Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Noční můra z Detroitu
Noční můra z Detroitu Tisk E-mail
Vložil deff   
Úterý, 08 březen 2011
GM_logo.jpgCo psal britský Autocar o budoucnosti Saabu v srpnu 2004

U Saabu se schyluje k velkému přerodu. Plánuje se spousta nových modelů, které mají jediné evropské prémiové značce GM zajistit budoucnost. A nejdramatičtější myšlenka, kterou dnes v Trollhättanu zvažují, je tenhle radikální fastback, který by měl nahradit stárnoucí 9-5.
Svérázná automobilka však bude muset své budoucnosti také něco obětovat: Saaby se budou vyrábět na třech různých kontinentech v továrnách ostatních značek GM a samozřejmě sdílet jejich platformy a motory.

Saab je bolístkou GM už od roku 1990, kdy americký gigant takříkajíc vytrhl manažerům Fiatu z rukou připravené smlouvy a koupil poloviční podíl; od roku 2000 je už stoprocentním vlastníkem. Švédská značka je však stále prodělečná a stejně jako Jaguar úplně minula boom prémiového trhu posledních deseti let. Pro GM je to zkouška trpělivosti, ale na druhou stranu to byl právě jeho polovičatý a vlažný management, který nechal Saabu jeho zvláštní autonomii. Vedení GM neinvestovalo do produktové ofenzívy, ale ani nepřevzalo nad Trollhättanem úplnou kontrolu. Letos se snad konečně dá očekávat vyrovnaná bilance. K jejímu dosažení potřebuje Saab vyrobit asi 140 000 vozů ročně, což se mu od časů úspěšné devítistovky v osmdesátých letech nepodařilo.
Nyní se však přístup GM změnil. Produktový car Bob Lutz, který má pro Saab slabost (v Saabech jezdí jeho manželka i jeho dcera), totiž rozhodl, že se produktová řada švédské automobilky musí během několika let podstatně rozšířit.

Začneme-li odspoda, Saab už představil model 9-2X založený na Impreze. Auto vyvinuté v rekordně krátkém čase má specifický design přední i zadní části a proti dárci orgánů se vyznačuje dalšími vylepšeními i komfortnější jízdou. Tradicionalisty tento výhradně americký model šokoval, ale GM odpovídá, že bez něj by Saab promarnil další tržní příležitost – americký boom prestižních kompaktů. Tento model sice nebude mít dlouhý život, konstruktéři a stylisté Saabu už prý ale spolupracují na vývoji příští Imprezy, která poslouží i další generaci 9-2X. Ta už bude mít unikátní design interiéru i exteriéru a bude se prodávat celosvětově, přestože zatím nejsou žádné zprávy o dieselu. Subaru totiž vyvíjí naftový boxer, stále se však nemůže rozhodnout, zda se vyplatí jej uvést na trh, a právě účast Saabu na projektu by mohla vychýlit jazýček vah tím správným směrem. Dražší verze by mohly mít i benzínový šestiválec do V. Uvedení tohoto modelu očekávejte začátkem roku 2007.

saab_95_sportcoupe.jpgDalší v řadě je 9-3, která je na poměry Saabu celkem úspěšná. Chybí ji však páté dveře - dotek praktičnosti, která k Saabu vždycky patřila. Dobrá zpráva je, že kombi, které tu mělo být už od začátku, se konečně představí v září 2005. Půjde o první 9-3 s novým šestiválcem GM High Feature; švédští technici nám potvrdili, že výkony zcela nového motoru se budou pohybovat od 170 koní základní verze po 250 koní bi-turba, což je u předokolky limit trakce a využitelnosti. Pohon všech kol schopný přenášet 300 koní byl sice pro rodinu vozů 9-3 / Vectra vyvinut, ale vedení GM Europe a Opelu se stále nerozhodlo, zda mu dát zelenou. Každopádně příští vozy využívající generaci platformy Epsilon už pohon všech kol určitě nabídnou. Uvedení Sport Kombi bude zároveň příležitostí k lehčímu faceliftu, při němž 9-3 dostane interiér s lepšími materiály, novou masku a zapuštěné kliky dveří.

V hierarchii bude pokračovat crossover 9-6X namířený proti Volvu XC90; předvýrobní koncept uvidíme už začátkem příštího roku. Půjde o další produkt spolupráce se Subaru. Saab bude mít svůj vlastní design i interiér, jinak však bude – stejně jako sesterská Tribeca – využívat mechaniku Legacy s plochými čtyřválci a permanentní čtyřkolkou. 9-6X se bude vyrábět v americkém závodě Subaru v Ohiu; v Americe se začne prodávat v závěru roku 2005, do jara 2006 se v Británii objeví pravostranná verze.

9-5 Scatches.jpgSnad největší potížím čelí Saab na úplném vrcholu produktové řady. Přestože má 9-5 silný charakter a vytvořila si loajální okruh příznivců, výraznou stopu na trhu vyšší třídy nezanechala. Navíc už stárne, její interiér působí spartánsky, diesely jsou jen průměrné a podvozek s předním náhonem nestačí silnějším turbomotorům. Zasloužilého harcovníka čekají příští rok výrazné úpravy; dostane radikální čelní masku, přepracovaný interiér a diesel JTD od Fiatu. K tomuto kroku se Saab musel uchýlit poté, co byl před rokem a půl zastaven společný projekt s Alfou Romeo na platformě Premium.
Špatná zpráva je, že definitivní rozhodnutí o designu a poslání nové 9-5 stále visí ve vzduchu. Švédští stylisté by dali přednost radikálnímu fastbacku, kterým by se Saab odlišil od ostatních manažerských vozů, podle zdrojů GM ale Bob Lutz trvá na konzervativnějším sedanu. V každém případě tu stále bude i klasické kombi. Návrháři Saabu zatím pracují na novém korporátním designu přídě.
Závažnější je, že ještě vůbec není rozhodnuto, na jakém podvozku bude nová 9-5 jezdit. Uvažuje se o globální platformě Holden VE se zadním náhonem nebo o prodloužené verzi nové platformy Epsilon 2. Rozhodování ztěžuje nutnost vyrábět příštího velkého Saaba na společné lince s příbuzným modelem další koncernové značky. Nadšenci jistě věří, že se GM odhodlá k volbě zadního náhonu; vždyť stížnosti na přenos velkých hnacích sil do řízení patří v celém motoristickém světě k těm nejstarším.

Saab je znovu na křižovatce. Musí si zachovat výlučnou pozici ve vyšší třídě, ale zaujmout přitom i širší publikum. Masivní nárůst sdílených řešení nese zjevné riziko, že se přitom ztratí i ta míra individuality, kterou si Saab dosud uchoval. Klíč k budoucnosti však leží ve Švédsku; otázka je, zda management dokáže produktovou strategii vyřešit tak dobře, aby značce zajistil existenci.

Vložený článek
Domácí platformy
Jako další pokus, jak technologicky sblížit jednotlivé značky, vyvinulo GM nový způsob vývoje společných podvozků. Říkají mu „domácí platformy“ a jako první jej využijí vozy na nové platformě Epsilon2. Smyslem je zabránit jednotlivým značkám, aby si na platformách prováděly své malé, ale drahé specifické úpravy. Úkolem byla proto pověřena skupina vývojářů, kteří nepatří pod žádnou značku koncernu a mohou pracovat bez tlaku zvenčí. Značky pak dostanou hotový produkt, na kterém budou bez dalších úprav vyvíjet svoje konkrétní aplikace. Důvodem k tomuto organizačnímu rozdělení byla zkušenost se stávající platformou Epsilon, která přes společný vývoj se zástupci všech značek skončila u několika verzí. Saab ji při vývoji 9-3 změnil nejzásadněji; použil svou vlastní elektrickou síť, má jiné uložení motoru, úchyty sedadel a dokonce trochu odlišné rozměry. Od Opelu Vectra se však liší i některé americké vozy koncernu. Šéf GM Europe Carl-Peter Foster zdůrazňuje, že unifikace nyní musí být důslednější, aby mohly jednotlivé továrny vyrábět vozy více značek. Takže i továrna v Trollhätanu musí být připravená chrlit příští Vectry.


Pozn. švaab:
Tenhle šest let starý článek jsem objevil při hledání materiálu o vývoji nové 9-5. Připadá mi zajímavý z několika důvodů:
Jednak vyvrací teorie, podle kterých se manažeři GM rozhodli už někdy v letech 02-03 Saab úmyslně dusit. Úpadek byl podle mě jen logickým důsledkem toho, že neměli jinou vizi než holit s co nejmenšími náklady a že tento hokynářský přístup vztáhli i na prémiové značky. Velmi zajímavý je také pohled na to, jak vnímali autonomii Saabu: vycházeli z toho, že v Trollhättanu nerozhodují úplně o všem a nechávají Švédům určitou volnost. Ve strategických mantinelech jako výběr součástek byla ovšem taková volnost celkem k ničemu.
Z dnešního pohledu je určitě dobře, že k naplnění popsaných hurá-akcí nedošlo. GM by se o pár let později stejně potopil ke dnu, uvolnění Saabu z jeho struktur by ale bylo daleko složitější: přesunout výrobu Holdenu Commodore a Subaru Tribeca do Švédska by bylo těžko myslitelné, dealeři by naopak ještě řadu let museli zajišťovat servis a díly na značně nesourodý ansámbl vozů, i kdyby se jich po světě prodalo jen pár tisíc.
Jediné, čeho je podle mě opravdu škoda, je původní 9-5 na platformě Premium. Mohla být na světě už před šesti lety a za tu dobu by Saabu bezpochyby vydělala stokrát víc peněz než věčné odkládání všeho na jindy. Navíc na tom Švédi pracovali sami a byl by to opravdu Saab, i když o motorech pro tohle auto toho moc nevíme. Zato o motorech Tribeky a Commodoru je celkem jasno – v Evropě by byly neprodejné. Vzhledem k tomu, že celou čtvrtinu světových prodejů Saabu zajišťuje Británie se svým drastickým zdaněním emisí, to byl nedomyšlený krok už ve své době. A dnes, kdy lidi pochybují, jestli Saab vůbec existuje, by je nabídka třiapůllitrových šestiválců asi neomráčila.

Takže až zase nějaký novinář setře dnešní dieselovou 9-5 (a ne že by to bylo těžké), můžeme se uklidňovat tím, že z daných možností je to pořád ta nejlepší. S naftovým dvoulitrem od Fiatu by ten úžasný zadní náhon asi nelákal ani „nadšence“ z Autocaru, kteří v klasických Saabech neudrží volant. :-)

text a překlad: Švaab

 

Komentářů
Hledat
Saabim   |213.43.10.xxx |2011-03-19 21:07:19
Jedna fakticka poznamka: GM by se nepotopil, vsetko sa dialo najma kvoli
automobilke Opel (vid Insigniu - nemecky Saab, ci ako Nemci pisu a vravia, ze
Saab je kopiou Insignie ) a treba sa pozriet na jeho "vazby" v ramci
USA. Vlada USA by nedovolila aby padol.
deff   |SAdministrator |2011-03-09 09:57:15
Děkuji moc za zajímavý článek a názor. Takovéto "hloubkové vrty"
v historii automobilky jsou důležitým kořením tohoto webu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Úterý, 08 březen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály