Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Technický koutek arrow Saab 900 Turbo Cabrio: 335 koní proletí kolem vaší hlavy
Saab 900 Turbo Cabrio: 335 koní proletí kolem vaší hlavy Tisk E-mail
Vložil deff   
Středa, 06 duben 2011
saab_900_cabrio_335ps_04m.jpg335 koní, Saab 900 Turbo 1987 – švédskou automobilku Saab si ještě nechte projít hlavou
Na světě není moc automobilek, které by o sobě mohly prohlašovat, že jsou „Born from jets“. Slogan doufám nemá smysl překládat, Saab ho používá již dlouhá léta, aby zdůraznil své kořeny v leteckém průmyslu. Zatímco zákazníci tady ve Spojených Státech nemají značku Saab v hledáčku, když shánějí auta s vysokým výkonem a uhlazeným, sportovním vzhledem, inženýři Saabu přesně taková auta vyrábějí. Vezměme například 9-3 Aero V6 Turbo s 250 HP, který je zde vrcholným modelem. Relativně rychlý, ale také luxusní a elegantní sedan.  Saabí „Born from jets“ ale v U. S. kvůli nedostatečné produktové šíři v podstatě nikdy pořádně neodstartovalo. Kde se stala chyba? Už od konce sedmdesátých let nabízejí přeplňované benzínové motory. Tím jsou sice perfektní pro nadšence a příznivce tuningu, máme tu dokonce několik specializovaných prodejců, kteří Vám pomohou pod kapotu našlapat ještě víc koní, ale širší veřejnost to neosloví.

Skoro jako zázrakem můžeme odškrtnout další položku na seznamu věcí, které ještě nemáme hotové – nalézt vhodného Saaba. Tímto bychom Vám tedy rádi představili prvního Saaba na stránkách časopisu Eurotuner.

Jeho pyšným majitelem je Aaron Elledge z Tacomy, Washington. Evropská auta má v krvi, ale není jako spousta z jeho šestadvacetiletých vrstevníků – nehledá vozy se stovkami možností k tuningu a vysokým společenským hodnocením. Namísto toho hledá čistý výkon. A za dostupné finance byl Saab 900 nejlepší koupí.

„Táhlo mi na 16 a začal jsem se zajímat o auta. Čtyřválcové turbo mi přišlo super a byl jsem překvapen možnostmi, které nabízí. „ začal náš rozhovor Aaron. Turbodmychadla byla k zakoupení v 900 Turbo Coupe a 900 Cabrio, takže když dosáhl 17 let, objevilo se v jeho garáži 900 Turbo Cabrio z roku 1987. „Rozpočet na nákup byl kolem dvou tisíc (USD). Vydělal jsem si to brigádami při škole. Prvotní myšlenka byla, že ze Saabu dostanu víc koní, než z VW Golf MkII.“ S 89.000 mílemi na tachometru bylo Cabrio ve skvělém mechanickém stavu, ale vnitřek a lak už měli lepší dny za sebou. „Prostě to bylo patnáctileté auto. Lak v úděsném stavu, střecha nefunkční a sedačky rozdrbané.“

Protože se jednalo o Aaronovo první auto a neměl zkušenosti s čalouněním ani mechanikou, ze začátku mu pomáhal táta. „Naučil mě všechno, co teď kolem aut znám. Sám postavil v podstatě všechno - od Brouků, přes Karmann Ghiu až po Chevyho“ vysvětloval Aaron.


saab_900_cabrio_335ps_01.jpg


Ve Státech je u této značky relativní nedostatek náhradních dílů, tuningových dílů a tunerů, takže se musel spolehnout na pár setů, které byly na trhu. „Nedostatek dílů byl částečně zdrojem frustrace, na druhé straně ale také přinášel spoustu zábavy – nikdo ty věci přede mnou ještě nezkoušel“. Aaron prohledával vrakoviště, zkoušel štěstí na eBay, sháněl druhovýrobce. Rozložil interiér na kousky, nabarvil kovové panely na černo, včetně částí kufru. Podlahy dostaly nové koberce a starobylé stereo bylo vylepšeno komponenty Sony. Některé z dražších úprav zahrnovaly ještě koženou hlavici a manžetu řadicí páky (volitelná tovární výbava) a volant Fittipaldi z rallyového vozu Saab. Posledním kouskem se stala mikroplyšová sedadla Corbeau GTS-II.

Stejné množství času věnoval Aaron i exteriéru, počínaje body kitem. Nejprve sestavil originální SPG kit. Stále mu ale připadal dost konzervativní, takže začala mise se sháněním OE Airflow kitu, který se ve Státech nikdy neprodával. „Dal se objednat v zámoří jako volitelná výbava přímo od dealera, ale našel jsem dovoz z Německa přímo tady ve Státech“. Aaron namontoval vzácné nárazníky, lemy a prahy, sehnal také ozdobný panel mezi zadní světla. Následovala nová přední světla a mlhovky, společně se zadním spoilerem z pozdějšího modelu. Než mohl považovat exteriér za hotový, musel se věnovat i stahovací střeše a auto dostalo původní barvu – edvardskou šedou.

V průběhu projektu Aaron jezdil na 15“ osmipaprskových ráfkách Saab, ale teď modernizoval na cenově rozumné ráfky 18x7,5“ Sportmax. Bylo potřeba upravit průměr vrtání, aby zachoval originální Saabovské středové krytky.

saab_900_cabrio_335ps_10.jpg

Jak už jsme zmiňovali, 2.0 16V turbo motor měl ve své době se 160 koňmi ještě dost nevyužitého potenciálu. „Spousta přátel měla Hondy. Různě do nich montovali turba, ale stejně málokdy dostali výkon, který jsem měl už z produkce“ smál se Aaron. Začal laděním APC, měnil nastavení senzorů klepání a plnící tlak. Otevřený vzduchový filtr a sportovní výfuk přidal dalších pár koní. „V té době už šlo do úzkých, protože jsem z paliva dostával maximum“… a přesto ze sebe devítistovka vymačkala 215 koní a ani to nebylo dost… „začal jsem číst o Megasquirt řízení motoru. Zabralo mi 6 měsíců, než jsem se odhodlal k instalaci a na uvedení systému do provozu jsem si musel vzít týden dovolené“.

Od té doby začaly do rodinné dílny proudit nové díly – pro 16v hlavně kvalitnější vstřiky, svody se stejnou délkou, 3“ svislý svod (downpipe), TiAL externí regulátor plnícího tlaku a Precision mezichladič. Aaron také vyzkoušel 4 turbodmychadla, než přišel na to pravé – momentálně hybrid T3/T4. Zakázkové vačky posunuly červené pole motoru směrem vzhůru, přestalo ale stačit jejich původní umístění. Motor se přehříval a tak Aaron převrtal blok. 0,040 navíc, aby se vešly kované písty Mahle, nové pístnice a těsnící kroužky Total Seal. Kompresní poměr šel dolů na 8,75:1 částečně také díky výměně standardní hlavy za hlavu z pozdějšího 2.3 litru.

S tímto konzervativním tuningem Aaron dojel na brzdu, kde naměřili 335 HP a 447 Nm. Dosažený výsledek se dá považovat za obrovský nárůst výkonu, hlavně uvážíme-li, že tuto kombinaci dílů ještě nikdo nevyzkoušel. Podle Aaronova tvrzení by se z motoru dalo dostat ještě dalších 50 koní, ale raději je krotí, aby dosáhl lepší jízdní vlastnosti.

Dalším nejslabším článkem se stala převodovka. „Když Saab v osmdesátých letech uvedl 16v turbo motor, zapomněl přidat vylepšenou převodovku“. Výsledkem je již pátá převodovka, tentokrát posílená o diferenciál s omezeným prokluzem, ocelové víko diferenciálu, silnější skříň a řadicí vidlici, plus větší pastorkové ložisko. Většina z dřívějších problémů zřejmě pocházela z kroutící se skříně, ale i posílené vnitřnosti teď z převodovky udělaly skoro blbuvzdorný kus. Nová spojka Swedish Dynamics a přítlačák Sachs bezproblémově zvládají přenos síly, repasované převodové soukolí pro dálnice (které ve Státech nikdy nebylo sériově dostupné) přineslo maximální rychlost 282 km/h, lepší distribuci síly na každém rychlostním stupni a lepší spotřebu.

saab_900_cabrio_335ps_08.jpg

Vylepšování podvozku se potýkalo s podobným nedostatkem dílů, ale Aaron osadil tlumiče Koni, pružiny Intrax a nová pouzdra. Původní brzdové třmeny prošly repasí a brzdové kotouče nahradila jejich děrovaná a rýhovaná verze.

Po devíti letech tvrdé práce nám Aaron připomíná, že bychom na tuhle švédskou značku neměli zapomínat. Ukazuje nám, že má ve svých opomíjených a pomlouvaných autech potenciál, dokonce i v těch modelech, které téměř nic nestojí. O pár stránek dále v našem časopisu naleznete pár tipů, po kterých konkrétních modelech koukat a co by se z nich dalo stvořit.

Technické specifikace
1987 Saab 900 Turbo
Majitel: Aaron Elledge
Místo: Tacoma, Washington
Zaměstnání: vývojář softwaru


Motor: 2.0, 16v, 4-válec, B202 vrtaný +0,040 s kovanými písty Mahle, Total Seal kroužky, vyvažovaný, řídící jednotka Megasquirt v2.2, KnocksenseMS detektor klepání, Ford EDIS elektronický digitální systém zapalování s wasted-spark řízenou vačkovou hřídelí, Garrett T3/T4 hybrid 0,60/0,63 turbo stage 3 kompresorové kolo, keramický výfuk turba TA-31, vstřiky Siemens 60 kg/hod, nerezové svody o stejné délce, 3" downpipe, 1,5" externí atmosferický přetlakový ventil, TiAL 38mm wastegate, Innovate váha vzduchu, Precision mezichladič s 2,5" hliníkovými trubkami, hlava z 2.3 litrového a sací potrubí z 2.1 litrového motoru, 8,75:1 komprese, 900S sací vačka, 1985 900T výfuková vačka, Magnaflow 3" výfuk s koncovkou Viggen, pevné uchycení motoru, vylepšený 3-atm regulátor tlaku paliva, 3" vstup studeného vzduchu, plech pro odkap oleje.

Převody: pětirychlostní manuál se spojkou Swedish Dynamics (slitek kevlar/ocel), Sachs přítlačný kotouč, větší pastorkové ložisko, silnější řadicí vidličky, nejsilnější skříň pro pětirychlostní převodovku, kratší řazení SaabSavior, Quaife diferenciál s omezeným prokluzem, Saab Rally ocelový kryt diferenciálu, dálniční sada převodů

Brzdy: drážkované a vrtané kotouče s keramickými destičkami, černě natřené třmeny

Podvozek: Koni seřiditelné tlumiče, Intrax pružiny, SaabSavior rallye hliníkový ochranný kryt motoru

Ráfky a pneu: 18x7,5" Sportmax 962 ráfky s 225/35 R18 Yokohama Parada Spec-II pneu

Exteriér: OE European Airflow kit, zadní křídlo z 900 kabrio – pozdější typ, OE Saab kabrio zadní dekorační panel, kouřové E-code světlomety s 8000K HID, OE Airflow mlhovky, lak edvardská šedá, nová skládací střecha, mřížka v barvě, kouřové blinkry a boční světla

Interiér: sportovní sedačky na upravených lyžinách Corbeau GTS-II černá/šedá mikroplyš, interiérové panely černá mikroplyš, obarvené dveřní výplně (černé), nové koberce na podlaze a v kufru, ProSport širokopásmový digitální měřák bohatosti směsi, ProSport měřáky tlaku oleje, teploty oleje, plnícího  tlaku. OE Saab/Fittipaldi Rally volant, upravené rozložení budíků

Audio: Sony Xplod rádio, komponenty a zesilovač

Poděkování: tátovi a manželce

Zdroj: http://www.eurotuner.com/featuredvehicles/eurp_1003_1987_saab_900_turbo/index.html
Překlad: Laf666
Časopis Eurotuner, březen 2010
Autor: Sam Du
Fotografie: Samuel Dobbins

 

saab_900_cabrio_335ps_02.jpg

saab_900_cabrio_335ps_04.jpg

saab_900_cabrio_335ps_05.jpg

saab_900_cabrio_335ps_06.jpg

saab_900_cabrio_335ps_07.jpg

saab_900_cabrio_335ps_09.jpg

saab_900_cabrio_335ps_11.jpg

 

 

Komentářů
Hledat
poweredbyfreedom  - re:   |82.150.166.xxx |2011-04-25 21:54:39
deff napsal:
Šikovný a zručný jsi na to dostatečně. Jen najít prostředky,
nakoupit díly a dotáhnout to do konce. Pak bude tvůj RS Killer 900
prohánět na sprintech většinu soutěžících.

Aniž bych o tomhle autě věděl, tak máme hodně dílů společných
t3/t4, svody, ext.wg, zakázkové vačky, hlava 2,3, fmic  
deff   |SAdministrator |2011-04-26 12:53:37
To bude asi tím, že jdeš správnou cestou!
poweredbyfreedom   |82.150.166.xxx |2011-04-11 22:55:56
Že by výzva
deff   |SAdministrator |2011-04-12 09:29:23
Šikovný a zručný jsi na to dostatečně. Jen najít prostředky, nakoupit
díly a dotáhnout to do konce. Pak bude tvůj RS Killer 900 prohánět na
sprintech většinu soutěžících.
dani   |85.71.47.xxx |2011-04-07 14:11:10
Takto by měl vypadat tuning ...až na ty sedačky.
deff   |SAdministrator |2011-04-07 10:02:48
Mě se tato upravená verze 900 classic také líbí. Musela to být pěkná
dřina, dát cabrio dohromady a ještě mu naložit pořádnou stáj dalších
koní. Jen by mě zajímalo, jak se to chová v zatáčkách a delších
nerovnostech, páč 900 cabrio (i 900NG) se strašně kroutí. Mě osobně to
kroucení karoserie je velmi nepříjemné.
zaford   |78.102.150.xxx |2011-04-07 06:52:23
I když tunning karoserie moc nemusim mám radši jen motoru tak tohle zle
nevypadá. Jen tak mimochodem našel jsem tohle ale nemám peníze takže by
jste se někdo mohl stát štasným majitelem
http://www.autoscout24.cz/Details.aspx?id=b4ctk4s3 ushp
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 06 duben 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály