Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Nahlédnutí do vývojového oddělení SAAB
Nahlédnutí do vývojového oddělení SAAB Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 21 únor 2011
SAAB_logo.jpg

Na Saabs United se 3.2.2011 objevil článek (autor RED), který na základě informací o tématech diplomových prací uvedených na švédském webu  automobilky (www.saabsverige.com)  odhaduje směry vývoje, kterými se Saab chce ubírat. Není to samozřejmě nahlédnutí přímo do R&D „kuchyně“ a z témat nelze vyvozovat, čím se zabývají plnohodnotní zaměstnanci/konstruktéři. Na mnoha místech jsou ale přítomny odkazy na budoucí praktické využití výsledků prací.

Zadání diplomových prací prozkoumáme trochu více detailně než SU, tento krátký článek prosím berte spíš jako podnět k diskuzi – co byste od „své“ automobilky v budoucnu rádi dostali? Jakou hodnotu pro Vás, jako uživatele jejích produktů, budou mít případná zlepšení, která mohou z těchto prací budoucích inženýrů vzejít? Nemělo by smysl zaměřit se někam jinam? Kam? Co Vám doposud u Vašich aut chybělo a rádi byste tu funkci u některého z budoucích modelů dostali? Přemýšlejte prosím také o proveditelnosti a finanční náročnosti, určitě nebude mít smysl zmiňovat např. pohon na sluneční vítr… Neočekávám, že výstupem naší diskuze bude dopis Saabu shrnující výstupy naší diskuze, ale nikdy neříkej nikdy…

Jako hlavní zdroj používám http://www.saabsverige.com/se/sv/start#/buy-own/business/career/student_opportunities/

Jaká jsou tedy témata diplomových prací?

1)      Řízení spotřeby paliva pro elektricky poháněná AWD – tato informace není žádným tajemstvím, do chystaných modelů Saab jednoznačně plánuje elektrický pohon. Zároveň nechce své uživatele připravit o pohon všech kol a s ním spojenou trakci, ale také si uvědomuje vyšší energetickou náročnost tohoto řešení (mechanické ztráty) – jak kalibrovat řízení el.pohonu s cílem udržení nízké spotřeby AWD hybridního automobilu? Úkolem práce je zavést systém testování výsledků změn jednotlivých proměnných při řízení spotřeby.

2)      Falešné objekty pro testování systému ochrany chodce při srážce – v posledním desetiletí stoupá ochrana chodců na významu u všech světových automobilek. Bohužel při návrhu stávajících modelů (kromě nové 9-5) se tento fakt nebral ještě tak moc v úvahu, jako dnes - zpřísňují se předpisy, takže Saab přemýšlí o posunu směrem k aktivní ochraně, místo stávající pasivní. Aktivní kapota (např. BMW série 5) se při srážce s chodcem zvedá a tím zvětšuje odstup své deformovatelné části od částí tvrdých (samotný motor). Problém ale nastává při určení „falešných poplachů“ – jak odfiltrovat malá zvířata, padající větve, fotbalové míče apod? Úkolem pro studenty je vývoj „falešných“ testovacích objektů.

3)      Výzkum charakteristik materiálů průchodek – v prémiovém segmentu zákazník očekává co největší komfort = nízkou úroveň hluku a vibrací. Kromě samotného tlumení motorového prostoru jsou důležitá i místa, kudy procházejí instalace – úkolem práce je návrh nových designů průchodek a výzkum vazby mezi použitými materiály a kvalitativními charakteristikami průchodek.

4)      Výzkum směrovosti varovných signálů na lidské vnímání – jak zajistit správnou reakci na podněty od varovných systémů? Jak dosáhnout upoutání pozornosti správným směrem? V současné době je těchto varovných signálů stále více (a přiznám se, že v některých autech jsem frustrován vědomím, že se něco děje, ale neschopností za provozu okamžitě určit příčinu… aneb Proč na mně ten vergl zase řve?). Cílem práce je analýza různých metod směrování zvukových varovných signálů a jejich účinku na subjektivní vnímání.

5)      Přenos vibrací ze silnice – poměrně jednoznačné zadání s cílem analyzovat přenos vibrací z různých podkladových povrchů za různých jízdních podmínek. Opět se zde objevuje vývoj měřidel vibrací a vztahy k subjektivnímu vnímání.

6)      Charakter zvuku zapnutí a vypnutí hybridního pohonu – start-stop systém vypíná spalovací motor v době, kdy není potřeba. Jak to dát řidiči zvukově dostatečně najevo? Jak předejít pocitu, že auto není připraveno odjet z křižovatky? Úkolem práce je mimo jiné i vývoj objektivního měření, které dokáže popsat řidičovy subjektivní vjemy. Budou Saaby vydávat zvuk, na který jsme zvyklí po povelu „Beam me up, Scotty“? Bude každé sedadlo obsahovat „vibrátor“, který se spustí současně s elektromotorem? Toto téma řeší dvě diplomové práce, jedna je zaměřená na zvuky, druhá na vibrace.

7)      Vibrace spalovacího motoru na volnoběh – jak na řidiče působí vibrace spalovacího motoru běžícího na volnoběžné otáčky? Úkolem práce je opět vývoj objektivního měření, které bude vztaženo na subjektivní vnímání.

8)      Vývoj karoserie založené na adhezivních materiálech – Saab bere snižování hmotnosti opravdu vážně a nechce se ubírat cestou zeslabování a ubírání materiálu. K tématu čtěte: http://www.saabinfo.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1311&Itemid=1 . Úkolem studentů bude teoretické zpracování problému, vývoj testovací karoserie a její následné destruktivní zkoušky v reálném i laboratorním prostředí.

9)      Sustainicle ™ – designová příručka jak zachovat udržitelný rozvoj od návrhu po produkci. Zelenááááá… sorry, no further comment. Get a 14001.

10)   Sedačky budoucnosti – všechno na co jsou stávající klienti zvyklí je samozřejmost. A co pohodlí jejich sedacích orgánů? Priorita! Tady by asi málokdo chtěl ustupovat ze zažitých standardů – úkolem studentů je vyvinout minimálně tak dobré sedačky, jako jsou ty, ve kterých právě sedáváme. Cílem je snížení hmotnosti a prostorových nároků. Nechci dělat reklamu, ale že by TON (továrna ohýbaného nábytku)? Prostorová náročnost minimální. Nejmenovaná původně švédská, nyní čínská konkurence je v tomhle ohledu poměrně daleko, přesto sedačky stále pohodlné…

11)   Design, testování a vyhodnocení komunikace řidič-hybridní automobil, vývoj simulátoru – řízení hybridu vyžaduje věnování pozornosti jiným údajům, než u klasických automobilů. Jak vyvážit potřeby a očekávání řidiče elektromobilu? Jak vyhodnocovat podněty od vozidla směrem k řidiči a zajistit adekvátní reakce? Tento projekt je podporován i švédskou vládou (zvyšování podílu hybridních automobilů berou skutečně vážně).

12)   Řízení plnícího tlaku na základě teplot spalin – řízení tlaku je hlavním úkolem Trionicu. Pracuje se na jeho druhé generaci, která pomůže lépe splnit emisní limity? Cílem je zlepšit chování motoru změnou průběhu zapalování v závislosti na dostupné energii a teplotě spalin (potlačování/zpožďování jiskry z účelem zvýšení teplot a nárůstu tlaku).  Měření teplot výfukových plynů nejen na jednom místě, zkoumání míst a průběhu jejich poklesu – účelem je najít místo, kde se bude nejlépe měřit vztah jiskra-plnící tlak.

Shrnutí: Saab se rozhodl držet krok s konkurencí na poli bezpečnosti (ale žádná z diplomek nenapovídá tomu, že by se chtěl vrátit na výsluní. Vše již v nějaké verzi existuje, žádný převratný směr výzkumu se nekoná). Saab se velmi vážně zabývá hybridním pohonem a všemi aspekty jeho použití – uvědomuje si, že je to pro řidiče velký šok ve všech směrech. Saab by rád i nadále pečoval o naše zvukové, vibrační a „pozaďové“ pohodlí. Saab nás nechce děsit změtí gongů, pípání a červených světýlek. Saab by měl být auto pro řidiče, ne řidič pro auto.

Subjektivně: z faktu, že Saab neřeší až tak technologie, jako spíš jejich dopad na řidiče, mám trochu obavy. Je to účel? Chtějí jít směrem Kein „Vorsprung durch Technik“, sondern durch Komfort? Na ten jsou dnešní saabisté  mimochodem jistě velice zvyklí, dříve ale byli i na techniku. Bohužel pro Saab (bohudík pro nás), komfort je dnes standardem u většiny konkurence v dané cenové kategorii. Bude tedy automobilka technologie řešit nákupem know-how? Nákupem celků? Jaký je tady směr vývoje? Kde je pro Saab větší potencionální přidaná hodnota?

překlad/napsal: Laf666
technická výpomoc: Švaab

 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Úterý, 22 únor 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály