Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Saab 9-5 :: méně válců, více charismatu
Saab 9-5 :: méně válců, více charismatu Tisk E-mail
Vložil deff   
Středa, 06 říjen 2010

official_SAAB_9-5_03.jpgPro první představení nové 9-5 zvolil Saab šestiválcové Aero a reakce byly tu i onde trochu zdrženlivé. Dnes mám tu čest napsat, že moderní dvoulitrový benzín a především podvozek zbavený nadváhy motoru V6 konečně vrhá na celou věc trochu jiné světlo. Díky pozornosti fy Saabcars jsem se včera s několika dalšími pisálky ocitl na druhém kole předvádění Saabu 9-5. Vyzkoušel jsem diesel s automatem a předním náhonem a benzínové čtyřválce s automatem i manuálem, v obou případech s pohonem 4x4.

Manuální převodovka k dieselu bohužel k dispozici nebyla, kombinace s automatem není vůbec špatná. Jako u všech podobných vozů platí, že jednoduchá šestirychlostní skříň s měničem není zrovna ideální do města. Ani při nízkém zatížení nenechá motor pracovat v úplně nejnižších otáčkách (1200-1600/min), kde by se byl choval nejúsporněji, při neustálých změnách rychlosti samozřejmě neudrží zamčený měnič a jelikož se dnes převodové stupně skládají s ohledem na měření spotřeby a ne s ohledem na dynamiku, mezi dvojkou a trojkou je obrovská díra, díky které se musí dvojka vytáčet až na 2500, aby jednotka dovolila řadit dál – trojka padá o tisíc otáček dolů. To dnes patří k folklóru, ze kterého vybočují jen sedmi a osmirychlostní skříně ze stájí Benz a BMW. Pokud tedy zítra uslyšíte na ulici čtyřicítkou jedoucí manažerský sedan bezmocně vyjící jako když tahá psa za ocas, je to právě proto, že ho převodovka drží s přivřeným sáním na 2400/min a ne a ne ho pustit. Jakmile se však dostanete na periférii a dál, je to lepší. Na rozdíl od nevyladěné Astry s tímtéž automatem, která zbytečně podřazovala při každém pošimrání plynu, dokáže jednotka Saabu motor někde na 1800/min zatížit a nechat ho souvisle táhnout. Ne že by za sebou nechával úplně všechno, ale 350 N.m je hodnota zároveň dynamicky přiměřená a zároveň únosná pro přední náhon. Takové Volvo dá 400, ale uložení ramen se začne kroutit a auto se žížalí ke straně. Saab podává svůj výkon s vyrovnanou rezervou, stabilně a předvídatelně. Na dálnici to v pohodě stačí, šestka dosáhne tří tisíc otáček při 180 km/h, tedy stejně jako u Volva 2,4 D, jen to zrychlení je trochu pomalejší a zvuk méně příjemný. Proti Insignii je ho však slyšet přeci jen méně.
Podvozek byl bez aktivních tlumičů, nicméně snížený a zřejmě v zájmu fotogeničnosti opatřený devatenáctipalcovými koly. Na vymleté karlovarské dálnici reagoval trochu trhaně, ale nebyl úplně tvrdý a prostý poddajnosti. Auto se stále chovalo kultivovaně, i když bylo to trochu na hranici a v takových korábech si říkáte, co to bude na okresce platné. Odbočení ke Křivoklátu ale přineslo překvapení. Pětimetrový ingot se bez jakékoli křeče a těžkopádnosti vrhal do esíček, oblouky utahoval okamžitě a s klidem, nežvýkal volantem, neklouzal po předku ani nevlál zádí. Prostě jel, kam bylo třeba, a to tak, že dost rychle. I nevybouření střelci z řad mladších novinářů připustili, že se Saab řídí s pocitem podstatně menšího auta. Jistotu nahlodávaly jen slabší brzdy.

Klasický benzínový čtyřválec ve druhé etapě reagoval ve středním pásmu úderněji, ale leccos z jeho síly spolkl pohon zadní nápravy a automat. Celkově byl projev auta bezprostřednější, ale proti naftě to nebyl rozdíl třídy. Tišší chod motoru navíc dal vyniknout bolesti dnešních stále zlevňujících aut, valivému hluku kol, kterého si v dieselu skoro nevšimnete. I zde k tomu ale přispíval velkostatkářský rozměr 245/19. Na takových válcích a s pohonem všech kol se pak téměř syrovému motoru ani moc nechtělo přes 200 km/h.

Teprve v závěru došlo na téměř klasickou Saabskou kombinaci – dvoulitrové turbo s manuálem. A ježišikriste, kterápak vy jste ! V úvodu popsaná mechanická omezení automatu totiž nemilosrdně maže podstatnou část dovedností toho nejmodernějšího zařízení na palubě Saabu 9-5, tedy přímovstřikového motoru s plynulým natáčením obou vačkových hřídelí a turbodmychadlem s oddělenými turbínami pro každou dvojici válců (twin-scroll). Z této kombinace totiž plyne nejen velký výkon při velké zátěži, ale také velká účinnost při zátěži malé, stejně jako schopnost efektivně pracovat v neobvykle širokém rozpětí otáček. Zátah motoru nastupuje s téměř dieselovou pevností už na tisíci otáček a od té chvíle zcela vyrovnaně a souvisle táhne k červenému pásmu při 6200/min. Jistě, je to jenom dvoulitr, 9-5 je velké auto a opět tu byla čtyřkolka, do 2500/min, kdy točivý moment dorůstá maxima, je to tedy spíš na klidnou jízdu. Jenže ji máte zcela pod kontrolou a tak se klidně můžete držet na 1300-1600/min, kam vás automat nepustí. Přitom nízké otáčky tady opravdu znamenají nízkou spotřebu. Při živější jízdě samozřejmě přijde vhod přímý záběr bez prokluzu měniče, cestovně dlouhými stupni převodovky se pružný motor prokusuje rychle. Mezi třemi a čtyřmi tisíci už je zrychlení velmi přesvědčivé a nad pěti se místo kovového řevu ozývá melodický zpěv, doprovázený dalším růstem síly. Celkový projev je šťavnatý, proti automatu jako pokropený živou vodou. Motor spojuje účinný, jemný spodek klasického LPT s japonskou chutí do otáček a s manuální převodovkou si jej lze snadno ochočit. Řazení není ani rychlé ani hladké, ale charakter jízdy to tak moc nekazí.

Když to shrnu, jsem mile překvapen. Tak velké auto s tak jednoduchým podvozkem a motorem před nápravou by podle učebnic fyziky nemělo svištět po křivoklátských silničkách sto dvacet s takovou samozřejmostí. Saab to umí a chová se přitom dost kultivovaně. Zajímavé bylo svezení s dieselovou verzí, které především ukázalo, že ani pohon všech kol, ani aktivní tlumiče, ale dokonce ani přední náprava s dělenou těhlicí vůbec nejsou potřeba. Vysoká tuhost karosérie, dlouhý rozvor a pečlivé naladění „obyčejného“ sportovního podvozku úplně stačí na to, aby to celé fungovalo jako Saab. V tom je jeden z důležitých rozdílů proti Insignii; její podvozek je skutečně méně kultivovaný a bez aktivních tlumičů podle mého názoru nefunguje vůbec.
A v neposlední řadě jsem si ověřil, že předchozí zkušenost s přední nápravou HiperStrut z Aera V6, které mělo poněkud vrtošivý volant, ve skutečnosti plynula z vysoké hmotnosti motoru a přetížení nápravy. Ani jeden z testovaných dvoulitrů směrovou nestabilitou za jízdy netrpěl, naopak jsem si podobného jevu nedávno bohatě užil v křehoučkém kabrioletu Volvo C70 s těžkým dieselovým pětiválcem – auto prostě pořád měnilo směr podle sklonu vozovky a nerovností. I při prudkém brždění, kdy se směrová nejistota projeví, protože se ramena opřou o měkké silentbloky a změní se geometrie, jsou dvoulitry klidnější než V6. Což mimochodem naznačuje, jak by to vypadalo s ještě těžším naftovým třílitrem.

Takže moje volba – 2,0 T Vector, 17´kola, snížený pasivní podvozek. Více netřeba. Jednoznačnými slabinami Saabu 9-5 je účinnost brzd, hluk kol a plastový interiér – testovaná auta nevrzala, byla ovšem úplně nová a třeba krytem konzoly řadící páky šlo docela zajímavě hýbat. S tím vším se ale dá snadno něco udělat (designéři už mimochodem pracují na faceliftu) a to důležité  funguje skvěle. A bombička nakonec – Saab 9-5 se už dá objednávat s biturbodieselem. Zatímco Opel ještě vůbec neví, kdy ho do Insignie uvede.

napsal: Švaab

 

Komentářů
Hledat
deff  - švaabův testík   |SAdministrator |2010-10-06 14:07:53
Švaabe, pěkně napsané! Předpokládám, že jsi se na předváděčce potkal i s panem Jandou z
autorevue.cz
švaab  - Janda   |Manager |2010-10-06 14:47:16
Jistě, to je nepřehlédnutelný zjeff. Akorát to nemusel psát tak rychle.
deff  - švaabíkův test   |SAdministrator |2010-10-06 15:03:00
V jádru věci jste se ale s Jandou shodli. To beru jako velice kladnou záležitost aneb kvalita a zapálenost do novinařiny okolo automobilů se nezapře.


Vícero takových!!!
švaab  - Shoda   |Manager |2010-10-06 16:25:57
Hlavně jsme se shodli na Insignii, to mě uklidnilo. Někteří jedinci jsou z ní stále na větvi.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 06 říjen 2010 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály