Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Technický koutek arrow Námluvy Fiatu a Saabu z konce roku 1989
Námluvy Fiatu a Saabu z konce roku 1989 Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 30 listopad 2009

FIAT_Logo.jpgMy cinkali klíči, italové dukáty
Dnešní situace Saabu je pro příznivce až nepochopitelně smutná. Pohled na dvacet let staré události ale vrhá na celou věc jiné světlo. Z finančního úpadku a nedostatku vizí na konci osmdesátých let by totiž Saab zřejmě nevyvedl nikdo. Šéfové GM do Saabu vstupovali se všeobecně sdílenou iluzí o příchodu zlatého věku luxusních aut v Evropě a žádný plán B neměli. Místo toho se ale dostavila recese, už tehdy neúměrně vysoké náklady dále stouply a trh zhoustl. Do vyšší ligy pronikla jen jedna značka, Audi, která navíc věnovala největší úsilí technologickému vývoji v osmdesátých letech a v devadesátých už investovala spíš do obchodní masáže. Naopak činorodé a technicky plodné angažmá Fordu v Jaguaru skončilo obrovskou ztrátou a prodejem značky do Indie. A majitelem Saabu se v roce 1989 málem stál Fiat, který se sám dostal na hranici krachu už v roce 2003. Takže dnes je nám smutno, ale Saab mohl být už pár let po smrti. K dokreslení tehdejších poměrů jsem přeložil část skvěle zpracovaného archivního materiálu ze Saabhistory.com.

 

11.11.1989, The New York Times
Podle prohlášení švédského ministra průmyslu by společný podnik s Fiatem mohl být založen do konce roku. Ivar Nordberg sdělil, že společnosti „zatím jednají, o jakou formu dohody půjde. Výsledek by však mohl přijít do konce roku“.
Minulý měsíc skupina Saab-Scania nabídla automobilku Fordu, jednání však skončila neúspěchem.

Startribune, Minnesotta
Nejvyšší manažeři Fiatu potvrdili, že mají o Saab vážný zájem. Dále se zabývají nabídkou odkoupení španělského výrobce nákladních vozidel Enasa a současně podepsali smlouvu o prodeji vozů Alfa Romeo v síti Chrysleru v USA.
Z nedávných společných projektů má Fiat o Saabu dostatek informací.

14.11.1989, The Wall Street Journal
Po odmítnutí Fordem zřejmě bojující Saab dosáhne dohody s Fiatem. Obě automobilky už mají za sebou delší spolupráci. Poté, co dal Ford přednost Jaguaru, byl italský gigant často uváděn jako nejvhodnější nápadník. Fiat zpočátku takové spekulace odmítal a naznačil, že o koupi upadající automobilové divize Saabu nemá zájem. Zdroj blízký jednání však sdělil, že Fiat jednání započatá před několika měsíci nikdy nepřerušil, přestože Scania mezitím formálně nabídla Saab Fordu. V těchto týdnech však už jednání s Fiatem nabrala na vážnosti.
Zdroj však vyloučil názor připisovaný švédskému ministru průmyslu, že by byl připraven konkrétní návrh a dohoda o něm byla uzavřena do konce roku. „Rozhovory běží, ale kdy a s jakým výsledkem se uzavřou, nevíme. Můžeme doufat a někdo je optimista, ale s Fordem jsme jednali osm měsíců a vidíte, kde jsme.“

Řada analytiků tentokrát doufá v pozitivní výsledek, i když spojení s Fiatem dlouhodobě nemůže Saabu přinést tolik, co slibovala aliance s Fordem. Výběr partnerů se navíc zužuje a Scania si nemůže dovolit natahovat hru příliš dlouho. „Bude obrovský problém s kýmkoli spojit velmi zvláštní korporátní kulturu Saabu“, soudí Daniel Jones, profesor průmyslového managementu z University of Cardiff, „ale svět mu začíná ujíždět. Na samostatnou existenci nemá naději.“ Zásadním argumentem dohody Fiat-Saab jsou výrobní kapacity, kterých má Saab přebytek a Fiat nedostatek. „Takovou alianci považuji za prospěšnou spíše krátkodobě“ komentuje Philip Ayton z investiční firmy Barclays de Zoete Wedd. „Největším problémem Fiatu je nedostatek kapacit, aby mohl zvyšovat podíl na trzích mimo Itálii. A Saab-Scania potřebuje svoje kapacity zaplnit, jinak nebude nikdy zisková.“ Pravděpodobná dohoda si tedy nejspíš vyžádá montáž Fiatů a Lancií v předimenzované továrně v Malmö, kterou Saab postavil s výhledem vyrábět 180 tisíc aut ročně. Letos to však bude 110 tisíc.

30.11.1989, The New York Times
Fiat je připraven nabídnout 5 miliard SKR, tedy 780 USD za 51% podíl v Saabu. S odvoláním na nejmenované zdroje dnes švédský rozhlas oznámil, že rodina Wallenbergů jako hlavní akcionář dala souhlas k prodeji podílu v automobilce.
Saab, který dále vyrábí nákladní automobily a letadla, hledá pro svou divizi osobních vozů partnera. Společnost je přesvědčena, že divize je příliš malá na to, aby se v současné rostoucí konkurenci udržela samostatně. Fiat jako jeden z největších evropských výrobců chce akvizicí upevnit své postavení v luxusním sektoru trhu.

2.12.1989, The New York Times
Volvo připouští, že podalo Scanii neformální návrh na odkup Saabu, ale nabídka byla odmítnuta. Ředitel Volva Pehr Gyllenhammar v prohlášení uvedl, že návrh podal Peteru Wallenbergovi již dříve během roku, poté, co Scania přiznala potíže se Saabem, s nadějí ve vybudování silného švédského automobilového podniku.
„Saab-Scania nabídku odmítla“ potvrdil mluvčí Volva Hans Rehnstrom. Dodal ale, že „věc nelze považovat za uzavřenou, jelikož Saab ani Volvo zatím nejsou s žádným zahraničním výrobcem spojeny.“
Saab-Scania prohlášení nekomentovala. Oficiální zpráva uvádí ztrátu Saabu 1.2 miliardy SKR / 188 milionů USD za prvních osm měsíců letošního roku. Před měsícem zkrachovala jednání o vstupu Fordu, další jednání se vedou s Fiatem.

4.12.1989, The Wall Street Journal
Trpká výměna názorů mezi švédským průmyslníkem Peterem Wallenbergem a ředitelem Volva Pehrem Gyllenhammarem vrhla nové světlo na perspektivy „švédského řešení“ krize v automobilové divizi Saabu. Obě automobilky vedou jednání s velkými evropskými koncerny o spolupráci, případně o spojení: Saab s Fiatem, Volvo s Renaultem.

Ve svém překvapivém pátečním prohášení Gyllenhammar otevřel možnost aliance Volvo-Saab-Scania a naznačil potíže v jednání s Renaultem. Prozradil, že návrh koupit Saab-Scanii dal Wallenbergovi už při neformálních rozhovorech v létě. Gyllenhammar prohlásil švédskou cestu k řešení situace ztrátového Saabu za „uskutečnitelnou“, kombinace Volvo-Saab-Scania by posílila švédský průmysl a zajistila oběma výrobcům silnější pozici při jednání se zahraničními partnery.

Wallenberg, hlava finanční skupiny, která je dominantním vlasníkem Saab-Scania, totiž ve čtvrtek vyvolal konflikt. Na pracovním setkání se skupinou stavebních inženýrů prohlásil, že návrh na sloučení Saab-Scania-Volvo s Gyllenhammarem probíral, ale jednání k ničemu nevedlo. Oba se prý shodli, že by taková kombinace znamenala zavření nejméně jedné, nejspíše dvou švédských továren a tisíce dělníků by přišly o práci.
Saab-Scania připustila jednání s Volvem již dříve, kdy jednala s o partnerství i s dalšími výrobci, podle nich však rozhovory rychle skončily a zástupci Volva jakoukoli možnost sloučení s konkurencí tvrdě odmítli.

Obě automobilky se přitom dohodly na sloučení už v roce 1977, ale plán zkrachoval na opozici managementů obou firem. Od té doby byly vztahy výrobců na bodě mrazu a břehy se ještě vzdálily začátkem osmdesátých let, kdy Wallenbergova skupina veřejně vedla s Volvem válku o převzetí. Nedávné osobní setkání Wallenberga s Gyllenhammarem proto vyvolalo mezi analytiky překvapení, většina to však považuje za potvrzení toho, do jak hlubokých problémů se Saab dostal.

Gyllenhammar byl ve čtvrtek v zahraničí a když se v pátek vrátil, kontroval příkrým prohlášením, ve kterém napadl Wallenbergovu verzi jejich schůzky. „S ohledem na vážnost záležitosti považuji za svou povinnost vyslovit svůj názor,“ uvádí v něm. Prohlášení bylo původně vydáno jen pro zaměstnance Volva. Odpoledne jej však předali i švédským agenturám. Gyllenhammar prohlašuje, že Wallenberga kontaktoval sám (nikoli opačně), nabídl převzetí celé skupiny Saab-Scania a s ní odpovědnosti za další vývoj automobilové divize. Dále oznámil, že by spojení mělo značné předpoklady k racionalizaci výroby, která by si vyžádala zásadní omezení pracovních míst. Dodal ale: „Můj názor je, že mají-li se ztráty Saab Automobile omezit, bude taková restrukturalizace nutná v každém případě.“ Majitele Saabu vyzval k jednání, protože „by se měly prověřit všechny možnosti k vytvoření co nejsilnějšího švédského podniku, dříve než se Saab nebo Volvo napevno připoutají k některému zahraničnímu výrobci.“

Mluvčí Saab-Scania o víkendu prohlášení zlehčil: „Spojení Saab-Scania-Volvo není aktuální. Jsme pevně přesvědčeni, že mezinárodní spolupráce je pro švédský průmysl přínosnější, než čistě národní řešení.“

Analytici zůstávají na rozpacích nad Gyllenhammarovým očividným obratem o 180 stupňů. Někteří soudí, že jeho opětovný zájem o Saab pramení z obavy, že jednání s Fiatem bude úspěšné a on bude na domácím hřišti poprvé čelit silnějšímu soupeři. Volvo také může živit opozici proti paktu Fiat-Saab-Scania prostřednictvím odborů a vládnoucích sociálních demokratů apelováním na „švédskou cestu“. Podle jiných je za tím spíše neúspěch jednání s Renaultem: „Kdyby se vyvíjelo dobře, neměl by Gyllenhammar vůbec čas vztekat se kvůli Saabu.“

16.12.1989 The New York Times
General Motors dnes překvapilo automobilový svět prohlášením, že koupí 50% problematické automobilové divize Saab-Scania. Tento krok posílí aktivity GM v Evropě a zaplní prázdné místo na vrcholu produktové řady, která potřebuje modely konkurující Mercedesu a BMW.

GM vidí podstatu problému Saabu v příliš malému objemu a předpokládá, že jeho zvýšením dosáhne zlevnění výroby, což bude přínosem pro obě strany. Saab hledal kvůli poklesu prodeje a zisků partnera několik měsíců, zasvěcenci ještě nedávno sázeli na dohodu s Fiatem. Nabídky předložili také Ford a Volvo, ale Saab-Scania je zamítla zřejmě kvůli neochotě vzdát se kontrolního podílu. Místo toho se dohodla s GM, kterému se před pouhými šesti týdny nezdařilo koupit značku Jaguar.

Saab-Scania si nechá své ziskové divize nákladních automobilů, leteckou a vojenskou.  Kromě nákupu vlastnického podílu investuje GM 100 mil USD jako provozní kapitál. To umožní pokrýt mzdy, nákup materiálu a zařízení pro chod automobilky, která za osm měsíců roku dosáhla ztráty 188 mil. USD. „V prvním roce na tom GM prodělá, ale ne kriticky,“ soudí analytik Harvey Heinbach z Meryll Lynch.
Někteří další však zpochybňují smysl operace. „Vůbec nechápu, čeho GM dosáhl,“ říká Maryann N. Kellerová, analytička z Furman, Selz, Mager, Dietz & Birney. „Modelová řada Opelu je už teď velmi silná a obsahuje vozy, které se od Saabu tolik neliší. Na rozdíl od Jaguaru, který může s pomocí Fordu uvést nové modely za rok nebo za dva, nemá Saab na cestě nic nového“ dodává Kellerová a upozorňuje, že výrobní náklady ve Švédsku patří k nejvyšším v Evropě.

„Naším problémem je malý objem“ říká viceprezident Saabu Kai Hammerich. Podíl Saabu na evropském trhu je nižší než 1%, GM se značkami Opel a Vauxhall dosahuje 11.4%. „Se silným partnerem můžeme najít zdroje pro rozvoj,“ dodává Hammerich. Saab očekává nárůst prodejů a rozšíření modelové řady.
Dohoda umožňuje GM vyrábět své vozy v továrnách Saabu. V USA má sice GM nadbytek kapacit, v Evropě, kde je letos jako na jediném kontinentě zisková, by jich však mohla využít více. Představitelé GM odhadují, že v továrnách Saabu – dvě jsou ve Švédsku a jedna ve Finsku – je možné vyrábět 180-200 tisíc aut ročně. Od poloviny osmdesátých let však kvůli klesajícím prodejům všechny továrny běží na poloviční až dvoutřetinový výkon. Prodeje Saabu v USA klesly proti minulému roku o 16%.

GM má dále v plánu podílet se na aktivitách Saabu v oblasti automobilové elektroniky, které budou převedeny do samostatné společnosti Saab-Scania Automotive Electronics. Saab si v něm zachová většinu, GM se zajímá zejména o inovativní technologie jako je moderní systém zapalování, který zlepšuje studené starty a prodlužuje životnost zapalovacích svíček.

The Wall Street Journal
GM se dohodla se Saab-Scanií na koupi 50% problematické automobilové divize, což americké jedničce umožní navázat na dosavadní úspěchy v Evropě. Podle pátečního prohlášení za podíl zaplatí 500 mil USD a jak GM tak Scania přispějí 100 mil USD provozního kapitálu. Kontrolu nad novým podnikem však bude mít GM, který jmenuje ředitele.
Obě společnosti dále spojí své síly v samostatném partnerském podniku automobilové elektroniky, ve kterém si Saab-Scania zachová většinu. Zváží také možnosti spolupráce volenských divizí, Hughes Aircraft a Saab Missiles. Dohody ještě vyžadují schválení švédské vlády, její prvotní reakce ale byly velmi vstřícné.

Kontrakt ukončil dlouhé období, kdy Saab-Scania hledala partnera, který by zachránil její ztrátovou automobilovou divizi. Ford, Volvo a Fiat vedly se Saabem intenzivní jednání, která se vždy zastavila na požadavku získání kontroly. Zakoupením podílu v Saabu získává GM výrobní kapacity a exkluzivní značku, kterou v Evropě nutně potřebuje. Přestože americké podniky GM jsou ztrátové a za posledních deset let koncern ztratil 11% podílu amerického trhu, jeho evropské odnože vzkvétají. Přesto si představitelé GM stěžovali na chybějící luxusní značku, zvláště ve světle očekávaného růstu poptávky po vozech vyšších tříd v Evropě. Tyto obavy vedly GM k agresivnímu tlaku na dohodu s Jaguarem, kterou se však nepodařilo uzavřít a Ford před šesti týdny celou značku koupil za 2.5 mld USD. „Opel stačí jen na jistou úroveň a v Evropě tak nedosahujeme na skutečně prestižní sektor trhu,“ řekl viceprezident GM zodpovědný za evropské operace, John F. Smith. „Rádi bychom vrchol trhu plně pokryli a máme za to, že dohoda se Saabem nám k tomu dává skvělou možnost“.

Manažeři GM prohlašují, že podmínky, které získali v Saabu, jsou podobně těm, o které usilovali v Jaguaru. Podíl v Saabu získali levněji, současně však luxusní image Saabu není tak silná, což se chystají napravit rozšířením současné řady, obsahující pouze dva modely, dodáním technologií pohonu zadních a všech kol, důležitého motoru V6 a dalších. Vizí Roberta J. Eatona, prezidenta GM Europe, je „konkurovat špičkovým produktům evropské vyšší třídy, jaké vyrábí BMW a Mercedes.“
To jsou ovšem vysoké nároky. Průmysloví analytici se shodují, že vyvinout schopného konkurenta pro BMW a Mercedes potrvá nejméně pět let a jeho uvedení na trh otřese zažitým, uhlazeným puncem značky.
S miniaturním domácím trhem je Saab těžce závislý na vývozu, což je za současné agresivní konsolidace rozsáhlého evropského autoprůmyslu nevýhoda. Třetina produkce Saabu směřuje do USA, tamní poptávka ale klesá, což je důvod, proč letos automobilka očekává ztrátu 2 mld SKR (318 mil. USD). Představitelé obou podniků však prohlašují, že Saab zůstane v prodeji jako samostatná značka. GM očekává dosažení ziskovosti v roce 1991, zejména díky možnosti vyrábět své evropské modely ve švédských továrnách. Výkonný ředitel Saabu Georg Karnsund odvážně plánuje do deseti let zdvojnásobit produkci nového podniku na 360 tisíc vozů ročně. Navíc Saab získá přístup k součástkové základně GM a využije jeho množstevních slev. Dosud byly náklady Saabu na komponenty velmi vysoké kvůli omezené výrobě kolem 120 tisíc vozů za rok. Analytici odhadují, že jen na materiálech mohou úspory dosáhnout 10%.

Společný podnik samozřejmě bude čelit jistým potížím. Saab-Scanii trápí např. absence pracovníků dosahující bezuzdných 23%, 20% přesahuje i roční fluktuace.
Poté, co Ford zavrhl Scanii a Jaguar se vykroutil GM, byla situace jasnější. K vyhlášení zásnub však bylo třeba ještě zákulisního jednání. Podle vysoko postaveného představitele Saabu byl hlavním vyjednavačem bývalý norský ministr obrany Grieg Tidemand, blízký spojenec rodiny Wallenbergů, který zároveň pracuje ve skupině zahraničních poradců GM. První schůzka se konala v centrále GM Europe v Curychu 20. listopadu, dohoda byla potvrzena minulý týden při návštěvě prezidenta GM Rogera B. Smithe ve Stockholmu.

Zdroj: Saabhistory
Překlad a komentář: švaab

Komentářů
Hledat
švaab  - Bububu ty malá Švédko...   |Manager |2009-12-12 19:42:11
Dneska jsem našel ještě jednu historickou kuriozitu. Při uvedení 9-5 se
nový šéf Saabu Robert Hendry nechal slyšet, že dostal od GM plnou svobodu,
aby vrátil značce její úroveň a image.
"Po uvedení 900 v roce 1993
jsme byli svědky kvalitativních problémů a zvýšení servisních nákladů,
které do té doby u Saabu nepřicházely v úvahu a zásadně poškodily jeho
image. To už se nesmí nikdy opakovat." Jeho prvním krokem na podzim 1996
proto bylo posunutí premiéry 9-5 o půl roku, aby se všechno stihlo vyladit.
"S novou 9-5 a 9-5 kombi, kterou uvedeme v roce 1999, se musíme dostat na
produkci 130 tisíc vozů ročně a dosáhnout zisku, jinak GM dojde se Saabem
trpělivost."
Že to ale trvalo....
sk0609  - hmm   |88.101.189.xxx |2009-12-01 15:00:43
moc pěknej a zajímavej článek. jen jsem zvědavej jak to dopadne nyní.
včera bylo jednání v detroitu a dnes bude pokračovat. možností výsledku
je několik, od nalezení nového kupce (merbanco, renco group, BAIC a údajně
má nově zájem jistá mezinárodní společnost. spekuluje se, zda to není
Hyundai/Kia...) po ukončení značky s tím, že se prodá část saabu do
číny (BAIC) až po úplné zrušení...
ps: v jednom článku jsem četl, že
saab nyní neumře, že saab už je dávno (20 let = doba vlastnictví GM) po
smrti...
deff  - KIA - SAAB   |SAdministrator |2009-12-01 21:21:10
Osobně vidím koupě od KIA Motors za nejoptimálnější volbu. A to
myslím vážně. 
Korejci jsou všeobecně v technice daleko
před námi (Čechy), auta vyrábí docela slušná a nemají móresy
jako číňani. Korejci totiž pilně a poctivě pracují, kopírování
cizího už mají dávno za sebou, mají svoje vlastní, pozoruhodné
výsledky a ještě jim chybí prémiová značka. Nevím však, jak jsou
na tom s kapitálem.

Čína = cesta do pekel. (bez předsudků)
sk0609  - spyke   |88.101.189.xxx |2009-12-01 22:11:31
tak změna, údajně ona tajemná firma, která uvažuje o koupi/převzetí
saabu je holandský výrobce sportovních vozů spyker
http://www.spykercars.nl
zřejmě ta kia/hyundai byla mystifikace (sleduji buď
zprávy na googlu nebo komenty na saabsunited.com a řeší se tam
ledacos).
nevím co na to odpovědět, jestli to je pravda, tak mi přijde, že
spyker bude něco podobného jako koeniggseg. malovýroba sportovních aut,
která se bude snažit převzít megalomanský saab podnik.. vše jsou ale
zatím jen spekulace. nyní z detroitu přichází celkem pozitivní zpráva,
že saab má dalších 30 dní na hledání nového kupce... ještě není nic
ztraceno, řekl bych, že ba naopak. držme palce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Úterý, 01 prosinec 2009 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály