Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Saab 365 dní poté: SvD Business rozkrývají vlastnickou strukturu Spykeru
Saab 365 dní poté: SvD Business rozkrývají vlastnickou strukturu Spykeru Tisk E-mail
Vložil deff   
Pátek, 18 březen 2011

logo_spyker02.jpgUPDATE 25.1.2011, SvD Business
Novináři SvD se vydali po někoplika stopách, které naznačují, že Vladimir Antonov je přes různé investiční fondy stále majitelem firmy Spyker, navzdory zákazu od GM. Antonov samozřejmě vše popírá. Bezpochyby ale jeho impérium stojí za třemi ze čtyř hlavních akcionářů firmy Spyker. Nyní by se tento ruský byznysman rád objevil ve vedení Spykeru a Saabu i formálně.

Před koupí Saabu se GM jasně vyjádřil, že si nepřeje tohoto ruského bankéře jako akcionáře až do roku 2016 a ten tak byl donucen stáhnout se z firmy Spyker. Před nákupem Saabu ve Spykeru přímo vlastnil 30% akcií a společně s opcemi na dalších 15% jeho podíl tvořil 45%. Výkonnému řediteli Victoru Mullerovi také půjčoval větší částky na provoz Spykeru. Řešením se stalo vykoupení Antonovova podílu Victorem Mullerem před uzavřením dohod s GM. Antonovovy peníze ale stále ve firmě nepřímo figurují.

SvD Business prozkoumal spoustu společností a mezinárodních spojení, která Antonova obklopují. Spousta okolností ukazuje na to, že je doposud v aktivním vztahu s investičním fondem, který je dnes jedním ze 4 hlavních akcionářů Spykeru - Gemini Investment Fund Ltd. Sídlí na Bahamách a vlastní 12% Spykeru, tzn. Saabu. Webové stránky fondu jsou registrovány na Convers Group, což jsou Antonovovy aerolinky a také na jejich serverech hostují. Aerolinie Convers Group mají více domén, všechny registroval ten samý člověk. Navíc jsou na jejich serverech umístěny i weby dalších firem ve sféře působnosti Antonova. Ruská Investcorp Bank a litevská Snorkels Bankas.

Při prodeji podílu v roce 2007 byl Gemini Investment Fund Ltd. reprezentován panem Stanislavem Kovtunem, který je zároveň místopředsedou předsednictva Convers Group. Podíl fondu byl prodán bance s názvem Krajbanka – zde je Antonov spoluvlastník.  V roce 2008 ale fond opět začal akcie Spykeru nakupovat, přesně 30.1.2008 – v ten samý den, kdy Antonov koupil dodatečné akcie Spykeru přes Krajbanku. Na stránkách fondu Gemini (gifltd.com) po 30.1. přivítali nové akcionáře, ale již se nezmínili, že změnili svou strukturu z otevřeného fondu, kde může investovat kdokoliv, na fond uzavřený s maximálním počtem 10 akcionářů. Poslední aktualizace webu pak proběhla v únoru 2008.

Vladimir Antonov dnes o fondu Gemini nechce ani slyšet – „fond s námi není nijak propojen a jak banky, tak finanční úřady od nás mají veškerou dokumentaci“ uvedl v mailu zaslaném SvD Business. Potvrdil, že zaměstnával S.Kovtuna, který se ale po roce 2007 začal věnovat vlastním aktivitám. Ovšem ještě v červnu 2009 si Kovtun registroval webovou stránku, která hostuje u Converse Group. Antonov nám napsal, že je mu známo, kdo se za fondem skrývá, ale že není oprávněn to prozradit. Jak to ale v současnosti vypadá s firmami Spyker a Saab?

Spyker má čtyři hlavní akcionáře:

1)     anonymní fond Gemini Investment Fund Ltd. – 11,9% podíl. Victor Muller popírá, že by za fondem stál Antonov. Osoby v pozadí fondu jsou neznámé.

2)     Victor Muller (vlastní podíl přes firmu Tenaci Capital) – 27% podíl. Muller ale připustil prodej téměř poloviny Tenaci Capital a je v této době vlastníkem 50,1% fondu. Kdo vlastní druhou téměř polovinu je neznámo. Je tím pádem ale také jedním z hlavních vlastníků společnosti, která vlastní Saab. Muller odmítá sdělit jakákoliv jména s odkazem na smlouvy o mlčenlivosti, stejně jako odmítl sdělit, kdo všechno financoval nákup Saabu. Jedna věc je ale jistá – Antonov má ale u Mullera a Tenaci významnou pozici díky půjčce ve výši 31mil. Půjčka je splatná v dubnu 2011 a nebude-li splacena, převezme celou divizi sportovních aut. Toto je uvedeno také ve finančních výsledcích Spykeru.

3)     kyperská společnost Dorwing Solution Ltd. – 7% podíl. Muller byl nucen prodat určité procento akcií, aby se vyhnul povinné nabídce odkupu akcií při dosažení 30% podílu ve společnosti (tzv. mandatory bid). Podle Mullera je tento prodej jen dočasný, přesto ale vedou nitky opět do sféry vlivu Antonova. Zmíněných 7% bylo prodáno v březnu 2007 a dle vyjádření pro tisk má Dorwing nezávislé vedení a majitele. Podle AFM (holandský finanční úřad) ale společnost vlastní Brendan O’Toole, který je prodejcem Spykeru ve Velké Británii.  O’Toole také od června 2010 figuruje v představenstvu firmy, která ve Velké Británii spravuje Antonovovy zájmy – firmy Convers Group Holding UK. Sám Antonov poskytl SvD Business prohlášení, že je akcionářem Dorwing Solutions. Zároveň ale prohlašuje, že jeho společnosti nemají podíl ve Spykeru/Saabu.

4)     čtvrtým hlavním akcionářem je státní investiční společnost z Abu Dhabi – Mubadala Investment s podílem lehce přes 22%.

Zbytek (přibl. 32%) je dle vyjádření Victora Mullera veřejně obchodovatelný.

Zdroj: http://www.svd.se/naringsliv/sa-kopplas-antonov-till-saab-affaren_5892149.svd

Překlad: Laf666

Upozornění: původní článek žije poněkud zvláštním životem – někdy v období mezi 11.3. a 16.3.2011 byl z webu novin bez vysvětlení stažen, 17.3.2011 je opět online. Díky google cache si ho ale můžeme přečíst i my, kdykoliv (poděkování Anu4is). Tento překlad je tvořen na základě strojového překladu ze švédštiny do angličtiny, takže objeví-li někdo švédštiny znalý jakékoliv nedostatky, prosím o okamžité upozornění do diskuze.

 

s2006.png

 

 

s2008.png

 

 

 

Komentářů
Hledat
unterseeboot   |Registered |2011-03-21 11:04:45
Poznámku co se mi dere na jazyk ani nemusím psát, že?
deff   |SAdministrator |2011-03-21 13:10:37
Můžeš, ale jak jsem psal, bez urážek místních uživatelů webu...
Saabim   |213.43.10.xxx |2011-03-19 20:54:06
Amici cez rozne fondy a investicie drzia Europu v sachu. To nikoho nezaujima?
Kde ste boli vsetci, ked GM uz v roku 2002 vedelo, ze odpali Saab?
A dnes sa
vsade spekuluje, ako to je s Antonovom. Smiesne, lebo roky nikomu nevadilo,
dokonca ani Svedom, ze Saab bol odsudeny na zanik.
švaab   |Manager |2011-03-20 09:32:16
Citace:
Amici cez rozne fondy a investicie drzia Europu v sachu.

Ano, už od dob Marshallova plánu.
Laf666   |Manager |2011-03-18 11:26:40
Svaabe nesmutni, chysta se grafika, to bude jeste horsi pohled :-)

Porad je
ale k informacim potreba pristupovat jako k neoverenym, neoficialnim. Sami
akteri je popiraji, nicmene informace svedskeho tisku pochazeji z KvK
(obch.rejstrik NL), BD (fin.urad NL) a evidentne i spravcu domen.
švaab  - Díky   |Manager |2011-03-18 11:13:33
Hezké zprávy to nejsou, ale o moc hezčí být asi nemohly a je fajn mít o
tom aspoň představu. Díky za překlad.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Pátek, 18 březen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály