Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Cesta k čínskému partnerství I.
Cesta k čínskému partnerství I. Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 02 květen 2011
saab_china.jpgJestli neustále nemačkáte F5 a neobnovujete stránky světového tisku, tak Vám mohlo uniknout, že Victor Muller a Vladimir Antonov v minulém týdnu jednali se třemi čínskými výrobci o poskytnutí okamžité finanční injekce. Co přesně se snaží management Saabu vyjednat? Podle agentury Bloomberg mají před sebou minimálně 3 cíle:
  • Získání hotovosti za účelem rychlého obnovení výroby
  • Získání přístupu na čínský trh – aby firma mohla přímou cestou prodávat a propagovat své výrobky
  • Joint-venture s čínskou společností za účelem výroby Saabů v Číně
Co se týká bodu číslo 1 – Saab přišel s mnoha různými plány, které se protahovaly (případně rovnou zkrachovaly) kvůli komplikacím od EIB, GM, nebo řadě dalších faktorů. Joint-venture s čínským výrobcem může přinést okamžitou likviditu prostřednictvím přímého prodeje, nebo licencováním technologií. Tato vzájemně výhodná dohoda by umožnila Saabu přežít a čínské společnosti zpřístupnila špičkové technologie ve strojírenství, vývoji, bezpečnosti a pohonu všech kol – tyto technologie by jí poskytly náskok oproti lokální konkurenci. Pravidla automobilového průmyslu, o kterých Victor Muller hovoří pokaždé, když k tomu dostane příležitost, se v poslední době zásadně změnila. Díky využití špičkových technologií se Saab může stát významným hráčem v oblasti, která přináší zisky.

Zatímco se budeme snažit překousnout averzi k tomu, že se naše milovaná značka plánuje prodat do Číny, přemýšlejme také jak přínosné by mohlo být řešení nastíněné v bodu číslo 2. Druhým přístupovým místem k čínskému trhu (prvním je dohoda s čínským státním importérem) by Saab dostal přímý přístup k již vybudované dealerské síti. Značky jako BMW, Audi, nebo dokonce Buick mají u čínských spotřebitelů dobré jméno, protože s sebou přinášejí jistou tajuplnost a pověst daleko lepší, než mají domácí značky. Saab by samozřejmě měl pozici velice podobnou a je velice pravděpodobné, že se mu v Číně bude dařit – což je ale bez řádné distribuční sítě bez šance. Zlepšení pozic domácího čínského výrobce mu také umožní lépe bojovat proti nižšímu segmentu, kde je v současné době ve vedení VW a Chevrolet, zatímco Saab by byl ponechán v soutěži s prémiovými značkami. Tímto by bylo zajištěno, že každá ze společností bude prodávat ve vlastním segmentu.

Ohledně třetího bodu – výroba Saabu v Číně – jestli je čínská výroba dost dobrá pro BMW, Mercedes, nebo Audi, proč by neměla být dostatečně kvalitní pro Saab? Ačkoliv bych samozřejmě na svém Saabu rád všude viděl nápisy „Made in Sweden“, tak díly na dnešní vozy už stejně pocházejí ze všech možných koutů světa. Dokud ve Švédsku zůstane vývoj a vedení firmy a neztratí se duch Trollhättanu, absolutně mne nezajímá, kde auto postaví, samozřejmě za podmínky udržení kvality a stylu. Jestli trochu sledujete poslední kroky Swada z Inside Saab, tak jasně vidíte, že vedly k zajištění dostatečně inovativních dodavatelů a inženýrů v rámci Švédska. Vše tedy nasvědčuje tomu, že výroba v Číně by byla určena především pro pokrytí požadavků tamního trhu – což dává smysl také vzhledem k tomu, že jsou v současnosti největším trhem světa.

Teď se podívejme na firmy, které pro námluvy se Saabem přicházejí asi nejvíce v úvahu a nejvíce se objevují ve spekulacích insiderů:

Great Wall Motor (GWM)
http://www.gwm.com.cn/en/about.html
Začnu firmou, kterou bych jako partnera Saabu viděl nejraději. GWM v roce 2010 vyrobil více než 400 tis. vozů, z nichž 90% našlo uplatnění na domácím, čínském trhu. V témže roce se zúčastnili Dakar Rally, což je s přihlédnutím k historii a plánované budoucnosti Saabu vynikající. V joint-venture s Litex Motors plánují otevřít továrnu v Bulharsku s roční kapacitou 50 tis. vozů. Možná to ukazuje jak vážně a ambiciózně myslí partnerství s evropskými automobilkami. Jestliže jsou schopni uzavřít obchod s tak malým výrobcem jako je Litex, představte si, co v jejich očích musí znamenat velká značka jako je Saab.

Zatímco mají málo zkušeností se stavbou automobilů světové třídy (zatím se soustředili spíše na kopírování Toyoty a Fiatu), začínají nyní spolupracovat s firmami jako Bosch GmbH a Delphi a potvrdili vyjednávání o spolupráci s Jaguar/Land Rover ohledně jejich vstupu na čínský trh (http://www.chinacartimes.com/2011/02/21/great-wall-confirms-contact-with-jaguar-and-land-rover-mode-of-partnership-still-undetermined/). Čínská produkce by byla spuštěna pouze za podmínky odebírání originálních Jag/LR dílů, které jsou kvalitativně srovnatelné s BMW vyráběnými v továrnách čínského Brilance Auto (http://www.brillianceauto.com/brands/bmw.html). V poslední době GWM také velmi ochotně investují do svého oddělení výzkumu a vývoje, evidentně se chtějí stát světovým hráčem. Nedávno byli oceněni titulem „První z deseti nejlepších čínských automobilek“. Navíc nejsou vlastněni státem jako BAIC, se kterým Saab již dohody uzavřel. Někteří z nás by mohli oponovat, že jsou na stejné pozici jako korejské automobilky před 20 lety a bude dlouho trvat, než západ doženou, ale změny v čínském automobilovém průmyslu naznačují, že jejich kvalitativní vzestup bude daleko rychlejší.

China Youngman Automobile Group Co., Ltd. (CYAG)
http://www.young-man.cn/eng/gyjt_gsjs.asp
Dlouho jsem vzpomínal, kde jsem jejich jméno zaslechl, než jsem si vzpomněl na jejich angažování se v joint-venture s malým výrobcem elektromobilů Zap!, který měl kdysi v plánu vyrábět malé sporťáky Zap-X designované firmou Lotus. Ze Zap! se ale časem vyklubala podivná parta s nezvyklými obchodními praktikami. CYAG dále se Zap!em a korejským Protonem zformovali Detroit Electric (http://detroit-electric.co.uk/), jejichž elektromobily mají pro příští rok stanoveny velmi ambiciózní obchodní cíle (270tis. prodaných kusů). Jestli svým plánům a slibům dostojí, stanou se na čínském trhu významným hráčem.

Doposud CYAG vyráběli především autobusy, což připomíná Saabí partnerství se Scanií. V každém případě mi trochu uniká jak by chtěl Saab v této automobilce získat nějakého platného partnera, případně řádnou distribuční síť.

Jiangsu Yueda Investment Co Ltd (JYI)
http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=600805:CH
Přiznám se, tenhle potencionální partner mě trochu děsí. Cituji Reuters:
„JYI je společností působící na trhu dopravy, výroby, komodit a těžby uhlí. Hlavními produkty jsou mimo jiné automobily, traktory, příze a uhlí. K 31.12.2009 měla společnost 8 dceřiných společností a 3 společnosti přidružené, zapojené do výběru mýtného, provozu a údržby silnic, výroby a distribuce textilních výrobků, traktorů a uhlí, dodávek materiálů a skladovacích služeb a dovozního a vývozního obchodu.“

Na konci devadesátých let spolupracovali s Dongfeng Motors na výrobě vozů KIA, takže v automotive nejsou úplnými nováčky. Zároveň mají neuvěřitelné finanční zásoby a spojení s někým, kdo by figuroval spíše jako investor by pro Saab nemuselo být špatné. Jsou známí spíše jako industriální výrobce (traktory, těžba uhlí), takže by nemuseli být partnerem, který bude pouze vysávat patentovou zásobárnu Saabu.

Každá ze zmíněných společností má své klady a zápory. Doufejme, že v případě nutnosti výběru bude mít Saab šťastnou ruku, vyřeší stávající situaci s nedostatkem finančních prostředků a otevřou se mu nové obchodní příležitosti v Číně. Dle zdroje blízkého Reuters „má Saab velice blízko k uzavření dohody a během jednoho týdne by měl dát vědět o výsledkách“… takže pokračování článku můžeme čekat poměrně brzy.

Zdroj: www.saabsunited.com
Překlad: Laf666

 

Komentářů
Hledat
Laf666   |Manager |2011-05-02 23:20:20
Saab Automobile a Hawtai Motor Group na ranní hodiny 3. května 2011
svolávají tiskovou konferenci. Téma: strategické partnerství.

Tolik k
oficialitám. Schválně, kolik kopií na jejich webu najdete:
http://www.hawtaimotor.com/ Už jsem našel 2x Bentley, 1x Porsche s cumakem
Bentley, Jaguar a spoustu Hyundaiu.
redsnapper   |95.103.229.xxx |2011-05-03 09:41:07
Hawtai, 30% podiel v Spyker + dalsich moznych ~7.5%. byvaly joint venture s
hyundai. licencovane VM Motori diesle.

btw. v nadpise je preklep
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Úterý, 03 květen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály