Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Šéfdesigner Jason Castriota - interview část druhá
Šéfdesigner Jason Castriota - interview část druhá Tisk E-mail
Vložil deff   
Středa, 26 leden 2011

Jason Castriota 01.jpgDalší pokračování rozsáhlého rozhovoru s novým šéfdesignerem Saabu Jasonem Castriotou:

Když jsme skončili s první částí, začali jsme hovořit o očekáváních obklopující následníka Saabu 9-3, který je očekáván ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010. Naše konverzace byla přerušena a k věci jsem se museli vrátit až o 5 týdnů později, takže začmene zde.

 

 

 

Swade: Takže zpět k váze očekávání okolo následníka Saab 9-3. Mluvili jsme o ní v souvislostech, co společnost očekává od tohoto vozu - musí to být hit ve všech kategoriích - ale uvědomujete si očekávání zákazníků - co toto auto reprezentuje?

JC: Velmi si ho uvědomuji. Reprezentuje stěžejní vůz Saab pro nejen existující zákaznické jádro, ale také pro lidi, kteří se prostě o auta zajímají. Toto vždy bude odkazem Saabu, duchovní nástupce k 900, což je auto, které ze Saabu udělalo moderní společnost.

Je to pro mne skvělé, protože jsme umístěni před velkou zodpovědnost a někteří lidé to vidí jako risk. Já to jako risk nevidím, protože když mi byla dána síla žít nebo umřít vlastníma rukama, tak věřím v to, co jsem schopen udělat.

Vím, že Viktor to cítí stejně ve věcech, které dělá a v rizicích, které přijímá jako businessman a vím, že Jan-Ake to cítí také stejně. Nikdo z nás se opravdu necítí tak, jako bychom byli v ohrožení. je to pro nás výzva, zejména v tomto roce, protože to bude těžký rok - o tom není pochyb.

Pro Saab to bude tento rok velmi těžká bitva, protože v USA utrpěl trh oproti ostatním trhům příliš díky  tomu, co se stalo s GM. Takže je tam stále to nešťastné nepochopení, že Saab neexistuje, že je to mrtvá společnost, že byl zlikvidován. A to je něco, co bereme velmi vážně - vystavět důvěru zákazníků a trhu znovu.

Swade: Při práci na tomto novém autě se díváte zpět na ikonické rysy starších Saabů? Včleňujete je přímo, nebo je jen připomínáte? Nebo je to něco, co bude absolutně čerstvé a bude se ubírat jiným směrem?

JC:  Nemám rád takováto klišé okolo, ale bude to více tak, jak říká reklama na 9-5 - totálně očekávané a přesto nečekané. Když spolupracujete s automobilkou, jako je SAAB, máte prostě bohatou historii a je tam tolik fantastických prvků. Nemůžete je nakreslit všechny, ale je to vaše DNA. Musíte vyvíjet tuto DNA. Není to tolik o odkazech na nějaký specifický model. Těm, kteří si myslí, že to bude 900 předělávka, protože jsem velký fanda devítistovek - to není to, o čem to auto bude. Toto je nové auto.

Ale co uvidíte je Saabí DNA a neodkazuji se tím na nějaký specifický model. Je to o podstatě a filozofii této DNA - od konceptu UR Saab dále. Je to otázka pohledu, jak se vyvinula a jaký bude další evoluční krok. Ale ve vší úctě děláme revoluční krok, protože to je to, co je potřeba.

Bohužel, Saab se v několika předchozích letech dostal trochu mimo vlastní prostor, takže tu je mezera v jeho evolučním procesu - což není nutně jeho vlastní chyba. Bylo to nezbytné v té době. Ale dnes, když jsme nezávislí, je zde možnost dělat to, co potřebujeme. Může to trvat trochu déle a stát více peněz, protože nemáme každé řešení přímo u nás, ale můžeme dělat to, co můžeme, protože to je podstata Saabu.

Velmi pozitivní věcí je fakt, že máme hodně volnosti při znovu-posunování hranic Saabu. A to produkt bude odrážet.

Swade: Nicméně to vyvolává otázku - co vidíte jako základní vlákno Saabí DNA, které se objeví tomto autě?

JC: Myslím, že opravdu uvidíme návrat zpět k aerodynamice, leteckému dědictví společnosti. To je něco, čemu interně všichni fandí. Lidé, kteří zde byli před dvaceti lety, lidé, kteří jsou zde méně než rok, včetně mě - všichni milují pohled na starší auta, kde opravdu vnímáte ten pocit trupu a kabiny. Opravdu chceme vrátit tyto stylistické elementy zpět, protože opravdu fungují.

Chceme v celém designu odrazit estetické hledisko, ale také to musí fungovat. Opravdu budeme tlačit na aerodynamiku a cítíme, že můžeme mít aerodynamicky vedoucí třídu. To je dnes velmi důležité, se spotřebou je velký problém.  Chceme Vyrobit auto, které je funkční,  efektivní, ale stále má fantastickou sportovní duši, kterou Saab vždy měl.

Je to mix "sportovnosti a užitnosti", který Saab vždy měl a který dnes každá automobilka následuje. Audi přišla s modely, které v základech odrážejí to, o čem Saab vždy byl - A5 Sportback a A7 Sportback. A Máte 5GT od BMT  - tato auta mají něco, co Saab vždycky měl, ale co ztratil v poslední automobilové generaci.

Swade: Bylo velmi frustrující koukat co se děje,  obzvláště okolo modelů Audi, u nichž musíme připustit, že vypadají velmi dobře.

JC: Vypadají skvěle a jsou skvělé. Ale nechystají se mít duši Saabu a to je něco, co je pro toto auto velmi důležité a všichni ji do něj vkládají. Je to fantastická energie, kterou všichni vkládají do tohoto auta. Týmy se pohánějí navzájem - od designu, engeneeringu až po marketing. Všichni pracují společně na na vytvoření nejlepšího možného auta - o němž někteří lidé, kteří jsou ve společnosti 20 let, říkají, že je nejlepší Saab vůbec. Vážně se chystá znovu vyvěsit Saabí vlajku doufaje, že lidi přijdou - nejen tradiční klienti, ale i ostatní.

Swade: A to bude velmi důležité. Vím, jak Viktor mluvil o opětovném získání tradičních zákazníků zpět, ale někteří z nich jsou v různých fázích nákupního cyklu a jiné se prostě přesunuli.

JC: Musíme vyhrát zpět důvěru, a to nejen u věřících, ale také u lidí, kteří mohli být zaujati dříve nebo kteří měli Saaba před 20ti lety. Naši konkurenti nám to neulehčují, protože staví skvělá auta, ale stále cítíme, že máme něco unikátního na trhu a že se to stává atraktivním pro mnoho lidí.

S 9-5 na to novináři pomalu ale jistě přicházejí - když se opravdu podívají na cenu tohoto auta a výbavy, kterou obsahuje, jízdy, kterou nabízí, říkají: ”WOW, to je opravdu výhodná koupě” s porovnáním s A6 nebo BMW 5kové řady. Ale chvíli jim trvá vyrovnat se s 5000 Euro za Saab. Nyní vidíme, že se do toho konečně dostali - vidí A6 nebo 5kové Báwo ve stejné cenové relaci a uvědomují si, že nemají nikde po ruce výbavu 9-5 za stejnou cenu.

Následník 9-3 bude auto jiné cenové kategorie, oceněné na podobné výši jako 9-3 dnes. To je mnohem větší segment - segment, kde Audi prodává spoustu A4ek. Jsme si opravdu jisti, že je možné celosvětově prodávat 80-90 tisíc těchto aut ročně. Existující 9-3 se takto prodávala, takže to není tak přehnané číslo.

Swade: Kdy už mluvíme o současné 9-3........ Chápeme to tak, že je potřeba tento model zaktualizovat, než půjde do prodeje model nový. Hrál jste nějakou úlohu v modernizaci tohoto modelu? Nebo je to něco, co bylo již hotovo, když jste přišel?

JC: Ne, to bylo podepsané již předtím, než jsem se sem dostal, ale myslím si, že je to velmi krásná změna a pasuje do cesty, kterou Saab zvolil. Bere si více ze současných designových směrů a budou dostupné speciální barvy. Myslím, že to je pro vůz opravdu krásné na konci jeho životního cyklu a mělo by být dost lidí, kteří se o něj budou pořád zajímat.

Toto auto nás má přenést. Pro Saab je to teď obtížná situace, o tom není pochyb, ale budoucnost pro Saab je velmi světlá. Prostě se musíme dostat přes příští rok - a to se stane - ale v tuto chvíli se děje mnoho věcí: zvýšení efektivity, spojenectví a partnerství atd. Všechno pomáhá posílit postavení společnosti.

Swade: takže zpět k nástupci..... V jakém stavu byl vývoj, když jste přišel na palubu? Jak to celkově budete ovlivňovat?

JC: Tento projekt vždy bude světovým rekordem, jak rychle můžeme udělat auto od základů.

Když jsem přišel na palubu, byla již odvedena nějaká práce ale prakticky jsme začínali s nepopsaným listem papíru.

Opravdu jsme potřebovali vybojovat některé těžké boje pro získání důvěry. Víme, že to zabere trochu více času, trochu více pěněz, ale toto je auto, které potřebujeme postavit.

Dobré na Jan-Akem a Victorovi je to, že umí předpokládat. Takže když opravdu přišlo na tato rozhodnutí, oni byli ti, kteří potvrdili, že to musíme udělat. Chápeme ten velký tlak, který to vyvíjí na lidi, ale když to neuděláme, nemůžeme uspět. Toto auto potřebuje být více něž dobré. Toto auto musí být skvělé.

Každý to nakonec pochopil. Vytvořilo to velký tlak na oddělení engeneeringu, protože již měli přesný časový rámec. Ale odpověděli brilantně. A hrdost a nadšení, které ukazují, je opravdu skvělé.

Swade: Umím si představit že nadšení pro světový rekord vytvořený ve Švédsku by mohlo být velké. Myslím, že by chtěli lidem opravdu ukázat, co umí.

JC: Je to tak.

Přezkoumávali jsme některé věci od Toyoty. Vyšvihli se rychleji, než kdokoliv jiný v tomto ohledu a to co zkoušíme my, je trumfnutí Toyoty. Vzrušuje nás ta výzva. Klade to na člověka velký tlak, ale v tom správném směru. Lidé vyjímečně vysoké odbornosti vždy reagují na tyto situace dobře. Vždy dělají to nejlepší a Saab tým, speciálně engennering tým, mi dokázal, že mají navíc, než jen na tuto výzvu.

Trochu jsem je vystresoval, protože když jsem sem přišel, tak se již ubírali určitým směrem a já je musel donutit tento směr změnit. To je vždy obtížné, protože ztratíte velký kus práce, ale přestože již měli předtím dobrá řešení, teď přicházejí s mnohem lepšími.

Takže teď máme auto, které se stává estetičtějším a to nejen díky změnám v proporcích vozu. Chystáme se mít auto, které je lehčí, bude lépe bourat (doslovný překlad :D) a motor bude obratnější, atd... Zlepšujeme auto na každé úrovni a to je to, co nás na tom vzrušuje. Jakmile to lidé zjistili, tak spatřili výhody toho, co jsme udělali, a pak to byl mnohem jednodušší proces.

Swade: Takže v jakém stavu jste teď? Co se děje s s tímto následníkem 9-3 nyní?

JC: Design je nyní v podstatě tematicky zmražen. Nyní pracujeme na posledním dolaďování některých detailů a čekáme na konečné aerodynamické testy abychom viděli, jestli ještě nepotřebujeme na poslední chvíli udělat nějaké úpravy. Nejvíce aerodynamických úprav v tuto chvíli bude provedeno pod autem. Hlavní povrchy jsou nyní víceméně hotové. Takže z hlediska designového týmu, auto je nyní z 98% takové, jaké jej uvidíte na silnici. Je to teď záležitost milimetrů, dolaďování detailů, jako mřížka, přední a koncová světla. Ale hlavní celkový design je hotov.

Swade: To zní velmi povzbudivě. A časový rámec, který byl nastaven - poslední čtvrtletí roku 2012 -  je stále dosažitelný?

JC: Bude to podobná situace, jako s 9-5. Máme v plánu ukázat ho z kraje roku 2012 na autosalonech a v té době budou jezdit poslední předprodukční auta a bude se dělat finální testování. První pravé auto by pak mělo vyjet z linky na konci léta.

Swade: Takže kdybychom chtěli vidět něco na začátku roku 2012, znamenalo by to Ženevu, že?

JC: Já bych řekl, že s největší pravděpodobností ano. Není o tom ještě finálně rozhodnuto, ale řekl bych, že je to dobrý odhad.

Swade: A co nějaký koncept tohoto auta? Uvidíme něco takového?

JC: Neuvidíte koncepční verzi tohoto auta. To co uvidíte je koncept - příští rok - ale není to koncepční verze. Děláme koncept, který ústí do...... řekněme, že je to designové cvičení - více, než cokoliv jiného - dává náznaky kam se ubíráme stylisticky. Také chceme začít diskutovat o nových technologiích, které se chystají do nových vozů. Ale to nemluvíme o nástupci 9-3. Nechceme dělat něco, co narušuje produkční řadu, nebo stěžejní prvky tohoto auta.

Swade: Aha, to je zajímavé. Myslel jsem, že zde byly náznaky, že bude nějaký druh koncepčního vozu a přirozené očekávání bylo, že to bude koncept 9-3, ale zní to o něco více jako Aero-X v tom, že to nastaví designový směr na pár dalších let, chápu to správně?

JC: Přesně. je to opravdu specifikační auto. Chystá se to udělat zarážku v konceptu Aero-X. Aero-X je krásný a mimořádně platný Saab design ale je tu mnoho elementů, na kterých musíme dále pracovat. Ale toto bude druhý konec spektra Saab designu - možná více vášnivější, emocionálnější aspekt Saabího designu.

Swade: To zní jako něco, na co bychom se měli těšit. Mohu se zeptat, kdy to uvidíme? Zkraje příštího roku?

JC: Máme zacíleno na Ženevu (2011).

Swade: WOW. To je zajímavé a povzbudivé. Možná bych mohl zkusit zmáčknout Victorovu peněženku a zjistit, jestli se mohu dostat na výlet do Ženevy příští rok.

JC: (Smích) To by bylo skvělé. :) U nástupce 9-3 nepracujeme pouze na jediném stylu karoserie, takže zátěž je to docela slušná protože pracujeme na více variantách v jednu chvíli.

Swade: Když už jste se zmínil, raději se zeptám: Uvidíme 4 karosářské varianty tohoto vozu?

JC: Máme v plánu 3 varianty pro jistotu, ale ve výsledku bych rád viděl čtvrtou a kdo ví, potenciálně jeden den i pátou. Ale krom těchto tří, které myslím každý uhodne, jsme se ještě neutvrdili na těch extra dalších. Nejsou v oficiálním obchodním plánu, ale diskutuje se o nich. Lidé jsou rozhodně nadšeni z nápadů, se kterými jsme přišli. Ale znovu opakuji, nejdříve se musíme postarat o zákaznické jádro, a pak se nemusíme obávat jít do jiných verzí těchto aut. Ale osobně věřím, že tyto jsou velmi důležité, protože budují image, ale jsou to věci, se kterými si můžeme hrát až poté, co uděláme základní auto.

Swade: Kdybych mohl hádat, hádal bych sedan, hatchback a convertible. Jak bych se trefil?

JC: Řekl bych, že máte velmi dobrý odhad, ale nebudu vám teď odkrývat co přesně připravujeme.

Swade: To je fér.

JC: Musíme si zachovat trochu tajemství.

Swade: A kdybych to měl doplnit do pěti, tak Wagon a Coupe.

JC:  Nebudu zapírat, že mám zálibu ve sportovních autech a rád vidím sportovní verze, ale znovu opakuji, že to není v obchodím plánu.

Swade: To je nešťastné.

JC: Jednou se k tomu dostaneme. Dříve, než si lidé myslí.

překlad: Donar
zdroj: saabsunited.com

 

Komentářů
Hledat
sk0609   |88.103.33.xxx |2011-01-28 21:00:11
čte se to pěkně. nezbývá než držet palce.
supergutik   |195.146.156.xxx |2011-01-27 09:27:50
ja take JC verim, urcite udela krasne auto. jen si nemyslim, ze udela neco,z
ceho si vsichni sednou na zadek. vsak o to se snazi kazda automobilka a v dnesni
dobe je tolik novinek, ze to uz clovek ani nestiha vse sledovat a to co se
vymyslelo vcera je jiz zitra stare... navic si myslim, ze nebudou mit penize na
nakup nejakych extra technickych vymozenosti a posledni vec, kdyz tady nebude
reklama, jako ze urcite nebude (teda masove), tak to budeme zas prodavat po
kusech..
kdyz prijde nova 9-3, tak 9-5 jiz bude v polovine sveho cyklu(teda u
jinych automobilek by tomu tak bylo) to znamena, ze budou mit jen jeden model.
9-4X nepocitam, protoze tam diesel nebude. a o malem aute se mluvi v horizontu
mozna 5 let, drive ne. tak bych chtel videt, jak jim muze nova 9-3 zajistit dost
penez na vyvoj dalsich modelu (protoze bez nich to nepujde) a nakup
technologii...
ale todle vsechno a mnohem lepe vedi svedi sami, tak jen cekam na
nejakou pohadkovou story, jak to vsechno dobre dopadne )
SobikSaabik   |88.146.63.xxx |2011-02-08 14:28:23
S tou reklamou, neboj, na globánosti reklamy se pracuje, dokonce se dočkáme i
ČR verze!
deff   |SAdministrator |2011-01-26 21:40:40
Já také. Hlavně mi tento rozhovor dává možnosti více poznat asi
nejdůležitějšího člověka v současném vývojovém oddělení Saabu.

Ze
začátku mu saabisti na saabsunited nedávali moc šanci. Po tomto velkém
rozhovoru však rozbouřené vody v komunitě hodně zklidnily...

Já v něj
věřím. Uvidíme jakou pecku představí. A musí to být fantastické auto,
ze kterého si všici sednou na prdel. O to větší tíha tlačí na jeho
bedra, protože do zcela nového modelu "free Saabu" dávají jak
saabisti, tak vedení automobilky 100% naděje - pokud uspěje, bude Saab žít
dál. Pokud to bude propadák, je s největší pravděpodobností bude konec.
fretom  - saabí DNA   |147.32.115.xxx |2011-01-26 20:37:59
Mám rád tyto články
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 26 leden 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály