Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Nová řada Saab Griffin: Omlazený styl, vyšší výkon, nižší emise
Nová řada Saab Griffin: Omlazený styl, vyšší výkon, nižší emise Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 27 únor 2011

9-3sportcombiaerogriffinv8 mm.jpgTrollhättan, 23. ledna 2011 - Dnes byla představena nová modelová řada Saab 9-3 Griffin. Přináší omlazený styl zevnějšku i vnitřku, podpořený motorem s větším výkonem a nižší spotřebou. Griffin nahrazuje současné modely Sport Sedan, Sport Combi, Convertible a 9-3X a vyznačuje se především inovovaným předním nárazníkem, pro Saab typickými světlomety ve stylu ledových ker a nápisem Griffin na předním blatníku. Uvnitř se inovace týkají přístrojového panelu, dekoru palubní desky i čalounění sedadel. To vše dostalo svěží vzhled. Griffin je nabízen ve dvou verzích, základní a Aero.

 

Nový benzínový motor o objemu 2,0 l dosahuje 163 či 220 koní. Má přímé vstřikování, variabilní časování ventilů a turbodmychadlo s dělenou výfukovou částí. Kombinovaná spotřeba a CO2 emise byly sníženy v průměru o 4 procenta. Tyto nové motory doplňují stávající jednotky 1,9 TTiD  o výkonu 130/160/180 koní, jež nabízejí velice konkurenceschopnou hodnotu emisí CO2 119 g/km, což činí Sport Sedan premiantem třídy v přepočtu koňských sil na CO2 emise. Díky dalšímu ladění nyní dosáhlo 119 g/km a průměrné spotřeby 4.5 l/100 km i SportCombi.
K dispozici je i varianta BioPower umožňující spalování benzínu i tak paliva E85, standardem celé řady se stala také šestistupňová převodovka.

Svěží vzhled
Co se týče vnějšího vzhledu, 9-3 Griffin převzal světlomety ve stylu ledových ker, představené s novým sedanem 9-5. Za denního světla mají svérázný modrozelený odstín inspirovaný konceptem Aero X. Maska chladiče má výraznější středovou příčku ve tvaru křídla s nápisem Saab, stejně jako je tomu u sedanu 9-5. Nová silueta předního nárazníku obsahuje hluboké, lichoběžníkové přívody vzduchu vyplněné černým žebrovím, ve verzi Aero vyplněné pletivem. Přední mlhovky jsou součástí základní výbavy a emblém Griffin, odvozený od heraldického znaku Saabu, nalezneme z boku předního blatníku. Vzadu je logo nahrazeno nápisem Saab, všechny modely Sport Sedan mají spoiler na víku zavazadlového prostoru. 16- palcová kola jsou součástí základní výbavy, modely Aero a Saab XWD v základu 17-palcová.  K dispozici jsou i 17 a 18-palcová kola s novým designem.

Kokpit získal propracovanou úpravu. Kolem přístrojového panelu, řadicí páky, ve výplních dveří a na víku schránky spolujezdce jsou nyní prvky s titanovým efektem, které lze volitelně možné rozšířit na celou palubní desku. Model Aero má uvedené prvky i palubní desku provedené v efektu grafitových vláken. Pro základní i Aero modely je dispozici i dekor s efektem broušeného kovu. Černé i pergamenově žluté kožené čalounění je nyní vykládané pruhy z umělých vláken ve žraločí šedi, čalounění Aera má nepravidelné žebrování s kontrastními švy ve stylu Aera-X. V obou verzích jsou po stranách předních sedadel užitečné odkládací kapsy s ozdobným nápisem Griffin. Unikátní sedadla kabrioletu mají pouze ozdobné nápisy.

Větší výkon, menší spotřeba a emise
Další jemné úpravy 9-3 Griffin SportCombi osazených motory TTiD 130/160/180 koní umožnily dosáhnout pozoruhodné hodnoty emisí 119 g / km CO2 a kombinované spotřeby 4,5 l/100 km. Stejně jako Sport Sedan je nyní i Sport Combi se 180 koňmi jasně nejlepším ve své třídě v množství emisí a spotřeby v přepočtu na výkon. Úspornější benzínové motory přináší úsporu 4% i nižší emise CO2, přitom výkon silnější verze posílil o dalších deset koní. S parametry 163 koní (120kw) / 320 Nm a 220 koní (162 kW)/ 350 Nm jsou obě varianty motorů dostupné s pohonem předním náhonem i s pokročilým systémem pohonu všech kol Saab XWD.

Užití proměnného časování ventilů a přímého vstřikování paliva vylepšuje spotřebu, emise i výkon. Hydraulické lopatkové variátory umožňují natáčení obou vačkových hřídelí v závislosti na otáčkách a zatížení motoru. K řadě výhod patří plošší křivka kroutícího momentu, vyšší maximální výkon a snížení spotřeby. Přímé vstřikování dodává palivo pod vysokým tlakem přímo do spalovací komory, dovoluje oddělené řízení dodávky vzduchu a paliva a zlepšuje plnění válce, čímž podstatně zlepšuje točivý moment v nízkých otáčkách; snižuje také riziko klepání. 

Motor používá turbodmychadlo s dělenou výfukovou částí, které téměř odstranilo zpoždění v nízkých otáčkách. Každý z kanálů výfukové části vede k rotoru spaliny jen ze dvou válců, díky čemuž je reakce na plyn srovnatelná s atmosférickým motorem. Mezi další rysy motoru patří vyvažovací hřídele pro hladký chod a kovaná klikovou hřídel s vysokou pevností.

překlad: Filip Jandovský
zdroj: Saab newsroom

9-3sportcombiaerogriffinv1.jpg

9-3sportcombiaerogriffinv3.jpg

9-3sportcombiaerogriffinv6.jpg

9-3sportcombiaerogriffinv5.jpg

 

 

Komentářů
Hledat
Troll_99   |87.249.143.xxx |2011-03-01 02:36:14
9-3 v combi to nejde dohromady
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Neděle, 27 únor 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály