Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Šéfdesigner Jason Castriota - interview část první
Šéfdesigner Jason Castriota - interview část první Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 12 prosinec 2010

Jason Castriota 05.gifNedávno jsem měl to štěstí strávit trochu času na telefonu s novým šéfdesignerem SAABu Jasonem Castriotou. Rozhovor byl rozdělen na 2 části. Nejprve jsme si popovídali 8. září, ovšem díky nepředvídatelným okolnostem byl rozhovor trochu zkrácen. Konverzaci jsme poté dokončili 15. října. V mezidobí proběhlo odhalení Jasonem designovaného SSC Ultimate Aero, také mezitím proběhl pařížský autosalon Paris Motor Show a spousta SAABích rozhovorů s novináři z motoristických periodik.

Děkuji Jasonovi za telefonickou a písemnou konverzaci. Jak uvidíte níže, rád si povídá, což je základ pro dobrý rozhovor. Vynechali jsme informace o kreslení aut v jeho pěti letech, atd. a přešli jsme rovnou k SAABím otázkám, z nichž mnoho bylo položeno čtenáři SaabsUnited.

 

Swade: Vy a Victor Muller se zdáte být hodně podobní. Oba máte vytříbený vkus. Když jste se poprvé setkali, padli jste si rovnou do oka?

Jason Castriota: Ano, je to opravdu tak a musím říci, že ve Viktorovi jsem získal opravdového společníka. Mám rád jeho společenský charakter. Abych pravdu řekl, je trochu odvážný, trochu drzý, otevřený a čestný.

 

Poprvé jsme se vlastně setkali na ženevském autosalonu v roce 2006 a hned jsme si padli do oka. Chválil věci, na kterých jsem pracoval. Vedle toho ale občas někoho potkáte, začnete s ním mluvit a nakonec zjistíte, že máte velmi podobný vkus. Bavíte se, konverzace nevázne, a po chví si uvědomíte, že jste ztratili 30 minut. Tak to bylo s Viktorem a se mnou.

 

Během let jsme se potkávali na autosalonech, na různých automobilově orientovaných a nadšeneckých akcích a vždy jsme zastávali názor, že by bylo skvělé jít někdy do něčeho společně, ale vůbec jsme netušili, kdy tato doba přijde. Něvěděl jsem, jestli vůbec přijde, protože - abych byl upřímný - takové řeči v naší branži slyšíte často, ale cítil jsem, že s Viktorem by to mohlo vyjít.

 

V tomto roce (2009) jsem za ním běžel a on se mne okamžitě zeptal: "Co děláš?" a zavolal si mne ke Spyker stánku a znovu se mne ptal čím se zabývám. Řekl jsem mu, že jsem rozjel své vlastní poradenství. Užíval jsem si být pánem svého osudu, atd... On odvětil: " To je skvělé, ale měl bys přijít k nám - stát se ředitelem v Saabu".

 

Já se smíchem odpověděl: ”No to teda nevím.”.


Zprvu to nebylo velmi přesvědčivé. “Zítra přijďte do SAAB stánku a setkáte se s Janem-Ake, zamilujete si ho a můžete si trochu promluvit..... všechno domluvíme.”

 

A přesně tak se také stalo. Setkal jsem se s Janem-Ake a soukromě jsme si povídali asi hodinu. Viktor se každou chvíli do konverzace zapojoval, ovšem mluvili jsme hlavně já a Jan-Ake. Myslím, že se mu zdál zajímavý můj pohled na Saab jako outsidera a pro mne bylo zajímavé slyšet z první ruky co se se Saabem dělo - problémy, kterým čelil a proč. Evidentně byl ohromen mým pochopením důvodů, proč firma trpěla.


Pracoval jsem pro mnoho různých společností a mnoho různých značek. Viděl jsem padnout firmy, které měly opravdu něco zajímavého a pak se staly součástí většího podniku. Naneštěstí tam mohou být menší automobilky rozmělněny, může být naředěn jejich charakter. To se může stát velice snadno. Je zřejmé, že to je to, co se stalo se Saabem v rukou GM. Ne, že by GM nechtělo pro Saab jen to nejlepší, nicméne je to velká mašina, která je v mnoha ohledech úspěšná a tlačila Saab dopředu s tím, že bude úspěšný s jejich platformami a dalšími součástmi. Bohužel, to opravdu nebylo to nejlepší pro Saab. Umím pochopit jejich úhel pohledu - je to společnost, která dělá téměř 10 milionů aut ročně a Saab byl jen miniaturní část toho všeho. Zřejmě jim nestálo za to něco prioritizovat pro Saab.

 

Hádám, že ke konci to bylo jako manželství, které prostě nedopadlo dobře pro žádnou ze společností. Ale něco dobrého z toho vzešlo - nová 9-5 je zde, Saab má nyní svou nezávislost a jádro, které zůstalo, žije, jí a dýchá pro Saab. V kombinaci těchto lidí a Victorova vedení je to pro mne sen. Victor je automobilový nadšenec a já jsem zvyklý často pracovat s lidmi, kteří jsou spíše “finanční nadšenci”. Existuje samozřejmě více takových jako Jan-Ake a já měl to štěstí s nimi též pracovat - především v Itálii - pro jejich slavné společnosti vyvíjející sportovní auta.

 

A jedním z důvodů, proč si myslím, že Saab je tak zajímavý je, že (směřováno Saabí komunitě) jste do Saabu tak zapálení...

Swade: Jen trochu ....

Jason Castriota: Ano, a to je skvělé. Vidět to bylo pro mne velice osvěžující. Slyšel jsem o tom, co jste dělali a jak jste nastoupili do “Bitvy o Saab” a bylo skvělé vidět lidi manifestovat pro tuto společnost. Dalo by se říce, že ve hře byl opravdu byl lidský faktor.

Během posledních nekolika let bylo z vnějšku vidět jak Saab pomalu chladne, nevypadalo to, že existuje tolik vášně pro Saab. Pak ale jdete do muzea a setkáte se tam například s chlápkem jako je Peter (Backström, ředitel Saab muzea) a to je naprosto jiný zážitek, než očekáváte.

 

 

Swade: Zmínil jste se o Victorovi a jeho osobnosti .... Jak jste se vyrovnal s jeho zapálením, protože ten chlap nemá vypínač....

Jason Castriota: Ne, nemá (smích) ...

Swade: Victor se velmi zajímá o design - to vzhledem k tomu, že dělal většinu projekčních prací pro jeho vlastní automobilku (Spyker). Tak jak jste se vyrovnal s tímto druhem zapálení - zvláště když je to ve vašem oboru?

Jason Castriota:
Dokud jsem se s Victorem nesetkal, v první řadě jsem se domníval, že jsem velmi zaneprázdněný člověk (směje se). Moji přátelé ve škole říkávali, že jsem “11”. To je z jednoho starého vtipu podle filmu Spinal Tap. No - Victor je “12”.
Jedno o něm vím - je velmi zapálený a to dává úplně každému tu úžasnou energii. Chcete pro něj pracovat. Chcete pro něj dobře pracovat, protože je tak nadšený pro vytváření skvělých věcí.

Na rozdíl od názoru mnoha lidí myslím, že v současnosti dává ruce pryč když přijde řeč na design. Všechny jeho připomínky byly v souladu s Jane-Akem - a to bez jakékoliv jejich předchozí konverzace. To je přeci skvělé, to opravdu ukazuje, že jsou sladěni na stejnou frekvenci v záležitostech týkající se značky.

Když jsme diskutovali o designu, probírali jme pouze povrchní záležitosti, což bylo pro mne skvělé. Jako designer chci mít možnost něco velkého načrtnout a ujistit se, že klíčové myšlenky - proporce, úroveň, jak auto sedí - odpovídají představám. Pak si můžeme sednout a probírat detaily mřížky, světel atd. až do soudného dne. Takové věci jsou z pohledu návrháře až třešničkou na dortu. Ten chci mít první. Pokud dort není vpořádku, můžete se ho snažit nazdobit jak chcete, ale nikdy to nebude ono....

Swade: Jako rtěnka na praseti?

Jason Castriota:
Přesně tak.

Victor a Jan-Ake tvoří skvělý tým - jsou jako ying a yang. Vy jste se s nimi setkal, takže víte, co tím myslím. Opravdu se vzájemně doplňují. Pracovat s nimi je legrace, protože oba jsou velice vtipní a jsou navzájem komplementární. Říkám jim Klark Kent a Superman, protože pouze vyjímečně nejsou na jednom místě v jednu dobu. Oba jsou velmi zaneprázdněni děláním interview, schůzkami s dealery, schůzkami s šéfy jiných společností při jednáních o strategických spojenectvích.


Sami sebe nazývají malým cirkusem a líbí se mi vtipkování o tom, že já jsem tančící opice v pozadí. (směje se)

Swade: To se mi líbí. Chápu tuto vizi. Prostě budují cirkus a postupně přibírají různé umělce. Navíc to není tak dlouho, co jsme mohli vidět Victora oblečeného v obleku hrajícím všemi barvami pouťových cukrlátek.

 

Jason Castriota: Určitě nosí cylindr - to jsem si jistý. On je náčelník.


Swade: Je to hodně práce, kterou musíte odvést v rámci vaší pozice. Je dosti nezvyklé, když máte svou vlastní fungující společnost a zároveň jste šéfdesignerem Saab.

Jason Castriota: Ano, je to neobvyklé, ale musíte pochopit, že s automobilkou nesoutěžím (myšleno Castriota Design). Upřímně řečeno, 99% času nyní pracuji pro Saab.

 

V Castriota Design máme několik dalších probíhajících průmyslových projektů. Měli jsme na starosti další automobilový projekt SSC, který jste již mohli vidět, a další menší konzultační záležitosti. Nemohli jsme to nechat jen tak - měli jsme podepsané smlouvy a já chtěl mít možnost pracovat na svých projektech ve svém volném čase, protože, k mrzutosti mé rodiny, jsem workoholik. Má práce je mou vášní a opravdu mě baví, pokud mohu pracovat na nějaké zábavné věci. Dává mi to větší tvůrčí možnosti, dovoluje odlepit nohy od země a použít mou představivost jiným způsobem.

Victor to chápal a neměl s tím problém. Řekl mi: “Není to v rozporu. Vaše priorita #1 je zde do té doby, dokud to nebude hotové. Je to součást vaší kariéry, část vaší image jako rostoucího projektanta”.

 

Bylo by hloupé si myslet, že si na triko můžu vzít více věcí. Nemůžu. Museli jsme pracovat přesčas jen na uzavření našich stávajících zakázek, protože Saab nám zabral všechny prostředky.

 

Takže když už nic jiného, pouze uspořádání mého času mi dovoluje pohybovat se mezi Švédskem a New Yorkem, kde žije má rodina. A to je pro mne z osobních důvodů velice důležité.

Ale bylo jasné, že jsem se musel stát designovým ředitelem, ne pouze poradcem, protože Saab potřebuje tvář - potřebuje někoho, kdo se s nimi může ukázat, někoho, kdo bude podporovat tuto společnost tím správným způsobem, někoho, kdo je oddaný. A to já jsem.  Nebudu jmenovat ze seznamu společností, pro které bych nyní nemohl pracovat, ale mnoho jich není. Takže je to závazek - zvláštní vztah. Během příštích let můžete vidět několik věcí a výrobků, se kterými jsem spojen a s SSC budu spojen i nadále. To auto přijde na trh v průběhu následujících 18ti měsícl, takže v souvislosti s ním mé jméno uslyšíte.


Swade: Je vaše spolupráce omezena na nějaké určité časové období nebo tomu necháváte volný průběh?


Jason Castriota: Je to docela dlouhodobá dohoda. Vpodstatě nastavujeme celou novou generaci vozů, což bude trvat X let. Každý se chce ujistit, že věc bude úspěšná a upřímně řečeno, chtěl bych dělat na dalších třech generacích. Máme docela volnost v tom, jak dlouho to bude trvat. Vše závisí na tom, co děláme nyní.

Vemte na vědomí, že ještě nebyl vybrán ani název pro náhradu za 9-3. Je to auto, které má Saab vrátit do zisku. Musí utvořit naši budoucnost. Bez ohledu na to, jak dobrý je Saab 9-5 a bez ohledu na to, jak dobrý je Saab 9-4x, tyto dva vozy pravděpodobně nedosáhnou 65% úrovně náhrady za 9-3.

 

Pokud ten správný produkt nevytvoříme nyní, pokud nedosáhneme našich cílů teď, pak si všichni můžeme hledat jinou práci.

 

Ale to se nestane. Chystáme se udělat auto, o kterém se interně říká, že to bude nejlepší Saab, jaký kdy byl - auto skvělých konstrukčních kvalit, velkého technologického pokroku. A pak je tu nová dohoda s BMW pro jejich motor 1.6T. Bude to pravý Saab, protože a) Saab je znovu nezávislou společností v pravém slova smyslu a b) bude se vracet ke kořenům společnosti a to nás velmi povzbuzuje.Swade: To mě přivádí k mé další otázce. Vím, že jsme to probrali v našich otevřených dopisech - mimochodem, velmi děkuji za odpověd, protože to bylo naprosto nečekané a naštěstí se dočkalo takového zájmu, který si to zasloužilo.

(pozn. v srpnu 2010 jsem napsal otevřený dopis Jasonovi Castriotovi, který si můžete přečíst na webu Saabs United (pozn. překlad. článek lze nalézt i zde na SaabInfo.net))

Jason Castriota: Vážím si toho. Víte, četl jsem váš otevřený dopis a procházel některé komentáře a říkal jsem si: “No dobrá, tito lidé mne opravdu neznají a to je vpořádku. Chápu to.”. Někteří povídali “on pracoval na Mantide”, další zmínili, že jsem pracoval pro Pininfarina. Jiní tvrdili, že to jsou všechno sportovní auta. Tam byl nedostatek - a to je vpořádku, protože to není z oblasi vašich zájmů - ale byl tam nedostatek ve skutečném porozumění mé kariéry, odkud jsem se vzal a jaké jsou mé zkušenosti. Dospěl jsem k závěru, že jsme jiný druh společnosti a že Jan-Ake a Victor odpovídají na jiné věci, takže proč to neudělat způsobem 21. století. Proč nevést dialog?

 

A bylo to zajímavé, protože mnoho lidí z oboru, když byl můj dopis zveřejněn a objevil se na více mainstreamových blozích a stránkách, mi začalo psát e-maily typu “Wow, to je šílený!” a “Nemůžu uvěřit, žes to udělal, ale je to hustý!” a všichni mysleli, že bylo velmi odvážné takto reagovat. Uvědomil jsem si, že jste měli obavy a že vy jste jádrem značky. Poslední věc, kterou chcete, je znepřátelit si lidi z vlastního jádra, takže vyložíte karty a necháte je udělat si vlastní úsudek.

 

Swade: No to bylo dobré, protože GM drželo lidi velmi zkrátka a to pak kritika a otázky přetrvávají, protože z nikoho nemůžete dostat upřímnou odpověď. Takže dialog je velice hodnotný a není mnoho automobilek, které jsou jej schopny. Myslim, že Saab je v poměrně unikátní pozici aby to mohl udělat, vzhledem k tomu, že je to nyní malá firma. Ještě jednou za to děkuji.

 

Jason Castriota: Nemohl jsem si přát lepší odezvu. Bylo to velmi uspokojující.

 

Swade: Protože je to již několik týdnů, myslel jsem, že bych se znovu zeptal na otázku, které jste se před pár minutami dotknul. Váha očekávání náhrady za 9-3 - je zde něco, co ve je ve vašich očích nyní jasnější?

 

Jason Castriota: Victor a Jan-Ake nejednali v rukavičkách, když mě žádali, abych přišel na palubu. Měli to ujasněné: tohle auto nás buď zachrání, nebo potopí. A to je něco, co Victor znovu opakuje každý týden. Pokud to auto nebude dobré, tak zmizíme.

Nemyslím si, že by někdo chtěl takový druh zodpovědnosti, ale upřímně to je zodpovědnot, kterou miluji a na kterou jsem hrdý, protože mám rád takovouto tíhu na ramenou a chci v tom být úspěšný.

 

 

pokračování příště....

 

překlad: Donar
zdroj: saabsunited.com

 

Komentářů
Hledat
Donarus   |213.220.192.xxx |2010-12-18 21:33:25
Jeste bych rad pridal podekovani Lafovi za vyznamovou korekturu prekladu
švaab  - Super článek   |Manager |2010-12-13 13:06:21
Díky moc, velmi zajímavý.
Mně ten maník nejdřív k Saabu úplně
nepasoval, ale v těch osobních souvislostech se to chápe mnohem líp. A
hlavně je fajn vidět jeho přístup včetně toho, že se baví s fandy
značky.
deff  - šéfdesigner   |SAdministrator |2010-12-12 23:43:29
Já Castriovi držím palce! Má ten člověk odvahu. A pevně doufám, že jeho
první Saab bude absolutní pecka.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Pondělí, 13 prosinec 2010 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály