Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Šéfdesigner Jason Castriota - interview, poslední třetí část
Šéfdesigner Jason Castriota - interview, poslední třetí část Tisk E-mail
Vložil deff   
Čtvrtek, 03 únor 2011

Jason Castriota 04.jpgPoslední část třídílné série vznikla po telefonátech v září a říjnu roku 2010. Děkuji Jasonovi Castriotovi za jeho čas k rozhovoru o tématech, ze kterých může profitovat širší „saabistická“ komunita. /swade/

SW: Práce je teď opravdu dost, když kromě následníka 9-3 pracujete současně na konceptu, který se má už letos objevit v Ženevě. Jak vlastně vypadá každodenní provoz designérského týmu Saabu? Jak je v současnosti velký? Ty jseš teď v New Yorku, tak jak to funguje?

JC: Pořád se pohybuji sem a tam. Měsíc mám rozdělený, zhruba 10-14 dní trávím v Trollhattanu. Pak zas jeden týden mám nějaké ty PR závazky a další týden jsem v New Yorku. Zkrátka pořád cestuji. Tým je naprosto zeštíhlený. Je nás kolem pětatřiceti; asi sedm designérů včetně mé skupiny, pak asi 15 počítačových návrhářů, hrstku klasických modelářů a pár manažerů projektu. Takže celkově je to 30-35 lidí. Je to malý tým, ale tak by to mělo být, protože myšlenky jsou v současnosti velice vyprecizované a všechno je jen otázka souhry s ostatními při jejich realizaci.
Pracujeme právě na exteriérových i interiérových plánech pro nástupce 9-3ky /polovina října 2010/ - hlavním tématu interiéru a různých stylových úpravách, jemných odchylkách kvůli panelům zadních dveří nebo jejich vynechání u kabrioletu a tak dále. Současně přitom pracujeme na interiéru i exteriéru toho konceptu do Ženevy.

SW: Změňme na chvilku téma. Jsi členem představenstva a hodně se angažuješ v PR. Vím, že se zajímáš o profilování značky a její integritu. Podílíš se i na tvorbě vizuálního pojetí značky do vzdálenější budoucnosti?

JC: Jasně, spolupracuji ruku v ruce s Knutem Simonssonem, šéfem marketingu. Simon /Padian/ a ještě jeden člověk ve studiu, Matthias, se mnou spolupracují na zlepšení podpory marketingu a značky. Musíme si být jisti, že poselství značky Saab je naprosto čitelné. Právě ten připravovaný koncept vyšle jasné poselství o značce Saab, zahájí novou nezávislou éru. A je obrovská zábava pracovat na něčem, co značku nasměruje na dalších patnáct let. S tímhle autem prostě nepřemýšlíme jen o roce 2012, ale předkládáme dlouhodobou vizi značky.

SW: Díváš si mi do poznámek, nebo co? Právě jsem se chtěl zeptat na budoucnost modelu 9-3….

JC: To bude velkolepé. Při jedné ze svých cest do Trollhattanu jsem se sešel s Knutem a prohlíželi si kalendáře autosalónů až do roku 2017. A tak jsme všechno naplánovali až do konce roku 2017. Konkrétně tedy, které modely budou představeny, různé typy karoserií a nové technologie; technický vývoj je do toho všeho také zahrnutý. To ukazuje, jak výrobci aut pracují. Není to přeci jen o plánování na dalších pár let. Je to o plánování celé další generace modelů. Proto se díváme do budoucnosti vzdálené 6-7 let. 

SW: Tak jo, pojďme si popovídat o Ženevě v roce 2016, co tam uvidíme?

JC: /smích/

SW: Knut se na internet nedívá, takže se vůbec nedozví, že jsme si o něčem takovém povídali /což je samozřejmě vtip, Knut je moc dobře informován/

JC: To je spíš otázka, kolik toho potřebujete vědět. A já myslím, že tolik toho vědět nepotřebujete. 

SW: Ty prevíte. Ale v několika rozhovorech, které jsem četl, jsi zmiňoval, že nedalo moc práce přesvědčit lidi k úvahám o Sonettu. Je něco takového skutečně na stole?

JC: Samozřejmě nějaká ta jednání ohledně tohoto modelu proběhla. Ale jak jsem řekl před chvilkou, potřebujeme se postarat o vytvoření základny. Potřebujeme vytvořit hlavní, základní produkt a ujistit se, že bude úspěšný. Tomu teď musíme dát úplně všechno.
Nepopírám, že přemýšlíme, jak v budoucnu udělat něco jako Sonett; zvažujeme, jaká platforma by se na to hodila atd., a ty diskuse jsou velmi živé. Všem ve vedení Saabu záleží na tom, jak se k takovému produktu dopracovat.
Je řada scénářů. Třeba když vyvineme platformu X, budeme ji moci pro tento typ vozidel využít. Jestliže prohloubíme spolupráci s X, mohli bychom se dostat k jiné platformě. A každá z těch možností roztáčí úvahy o designu: jak bychom pak postupovali? 
Je to nekonečná a společná týmová práce. Není to jako ze staré školy, že konstruktéři jsou v jedné budově, designéři v druhé, marketing ve třetí, a všichni se zabývají svými vlastními představami.
Tady jsme všichni spolu v jedné místnosti a vývoj probíhá stylem: „dobrý, co můžeme tvořit a co vlastně chceme vytvořit?“ Mám pracovní zkušenosti z mnoha společností jako zaměstnanec i konzultant a mohl jsem na vlastní oči vidět jejich rozdílné vnitřní mechanismy. Je vždycky zajímavé pozorovat struktury a ostrůvky moci, které si lidé budují. Úplně fascinující na práci v takhle malé společnosti, s takovými nadšenci, je cítit, že táhneme za jeden provaz. To práci ulehčuje, prostě jde jen o to, jak dlouho a kolik to bude stát. Neexistuje hašteření o směr, kterým se má Saab ubírat. V tom je jasno. Jde jen o provedení a když máš schopné spolupracovníky, bývá otázka provedení ta posledním starost.
Takže je tady velice elektrizující atmosféra. Mezi lidmi je cítit obrovské nadšení, což velký rozdíl proti situaci před rokem, vlastně ještě na jaře, kdy jsem přišel. Lidem se ještě motala hlava z té horské dráhy mezi restrukturalizací, krachem prvního pokusu o prodej značky a dokončením prodeje.
Chvilku trvalo, než se prach usadil a situace se ustálila. Ale je to obrovská proměna, setřást byrokratické procesy velké společnosti a využít myšlenky nových lidí. Museli jsme odstranit spoustu balastu, než jsme se dostali k jádru věci. A někdy jsme museli odkrajovat víckrát; je to jedna z podmínek, bez kterých firma nepřežije – musí být co nejštíhlejší a nejefektivnější, sehnat ty nejschopnější zaměstnance a nejlepší partnery. Je to zkrátka paráda tady teď pracovat.

SW: Rozumím. Je to zkrátka místo, které jsem vždycky rád navštěvoval, dokonce i v tom období nejistoty. Jestli se dobře vzpomínám, navštívil jsem fabriku chvilku po tvém nástupu. V červnu a pak ještě v červenci a ten „zápal“ visel ve vzduchu.
…..  Minulý týden /konec října 2010/ ses účastnil s večeře s partou švédských novinářů, máš něco pro čtenáře z této schůzky?

JC: No každého by jistě zajímalo, jak to bude s novým Saabem 9-3 a jeho tvary karoserie. A samozřejmě ten tlak ohledně potencionálu menšího vozu značky Saab. To je vhodný objekt k diskusi. Jak Viktor řekl, není to na pořadu dne, ale menší Saab je vysoko na seznamu priorit.
Lhal bych, pokud bych tvrdil, že se touto myšlenkou vůbec nezabýváme. Jak už jsem řekl, přemýšlíme o našich modelech v horizontu 5-7 let. Nepochybně bychom takové auto měli rádi na trhu mnohem dříve. Ale musíme ještě udělat důležitá rozhodnutí ohledně dalšího vývoje platformy, ne které pracujeme. Jelikož jde o modulární platformu, poskytuje nám možnost postavit auto v určitém rozmezí typologie a celkových rozměrů od X do Y. Musíme se rozhodnout, jak široké rozmezí to bude a jestli to bude vhodné pro stavbu malého vozu. Nebo jestli budeme usilovat o partnerství s někým dalším. Na trhu jsou malá auta, kterých by nebylo špatné využít. Ale znovu říkám, že jsme se ještě nerozhodli a že nejvíc záleží na úspěchu nové 9-3.

SW: Nedávno jsem psal článek na tohle téma /menší vůz/. Viktor při debatě na tohle téma mluvil už mnohem obezřetněji, než před půl rokem.

JC: Ale to je u Viktora normální. Je to „příliš“ velký optimista a nadšenec. Ale musíme odpovědět na otázku: „Na co se musíme zaměřit teď?“ Jakkoli chceme to auto mít už zítra nebo dokonce včera, je to jedna z těch věcí, u které záleží na správném přístupu. Máme velkolepou vizi pro značku Saab. A proto jsme v současnosti zaměřeni na nový model 9-5 a jeho přijetí u zákazníků. Tímto modelem chceme do světa poslat zprávu: „Saab je na živu, je dobře našlápnutý a vyvíjí nástupce 9-3ky. Tyto atributy jsou klíčové. Modelům 9-5 a 9-4x se musí v příštích 18- ti měsících dobře dařit, aby se potvrdilo, že jdeme správným směrem.
Jedna z nejtěžších překážek před námi stojí v USA. Ve Spojených státech se potřebujeme skutečně zmátořit a dát o sobě vědět. To není úplně jednoduché, jelikož jsme tu tak dlouho skoro nic neprodali. Je to velice namáhavá bitva. Stále narážím na lidi, kteří zjišťují, že Saab pořád ještě vyrábí, až když slyší o mé práci pro tuhle automobilku.
Áť se nám to líbí nebo ne, americký trh je ve světě jedničkou v prodeji prémiových značek a pokud zde neprodáváte, máte problém. Tady musíme zapracovat hlavně komunikaci. 9-5 je teprve na startovní čáře /září 2010/, ale zatím je přijímána mimořádně dobře, což je parádní. Nemohli jsme si přát nic lepšího, nežli právě projevenou přízeň. Jenže pořád ještě zápasíme s předsudky o zdraví a stavu značky. Už se z toho dostáváme, na autosalónu v Los Angeles budou na stánku Saabu docela jiná auta. To je velký rozdíl proti tomu, jak působil stánek Saabu v minulosti. 

SW: Moc se těším až uvidím 9-4x…

JC: To je výborné auto. Je škoda, že v současné době nedodáváme žádný naftový motor, což se v budoucnosti určitě změní. Samozřejmě, tenhle segment je v naší širší vizi moc a moc důležitý. Když budeme mít tenhle rozsah modelů, pak můžeme podstatně růst a zrát s našimi zákazníky. Také proto je menší model podstatný. Přivede do rodiny Saabu mladé lidi, kteří potom dorostou k 9-3 nebo 9-4x a nakonec, když dozrají a budou úspěšní, k modelu 9-5.
To je přístup automobilek BMW, Audi či Mercedes: všechno od A do Z. Je až neuvěřitelné, kolik mají modelových řad. Saab nepotřebuje mít takový program, ani to není na pořadu dne. S několika variantami 9-3, s 9-4X a 9-5 doplněnými menším modelem bude mít Saab ucelenou typovou řadu.

SW: Mimochodem, zmínil jsi důležitost amerického trhu. Zajímalo by mně, co to znamená pro tvou profesi designéra? Musíš do designových cílů nového modelu zahrnout důležitost určitého trhu a jeho specifické preference?

JC: Nejde tolik o design, ale o obsah. Pro ty co nejsou v této problematice zběhlí, na americkém trhu jsou vozy mnohem častěji prodávány v nadstandardní výbavě. Nenajdete BMW, Audi, nebo Mercedes bez kůže, top sound systémů, navigace či s většími rozměry kol apd.. Situace v Evropě je odlišná, kde jsou výbavy očesány /velurové sedadla, 16 palcové kola, bez navigace či pořádného sound systému. Takové věci v Americe vůbec neexistují. Američtí zákazníci dostanou za stejné peníze víc auta, jelikož je tu daleko větší objem prodeje.
Když si Američan kupuje prémiové zboží, obvykle je z Evropy, takže v tomhle smyslu, nemá „americké chutě“. Je to více o spokojenosti uvnitř, v interiéru. Chtějí příplatkovou kůži, více výkonu, zkrátka více muziky za své prostředky. Proto potřebujeme jistotu, že Saab spolehlivě pokryje jejich nároky. 

SW: OK, ptal jsem se i kvůli tomu, že spousta lidí včetně mně, připisuje ztrátu hatchbacku managementu GM a důležitosti sedanu na americkém trhu.

JC: Něco na tom bude, vezeme-li v úvahu tradiční popularitu sedanů na americkém trhu. Všeobecně se hatchbacky prodávají v USA nevalně. Ale to je jedna z chyb, kterých se GM na Saabu dopustil. Saab nikdy nebyl Opel, nikdy nevyráběl 2 milióny vozů ročně. Saab měl na trhu vždycky svoje specifické místečko jako alternativní produkt. Nikdy nebyl a nebude součástí hlavního proudu. Nedosahuje prodejnosti značek jako Audi či BMW i když bychom tomu byli rádi. Takže k tomu hatchbacku, nejsem si jist, nebyl jsem u toho, ale předpokládám, že GM nechtěl do jeho výroby extra investovat, jelikož je to mnohem technicky náročnější, dražší a přináší to řadu problémů.
Takže z toho usuzuji, že to byla hlavně otázka nákladů a návratnosti, spíše než záležitost identity značky. Tu samou otázku jsem si vlastně kladl při představení modelu 9-5: uvažovalo se o hatchbacku? V automobilce v to mnozí doufali, ale myšlenka byla zavržena z naprosto stejného důvodu.

překlad: Filip Jandovský
spolupráce: švaab
zdroj: saabsunited.com

Jason Castriota 03.jpg

Jason Castriota 02.jpg

Jason Castriota 01.jpg

 

Komentářů
Hledat
sk0609  - re:   |88.103.33.xxx |2011-02-05 09:58:53
Laf666 napsal:
A netusite nekdo nahodou jak ty US. prodeje momentalne vypadaji? Na SU se
objevila Evropa (+Kanada) za leden 2011:
- Švýcarsko - 35 vozů
-
Francie - 53
- Německo - 78
- Finsko - 53
- Itálie - 122
- Norsko - 34
-
Belgie - 168 (!)
- Kanada - 11
- Portugalsko - 24
- Španělsko - 43
-
Irsko - 25
- Rakousko - 29
- Holandsko - 214 (!!)
- neověřená zpráva z
diskuze - USA - 658

Filip: díky za článek


pozor, já se občas v belgii nebo spíše beneluxu ukážu a kolik tam
jezdí saabů to bys nevěřil. ty čísla jsou více než reálná.
zaford   |78.102.150.xxx |2011-02-05 09:39:40
Jo a ČR 2ks jsme za Japoncema ale jen o prsa...
před náma je i multikára
a Ferrari....
zaford   |78.102.150.xxx |2011-02-05 09:07:00
Tak já ještě našel:
Japonsko 3
Řecko 30

jinak jsem hodně zvědavý na
výsledky v UK
Laf666   |Manager |2011-02-04 00:02:05
A netusite nekdo nahodou jak ty US. prodeje momentalne vypadaji? Na SU se
objevila Evropa (+Kanada) za leden 2011:
- Švýcarsko - 35 vozů
- Francie -
53
- Německo - 78
- Finsko - 53
- Itálie - 122
- Norsko - 34
- Belgie -
168 (!)
- Kanada - 11
- Portugalsko - 24
- Španělsko - 43
- Irsko - 25
-
Rakousko - 29
- Holandsko - 214 (!!)
- neověřená zpráva z diskuze - USA -
658

Filip: díky za článek
filas   |81.201.60.xxx |2011-02-04 09:31:38
koukám, že Benelux docela táhne Evropu, krom USA /kde bych tej info z diskuse
i věřil/ by mi zajímal i švédskej trh
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Čtvrtek, 03 únor 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály