dát trochu dohromady ?. V rámci poháru, kterého se zúčastňujeme ( Rallye Cup – středoevropský pohár http://www.rallyecup.ic.cz/ ) je na některých podnicích vypsána i soutěž pravidelnosti, což mne spolu s faktem, že jsem se nedávno stal šťastným majitelem klasické 900, přivedlo k myšlence, a posléze i k realizaci, se s Mikešem (to je ten můj antracitový „Milášek“) a Radimem (NejRN) této akce zúčastnit.

Asi bych měl vysvětlit jaké  jsou rozdíly mezi běžnou rallye a jízdou pravidelnosti:
Běžná rally: vozidla zařazená do soudobých a historických dle objemových tříd jedou na rychlostních zkouškách (RZ) na čas. Kromě dosaženého času na RZ, ale mohou být uděleny časové penalizace např. za špatné projetí retardéru, předčasný, nebo naopak pozdní příjezd do časové kontroly, nebo nedodržení přejezdové trasy dle itineráře.  Posádka s nejnižším součtem časů vyhrává.

Jízda pravidelnosti:
Vozidla vyrobena do roku 1986, nejsou rozdělena dle objemových tříd a cílem není v RZ dojet do cíle co nejdříve, ale za stanovenou dobu. A jestli si vážení myslíte, že je to jednoduché – tak to teda fakt NENÍ!  Ne že by se na RZ jelo tak rychle, v podstatě je stanovený jízdní průměr na 60 km/h což v pohodě stíhají i hodně slabé vozy, ale trefit se na 8 km na čas s přesností na desetiny sekundy, a ono se to tak fakt jezdí, to už až taková prča není. Pro ilustraci, když jsme si s Radimem poprvé před závody cca na 2,5 km úseku zkoušeli jet podle rozpisu a trefit se na čas, tak jsme najednou měli do cílového bodu asi 50 metrů, ale ještě asi minutu a půl času! A to už fakt nedáte.  Jedině zastavit, ale to se nesmí! Stejně jako se nesmí jet proti směru RZ.

Jízda pravidelnosti se celá přepočítává na body, přesněji na trestné body a posádka s nejnižším počtem trestných bodů vyhrává. Základem je přesnost v dojetí v RZ:
Překročení předepsaného času: za 0,1 sec překročení je 1 bod
Pro příklad čas předepsaný 5:21,0
5:21,1 = 1 bod
5:21,5 = 5 bodů
5:22,1 = 11 bodů
Podkročení předepsaného času: 10 bodů + za 0,1 sec podkročení je 1 bod
Pro příklad čas předepsaný 5:21,0
5:20,9 = 10 + 1 = 11 bodů
5:20,5 = 10 + 5 = 15 bodů
5:19,9 = 10 + 11= 21bodů
Další trestné body lze získat za stejné „prohřešky“ jako v běžné rallye tj. předčasný, nebo naopak pozdní příjezd do časové kontroly, nedodržení přejezdové trasy atd.

Jak probíhala příprava:
Auto: pokud pominu věci, které jsem potřeboval udělat proto, že jej vlastním krátce, (tj. kontrola stavu, výměna olejových náplní, zprovoznění ukazatele tlaku oleje a  teploty vody apod.) tak vlastně nic moc. Podmínky pro účast vozu na jízdě pravidelnosti totiž nejsou nijak náročné – stačí aby vozidlo bylo dle TP vyrobené v roce 1986, nebo dříve, mělo platnou STK a emise a bylo vybaveno nejméně 2 kg hasícím práškovým přístrojem s platnou zkouškou.  Ten je stejně dobré vozit, takže to ani moc neberu jako jednorázovou investici. Poslední nutnou podmínkou pro účast vozu na soutěži je nalepení bílých čtverců na dveře na které se lepí čísla.
( V mém případě ale byla ještě jedna věc nutná  udělat a to abych dostal Deffa na závody – nalepit reklamu Saab Info.net na auto ;-) )

Posádka: s technickými věcmi to opět nebylo nijak složité. Radim si zaplatil pojistku  pro motoristické podniky ( já ji už měl), což jej vyšlo cca na 150 Kč, půjčili jsme pro něj helmu a ještě interkom. Ten by normálně při použití běžných, třeba motocyklových, helem nebyl zapotřebí, ale moje helma je vybavena ochranou uší a já bez interkomu nic neslyším. Někdy s tím je docela prča, když mi ve stopce RZ nějaká kočka od časoměřičů něco říká a já se usmívám a kývám hlavou jako debil, protože vůbec netuším co po mě chce? Dál jsme už potřebovali jen stopky, které umí odečítat čas na což jsme využili PDA a pak blok a propisku.
Trochu náročnější  to pak bylo s nácvikem. Hned v úvodu jsme se s Radimem dohodli, že kromě toho, že si budeme hlídat čas, tak také pojedeme  podle rozpisu, neboli not, tak jako se jede běžná rallye.

V zápisu to pak vypadá třeba takhle:
100 L2 – !P3 štěrk   80H  50 P1 50 L3 100 L1-P2 100! R zl.
A čte se to: sto (rozuměj 100 metrů) levá 2, váže Pozor pravá 3 štěrk, osmdesát horizont, padesát pravá1, padesát levá 3, sto levá 1 váže pravá 2, sto Pozor retardér zleva

Možná si teď někdo řekne jestli to je pro jízdu pravidelnosti nutné. Asi je to trochu individuální, ale podle nás je to velmi vhodné. Jednak jsou na RZ pasáže, které by nás mohli i při klidnější jízdě nepříjemně překvapit, jako třeba vytažená zatáčka za gumu, ostré odbočení přes hranu nebo štěrk vytažený  do silnice. Zrovna to se nám osvědčilo hned na první RZ, cca 1 km od startu, kde jsme jej naštěstí měli napsaný, protože to bylo v poměrně rychlé Levé 3, a tak jsme do ní najížděli dost opatrně, což se vyplatilo. Při tréninku tam štěrku ještě až tak moc nebylo, ale při závodě, kdy před námi tudy projelo již sto aut a hlavně čtyřkolky  - Myšáci a Suba , kteří zatáčky tzv. katují  tj. projíždějí je přes krajnice a vytahají spoustu nečistot do silnice, tak to tam vypadalo spíše jak na rally Akropolis – asfalt vůbec nebylo vidět a byla tam souvislá 5cm vrstva štěrku. Dalším důvodem pro rozpis je, že když už jsme byli na uzavřené trati, tak proč se nesvézt trochu rychleji ;-) a i když člověk nejede úplně na 100%, tak by bylo přinejmenším pitomé se někde před diváky ztrapnit a rozrazit retardér, nebo nezvládnout zatáčku, nedej bože ublížit autu.

Byl jsem docela překvapen, jak jsme se Radimem v jízdě podle rozpisu rychle sehráli a naladili na jednu notu. A hlavně musím vyslovit Radimovi poklonu, jednak protože to bylo pro něj zcela nové a z vlastní zkušenosti vím, že to není až tak jednoduché se neustále orientovat v rozpisu a dopředu číst co bude následovat. Ono to při jízdě pravidelnosti je vůbec asi náročnější pro spolujezdce – neustále se orientovat v čase, číst rozpis a neztratit se v něm, odpovídat na blbé otázky jezdce, jako třeba kolik nám zbývá času, a do toho ještě ty běžecké vložky…… no o tom ještě později.

A Radim to velmi rychle a bravurně zvládl a k tomu ještě stíhal hlídat průběžný čas a před cílem mi odpočítávat vteřiny do cíle. I když s tím hlídáním času, jak jsem již dříve zmínil, to až tak jednoduché nebylo. První nám pořád zbývalo spousta času a pak když už nám to vycházelo, jsme si řekli, že to ale nemůžeme jezdit jen na jedné trati, tak jsme si napsali jinou a zkusili jsme ji. Samozřejmě o víkendu. V jedné jízdě traktor, v další důchodce s kloboukem ve škodovce, prostě pro změnu jsme zase zůstali pozadu a najednou nám zbývalo 30 vteřin, ale 1,5 km do cíle a to pak i kdyby jste se ….  To je tak, když si chce člověk něco nacvičit a dělá to v běžném provozu :). A  když se nám podařilo i toto,tak přišlo pro mne to nejhorší – mám 150 metrů do cíle a radim odpočítává 14, 13, 12, ..10, 9, (ne to není překlep, Radim prostě nemá rád číslo 11, tak mi ho prostě nehlásí  :) 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, teď  - a já jsem buď ještě 2 metry před cílem, nebo v tom horším a obvyklejším případě už 3 vteřiny za. Někdy si to zkuste. Teoreticky je to jasné, při rychlosti 36 km/h ujedete 10 metrů za vteřinu, nebo při rychlosti  70 km/h ujedete 100 metrů cca za 5 sekund, ale trefit se na „ teď“ špičkou auta do pomyslné fotobuňky …

Závody
Připraveni a nabuzeni jsme se tedy v pátek 10. září vydali na 1. MaxSport Pneu Rallye Rokycany http://www.wmr.cz .  Po administrativní a technické přejímce nás čekaly 3 různé RZ, které jsme si napsali ,v rozpisu vyznačili i záchytné body 2 km, 1km a 500 metrů před cílem každé RZ abychom se dokázali rovnat do správného času a pak jsme si RZ-ty pro kontrolu ještě třikrát projeli a udělali drobné úpravy v rozpisu. Pak zpátky do servisu, přeleštit a nastartovat Saaba a hurá na Masarykovo náměstí na slavnostní start. Mezitím co si obyvatelstvo prohlíží vozy, my si dáme vynikající kafe a Radim se dal do přepisování not – rozpisu RZ, aby se v tom v sobotu při závodě  orientoval.  Já nedělám nic - pro mne novinka,  a jen uvažuju  co asi tak běžně dělá můj fára, když takhle ty noty přepisuju já ….  Zpátky k autům, nasednout, pod bránou pár “chytrých“ slov do mikrofonu a konečně vyrážíme po náročném dni  na hotel. Sprcha, večeře, pivko a padám únavou. Ráno je třeba brzy vstávat.

Sobota:

My co jedeme pravidelnost, na tom ještě nejsme tak zle. Start je o 40 minut posunut, takže první posádka startuje v 8:40, startuje se po minutě takže nám zbývá ještě dost času ráno přeleštit skla, zahřát celé auto a i dojet na benzinku nahustit pneu na správný tlak – v případě Rokycan to sice znamenalo jet až na druhou a projet celým městem, ale i tak bez problémů stíháme i když už začínáme být poněkud nervózní. V 10:20 jsme v první časové kontrole (ČK) dostaneme jízdní výkaz a vyrážíme směrem k první RZ.

Před ČK do 1. RZ je trochu fronta (jedna z posádek před námi vzala vozidlo na procházku mimo silnici), takže nastává obvyklá kratochvíle spolujezdců a to běžecká vložka s jízdním výkazem do časové kontroly. Nedá se svítit, za pozdní příchod do ČK by byla nepříjemná penalizace. Nicméně startují další vozy a my se pomalu přibližujeme ke startu a nervozita pěkně stoupá, co chvíli si musím utírat zpocené ruce. A už jsme na startu. Mohli bychom samozřejmě už od startu jet pijánko, to nám ale nedá,  když se startuje ve vsi a je tam plno diváků. Takže plnej,  řadím 2 turbo zabírá do červeného pole,  80m levá 4 u požární zbrojnice,  je to do kopce, takže vytáčím motor do 5,5 tis, kupodivu přes notně vychozenou kulisu řazení mé 900 nemám nejmenší potíže s řazením a rychlosti tam padají jedna za druhou,  následují rychlé protahováky až nahoru nad ves kde se to na horizontu láme a za ním je pravá 3 do které není vidět, na což nemám srdce, takže to prodám  a před horizontem ubírám. Série rychlých zatáček a levá 3 se štěrkem, jen oba koukáme kde se tam vzalo takové množství štěrku. Po klidnější pasáži přichází nádherný průjezd esíčkem do kopce kolem louky obsypané diváky. Po 150metrové rovince v první  pravé 4 je vytahaná hlína, takže nám lehce ustřeluje záď, ale kontra Mikeše i bez ubrání rychle zklidní a další levou 4 projíždíme bez problémů. Další 2 km vedou lesem, máme najeto moc času, přeci jen je Saab na tento časový průměr až moc rychlý, takže se to snažíme srovnat a i když jsou zde dlouhé rovinky, kocháme se jak pan doktor z Vesničko má středisková a ploužíme se tak 30 km rychlostí. Dojezd RZ je těsně za vesnicí, tak abychom ji mohli projet alespoň trochu rozumně nesmíme tam dorazit moc brzy. Pravá 6  přes hranu 200 metrů retardér a jsme  v Bušovicích, 100 metrů levá 2 váže pravá 6,   200 metrů brzdy, retardér, 100 levá 2 váže pravá 3 a máme 1 km do cíle. Rovnáme si čas a další usek i s retardérem přes autobusovou zatáčku projíždíme skoro krokem. 200 metrů, Radim odpočítává, most, 30 metrů za ním je cíl. Dojíždíme do stopky RZ, kde nám zapisují čas. Netrefil jsme se o 1 desetinu sekundy. Bohužel to bylo o tu desetinu dříve, takže chytáme 11 trestných bodů, i tak jsme zatím první.

V dalších RZ-tách jsme bohužel až tak přesní nebyli, především ve 4 RZ, kde jsme přijeli o 1,6 vteřiny dřív (26 trestných bodů), což nás ve finále o 16 bodů stálo medailové umístění.

Celkově se jelo  8 RZ (2 tratě 3 krát, 1 trať 2 krát), 2 byly bohužel zrušeny kvůli idiotovi, který si postavil hlavu, že ty závody prostě překazí. Přesto jsme si to náramně užili a v partě posádek rallye zažili hodně legrace.
Pokud to finance a čas dovolí, rádi bychom si to v příští sezóně zopákli, a pokud by se našli stejní nadšenci, kteří by to měli chuť se Saabem taky zkusit rádi pomůžeme s přípravou zkušenostmi i praktickými radami.
No nebyla by to paráda, kdyby se řada Saabů proháněla po tratích rallye. A to ani nemluvě o mém snu, dostat do regulérní soutěže repliku soutěžního Saabu 99 turbo, tak jak v roce 1978 vyhrál Švédskou rallye.

Kuchařka jak na jízdu pravidelnosti
Budeme potřebovat: 1 vozidlo s rokem výroby 1986 (dle OTP) a starší (nejlépe Saab) s platnou STK, 2kg práškový hasící přístroj s platnou zkouškou, pojistku pro automobilový sport, helmy – stačí obyčejné na motorku s homologací pro běžný provoz, blok + ostře ořezanou tužku, stopky, přihlásit se a zaplatit startovné.

napsal: Dan Zmijarov (Vip)

S900_Rokycany_090912_001.jpgS900_Rokycany_090912_002.jpgS900_Rokycany_090912_003.jpgS900_Rokycany_090912_004.jpgS900_Rokycany_090912_005.JPGS900_Rokycany_090912_006.JPG

 

 

 

Pár mých fotografií při sobotní navštěvě technického zízemí Rallye Rokycany 2009 (foto deff): http://deff.rajce.idnes.cz/RALLYE_CUP_2009_-_Rokycany/

 Video: http://www.youtube.com/watch?v=1KbI3ygs3Uo

 

 

 

Komentářů
Hledat
deff  - video SAAB   |SAdministrator |2009-11-17 20:51:00
Přibylo video - spíš sestřih z oficiálního videa Ale vypadá moc
pěkně, tak sosejte  

http://www.youtube.com/watch?v=1KbI3ygs3Uo
supergutik  - re: re:   |195.146.156.xxx |2009-10-14 10:34:49
Vip napsal:
supergutik napsal:
.. a nemas to nahodou dle masky novejsi nez r. 1986??

správný postřeh , ale v tomto případě je rozhodující datum
výroby uvedené v TP


aaa tak to pak vse vysvetluje. kazdopadne kraaasny kousek!! ?) mej se
Vip  - re:   |85.207.1.xxx |2009-10-13 21:37:24
supergutik napsal:
.. a nemas to nahodou dle masky novejsi nez r. 1986??

správný postřeh , ale v tomto případě je rozhodující datum
výroby uvedené v TP
supergutik   |195.146.156.xxx |2009-10-12 13:14:35
.. a nemas to nahodou dle masky novejsi nez r. 1986??
deff  - RALLYE 2009   |SAdministrator |2009-10-11 09:38:31
Přesně tak, článek je to perfektní... musím vyseknout Danovi velkou
pochvalu!

A doufám, že příští rok uvidím na Rokycanském Rallye
více Saabů
chcita   |Registered |2009-10-11 01:32:18
Paradni clanek...vic nadsencu
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Úterý, 17 listopad 2009 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály