Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Saab Just In Time – jak funguje a proč stojí výroba?
Saab Just In Time – jak funguje a proč stojí výroba? Tisk E-mail
Vložil deff   
Středa, 06 duben 2011

SaabFactoryWork.jpgTento překlad doplněný o další užitečné informace (zdroje uvedeny v zápatí článku) reaguje na současné poplašné zprávy o rozepřích mezi automobilkou Saab a dodavateli dílů a rád by velmi jednoduchou a přístupnou formou představil systém Just In Time na populární, laické úrovni, v žádném případě nemá ambice nosit dříví do lesa (a sovy do Atén) a poučovat odborníky (přesto při odhalení jakýchkoliv nepřesností předem děkuji za upozornění, diskuze je otevřena).

SAAB, stejně jako převážná většina světových automobilek, pro výrobu používá systém zvaný Just In Time (JIT). Duchovními otci tohoto systému jsou američtí inženýři Frederick W.Taylor (cca 1890, studuje pracovní metody a standardizuje výrobní časy), Charles E.Sorensen (cca 1910, Ford Motor Company, mnohými považován za zakladatele štíhlé výroby – standardizuje pracovní náplně, stroje, nástroje a produkty) a japonští obchodníci Taiichi Ohno a Shingeo Shingo (dále staví na Fordově systému pro výrobu modelu T). Vychází ze štíhlé výroby (název lean manufacturing je americká verze systému zvaného Toyota Production Systém – TPS). Kdo vynalezl TPS je zcela zřetelné již z jeho názvu a jedná se o systém, kdy se producent snaží uspokojit požadavky zákazníka tak, že vyrábí jen na základě jeho aktuálních potřeb. Produkty musí být vyráběny v co nejkratší době a s co nejmenšími náklady bez vlivu na kvalitu. Just In Time tedy minimalizuje plýtvání ve formě skladových zásob, prostojů ve výrobě, nadbytečné výroby a zbytečné manipulace s výrobky (výroba-doprava-mezisklad-doprava-sklad zákazníka-doprava-spotřeba).

JIT používá přesné plánování (nutná výborná komunikace výroby – nákupu – logistiky – dodavatele) a systém signálů zvaný Kanban (běžně používány kartičky, čárové kódy, případně dnes již RFID). Kanban přesně popisuje kdy a na jakém místě výrobní linky bude díl potřeba, kudy se pohybuje a kdy je potřeba vygenerovat další objednávku. Společně s objednávkou může Kanban karta putovat k dodavateli a s vyrobeným dílem se opět vracet na linku. Systém zaručuje, že správný díl bude ve správný čas na správném místě, v případě JIT těsně před příchodem produktu na jednotlivá pracoviště výrobní linky.

Kromě popisovaných výhod má systém i několik nevýhod. U výrobců automobilů se jedná o velké množství dílů, které je v patřičných boxech třeba uskladnit co nejblíže pracovišti. Snaha minimalizovat a zpřehlednit tyto produkční sklady (skladování stojí peníze) poté vede ke vzrůstajícím nárokům na logistiku, kdy v systému rychle narůstá rozsah přepravy pomocí nákladních automobilů, bohužel ne vždy plně vytížených. Následné kolony kamionů, které všichni dobře známe, jsou jedním z negativních následků. Systém je také velmi citlivý na jakékoliv nestandardní situace (nyní např. zemětřesení a tsunami v Japonsku, platební potíže odběratele - Saab) – tyto zpravidla vedou k brzkému zastavení produkce. Snaha o řešení se objevuje v podobě diverzifikace dodavatelů, případně míst výroby (a placení včas!). Problémy JIT s dodávkami surovin pro výrobu dílů a cenami ropy naštěstí výrobce automobilů řešit nemusí.

Jak tedy JIT v automobilové branži funguje? Stručně řečeno – po objednávce automobilu koncovým zákazníkem jsou objednány všechny potřebné díly u dodavatelů. Jedná se o tisíce dílů různých velikostí a stupňů složitosti, které musí všechny přijet ve správný čas na správné místo. Je to velmi komplexní řetězec a všichni dodavatelé musí synchronizovat své výroby tak, aby hotové výrobky v systému JIT mohly být ve správný okamžik naloženy a odvezeny do firmy Saab. Saab poté pomocí interního dopravního systému (menších náklaďáků), které používají spletitou síť uliček uvnitř továrny, zásobuje výrobní linky těsně před příjezdem konkrétního vozu na konkrétní pracovní místo.

Aby vše nebylo tak jednoduché, nebudeme hovořit jen o počtu dílů. Musíme vzít v úvahu i jejich jednotlivé varianty. Za příklad si uveďme přední nárazník na 9-5. Saab ho nabízí v 11 různých barvách, jejich tvar a vybavení se liší pro rozdílné trhy – například vozy pro americký trh mají přimontována jiná světla, vozy s vyšší výbavou musí mít mlhová světla, parkovací senzory, nebo hliníkové lišty apod. Podtrženo sečteno, dostáváme se k číslu 264 různých variant, a to hovoříme jen o předním nárazníku pro 9-5 Sedan.

Všechny ty nárazníky by zabíraly celkem dost místa, takže na výrobní lince jich může být jen pár najednou.  Do kamionu se jich také moc nevejde, což znamená další kamiony neustále pendlující mezi dodavatelem a Saabem. Proč výrobci automobilů fungují takhle? Když vezmeme všechny možnosti a počty dílů, potřebný sklad by byl nepředstavitelně obrovský. Autodíly jsou velice drahé a s jakoukoliv změnou v nabídce by po určité době na skladě zůstávaly již nepoužitelné konfigurace. Dodavatelé čelí v podstatě těm samým nebezpečím, proto všichni z JIT profitují.

V posledních několika dnech došlo na jeden ze zmiňovaných nedostatků JIT – firmě SAAB chyběl jeden díl potřebný pro výrobu.  Zastavení výrobní linky sice stojí velké peníze, ale držení všech dílů skladem by vyšlo ještě dráž.  Výrobce automobilů s takovými odstávkami obvykle počítá, když stanovuje cenu automobilu pro jeho celý výrobní cyklus – obvykle tříletý. Kdyby podobné náklady nebyly započítány, nebyl by schválen výrobní plán ani účetním oddělením firmy, natož Evropskou Investiční Bankou nebo kýmkoliv jiným. Výrobce musí brát v úvahu cokoliv, od kamionu uvázlého v dopravní zácpě, až po blesk, který vyřadí přívod elektřiny do továrny. Systém, kterým se tato rizika kalkulují, se nazývá SMS – Safety Management System. Tvoří ho v podstatě velká kniha, kde jsou uvedeny všechny myslitelné krizové scénáře, včetně analýzy rizik a procesů, jak se při nastalé události chovat. SMS je tvořen zároveň s rozpočtem pro daný model. Mezi další velká odvětví, pro která je SMS klíčový, patří výroba a provoz letadel, námořní průmysl a železnice.

JIT a Kanban tedy umožňuje výrobcům a dodavatelům zachovávat rozumné ceny, na druhou stranu ale platí, že když se něco pokazí, může z toho všechny pěkně rozbolet hlava…  Ohledně současné situace v Saabu - rozhodně nepatří k obvyklým jevům, že by výrobce automobilů zastavil produkci na základě proklamovaných neshod o platebních podmínkách dodavatelům.  Jednodenní odstávka se počítá v řádu milionů EUR – neustále běží plat zaměstnanců, dodávky energií apod. Nám, lidem mimo vedení automobily, ale v současné době nezbývá než spekulovat, zda je současná situace způsobena platební neschopností firmy (špatná likvidita, zpožděné platby odběratelů, pomalá restrukturalizace atd), tlakem ze směru dodavatelů na přitvrzení platebních podmínek, nebo prostou filozofickou rozepří nad obchodním modelem s dodavateli, kde žádná ze stran nechce couvnout.

Poslední zprávy z Trolhättanu (www.di.se) hovoří o zastavení produkce do příštího úterý – 12.4.2011.

 

Zdroje:

http://www.saabsunited.com/2011/04/how-does-saabs-supplier-system-work.html

http://www.tpca.cz/cz/vyrobni-system-toyota/vyroba/just-in-time

http://www.strategosinc.com/just_in_time.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Just-in-time_(business)

Překlad a doplnění: Laf666

 

Komentářů
Hledat
švaab   |Manager |2011-04-08 00:14:09
Mizerná situace, ale výborný článek. Díky.
Laf666   |Manager |2011-04-06 21:13:51
Mám tu update článku, novější informace z PR oddělení Saabu (Eric
Geers):

■ Přestože je produkce pozastavena, zaměstnanci chodí do
práce a školí se ve zlepšování kvality výroby. Ačkoliv jsou už
poměrně dobří v produkci spolehlivých automobilů, není špatné je
sledovat, jak se snaží ještě zlepšit pro období, kdy se linky znovu
rozeběhnou

■ Přiznáváme, Saab má v současné době s určitostí
nedostatek finančních prostředků, ale věříme, že jsme kousek od
zajištění dlouhodobého řešení ve formě kapitálových investic, nikoliv
půjček

■ Aktuální přerušení výroby neovlivní uvedení nové 9-4X
9-5 SC na trh
unterseeboot   |Registered |2011-04-07 08:42:07
Jinak řečeno, automobilka se zadlužuje, zadlužuje, zadlužuje. Ale všichni
Pocem, Přines a Přidrž budou plynně hovořit třemi světovými jazyky a
třikrát shlédnou dokument "Jak jsem vybudoval úspěšnou
automobilku" od Akeho Johnsona. Management také přednese výhody
hnízdové montáže a nově i systému just-in-time a kaizenu. A na závěr
bude lahůdka, zpověď člena vedení Saabu (tedy Saab-Scania a bez vlivu
"zlého" GM z konce 80tých let, který objasní, proč bylo nutné
utrácet miliardu korun za rozšíření kapacit výroby, která byla ještě
před rozšířením využívána z poloviny.
m.i.b   |77.104.252.xxx |2011-04-06 17:16:45
To obchodu neprospívá
deff   |SAdministrator |2011-04-06 17:20:32
No právě! Teď by si neměli kazit reputaci. I když sedanů 9-5 se teď moc
neprodává, ostatní čekají na kombíka (který snad bude i levnější!?).
Laf666   |Manager |2011-04-06 20:56:28
Hlavne by prospela otevrenost, rict narovinu jaka je situace, co k ni vedlo
a jak ji hodlaji resit. Posledni rok tezko ziskavali zpet ztracenou duveru zakazniku - vynalozili
ohromne usili, a co si budeme povidat, i penize na marketing a
PR. Posledni dobou krasne zareagovali na moznosti, ktere poskytuje
socialni marketing, vyvijelo se to slibne. Vsechny tyhle snahy ale muzou
velice rychle splachnout do zachodu 1) vypoustenim poplasnych zprav
(Antonov), 2) spatnou komunikaci smerem k zakaznikum, 3) nechavanim volneho
pole spekulacim, nereagovanim na ruzne pomluvy predevsim svedskeho
tisku, ktery ma preci jen pres nekoho vyse postaveneho pristup k
internim informacim, ovsem neuplnym (viz. Mullerova prislibena
tiskovka na tema Antonovova prohlaseni, ktera se nikdy nekonala).
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 06 duben 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály