Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Victor Muller nahradí J.A. Jonssona
Victor Muller nahradí J.A. Jonssona Tisk E-mail
Vložil deff   
Čtvrtek, 07 duben 2011

Victor Muller 04.jpgTrollhättan, Švédsko: SAAB Automobile oznámila, že Jan Ake Jonsson sa rozhodol odísť zo svojej funkcie prezidenta a CEO spoločnosti SAAB. Oficiálne sa tak stane 19.mája 2011, kedy bude prebiehať každoročné zasadnutie akcionárov spoločnosti Spyker Cars N.V.

V súčasnosti už prebieha hľadanie jeho nástupcu, ktorému Jan prisľúbil pomoc pri preberaní jeho kompetencií formou externej spolupráce. Tá by však nemala trvať dlhšie ako do 1.sep 2011. Pokiaľ nový prezident a CEO nebude vymenovaný, bude tieto funkcie dočasne zastávať Victor Muller spolu s jeho súčasnou funkciou predsedu správnej rady.

Jan Ake Jonsson povedal: „Takmer celú svoju kariéru, 40 rokov, som strávil so spoločnosťou SAAB Automobile, z toho takmer 6 rokov ako jej riaditeľ. Posledné tri roky boli veľmi náročné a nútili ma sústrediť sa len na jednu vec – moju prácu. Teraz je čas, kedy sa môžem sústrediť aj na iné veci, ktoré kvôli mojim povinnostiam v SAABe museli zostať bokom.

Už sme dosiahli veľa vecí, o ktorých si mnohí mysleli, že sú nemožné a som presvedčený, že SAAB Automobile je na tej správnej ceste, aby sa mu podarilo nahradiť celé jeho portfólio do októbra 2012, kedy bude uvedená nová generácia 9-3 a taktiež vytvoriť samostatnú spoločnosť s dobrým obchodným plánom.“

Victor Muller, CEO spoločnosti Spyker Cars N.V. a predseda dozornej rady spoločnosti SAAB Automobile povedal: „Jan Ake nebol nápomocný iba v samotnom prežití automobilky Saab, ale taktiež v premene Saabu na nezávislú automobilovú spoločnosť. Som veľmi smutný, že odchádza, ale rozumiem tomu a rešpektujem jeho dôvody. Jeho práca v posledných rokoch bola jednou z najťažších vo Švédsku a som vďačný, že svoje znalosti a skúsenosti odovzdal manažmentu spoločností Saab Automobile a Spyker Cars N.V. Jan Ake vynaložil veľa úsilia na vytvorenie platformy, pomocou ktorej sa Saab stane silnou a nezávislou švédskou spoločnosťou na výrobu automobilov.“

Hans Hugenholtz, prezident dozornej rady spoločnosti Spyker Cars N.V povedal: „Dlžíme Janovi Akemu veľmi veľa za nesmierne úsilie pri odolávaní nepriazni osudu, s ktorou sa automobilka Saab potýkala v rokoch 2008-2010 a za jeho vedenie manažmentu za hranice toho, čo je iba náplňou práce. Želáme mu a vieme, že to tak bude, aby sa konečne mohol venovať tým, ktorí sú mu blízki.“


Z hd.se

Stockholm: Jonsson bol CEO Saabu od 2005.

Prezident Saabu Victor Muller prevezme funkciu CEO Saabu 19.5.2011 na AGM (výročné zasadnutie akcionárov), kedy Jan Ake Jonsson formálne odstúpi.

Hľadanie náhrady za Jonssona už začalo a Jonsson súhlasil, že bude nápomocný manažmentu počas prechodného obdobia do septembra 2011.

Tržba spoločnosti Spyker Cars, ktorá vlastní Saab Automobile, počas roku 2010 dosiahla 819 miliónov eur, štvrťročná tržba činí 301 miliónov eur.

Príjem pred zdanením v roku 2010 bol záporný, strata je 140 miliónov eur.

Jan Ake Jonsson, riaditeľ Saabu posledných 6 rokov:

„Posledné tri roky boli veľmi náročné a nútili ma sústrediť sa len na jednu vec – moju prácu. Teraz je čas, kedy sa môžem sústrediť aj na iné veci, ktoré kvôli mojim povinnostiam v SAABe museli zostať bokom.“ –povedal Jonsson.


Rozhovor s Victorom Mullerom z di.se

Victor Muller, prezident Spykeru, nevie dosť vychváliť odchádzajúceho CEO Saabu Jan Ake Jonssona. Rázne odmieta, že by za jeho rozhodnutím odísť bol dáky konflikt.

„Jan Ake by si mal oddýchnuť,“ povedal pre di.se Muller. Riaditeľ Saabu je známy pre svoju kvetnatú reč a inak tomu nebolo ani pri opisovaní odchádzajúceho prezidenta.

„Niekto by mal vztýčiť sochu muža. Bol pravým kapitánom a brilantným lídrom.“

Victor Muller dôrazne odmieta, že za rozhodnutím odísť by mohol byť dáky konflikt. „Ó nie, žiadny konflikt tu rozhodne nie je. Naopak,“ hovorí a pokračuje: „my sme nikdy nemali jediný konflikt. Je to takmer desivé.“

Bez ohľadu na to, Muller povedal, že za posledné roky toho Jonsson zažil dosť.

Jan Ake Jonsson (60 r.), pripravoval cestu pre svoj odchod už pár mesiacov, ako povedal Muller. Teraz hľadá nástupcu a dúfa, že nový CEO automobilového výrobcu bude viac, ako len dočasná náhrada.

„S tým, že Jonsson odchádza do dôchodku nemôžeme nič robiť, hoci som kvôli tomu veľmi smutný. Nie je to len človek, s ktorým sme vyhrali bitku za Saab, taktiež sa stal veľmi dobrým priateľom.“

Skoršie tento týždeň (písané 25.3.2011) bolo oznámené, že výkonný viceprezident automobilky Nils-Johan Andersson sa rozhodol neujať sa tejto funkcie.


V rozhovore pre ttela.se Jonsson povedal:

„Ohľadom tejto témy som s Mullerom začal hovoriť koncom minulého roku, takže to nie je náhle rozhodnutie,“ povedal Jan Ake Jonsson, keď ho TTELA stretla pred hlavnou bránou automobilky.

Slnko svieti a Jan Ake Jonsson vyzerá spokojne. Len pred dvomi hodinami bolo vydané vyhlásenie o jeho odchode.

překlad: Jan Ofukany

 

 


Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Pátek, 08 duben 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály