Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow SAAB: stoprocentně bez GM
SAAB: stoprocentně bez GM Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 09 květen 2011
AUTOCAR_logo.jpgAutocar: Saab se stal díky péči koncernu General Motors téměř historií. Teď před ním leží odvážná a ambiciózní budoucnost, ale bude to ještě náročné. Více vám sdělí Hilton Holloway z britského časopisu.

Pokud jde o těsné úniky, jen máloco může překonat situaci, při které se Saab v únoru 2010 vyhnul smutnému konci na šrotišti dějin. Dnes tato automobilka investuje obrovské sumy do auta, které by mohlo zajistit její budoucnost, ale zároveň se v každodenním provozu jen horko těžko drží nad vodou.
Bankrotující koncern General Motors nabídl Saab k prodeji v roce 2009. Obchod se společností Koenigsegg, známou svými extrémně drahými supersporty, zkolaboval v prosinci téhož roku, takže GM ohlásilo plán na uzavření automobilky. Zatímco někteří psali nekrology, holandská firma Spyker, další miniaturní výrobce rychlých strojů, koupila Saab v lednu 2010. Zaplatila koncernu GM 74 milionů dolarů a dalších zhruba 300 milionů dolarů v tzv. nepreferovaných akciích. Krátce potom se švédská vláda zaručila za úvěr 400 milionů eur od Evropské investiční banky, který byl určen výhradně na vývoj čistších, ekologičtějších aut. Většinu loňského roku strávil Saab v mlhách, když se společnost snažila oživit řetězec dodavatelů, který se rozpadl po informacích o ukončení výroby.

Jenže pak znovu začaly práce na modelu 9-5 Sport Wagon, byla podepsána smlouva o nákupu SUV 9-4X z mexické továrny GM a na podzim minulého roku se Saab dohodl na nákupu přeplňovaných benzínových motorů 1,61 z britské továrny BMW, určených pro nástupce typu 9-3. Jenže nejdůležitějším úkolem Saabu bylo vymyslet, jak nahradit stárnoucí a nekonkurenceschopnou devět-trojku a vytvořit pětiletý produktový plán, který by vedl k udržitelné budoucnosti. Co má tedy Saab připraveno na následujících pár let? Jen čtrnáct měsíců poté, co byl zachráněn z nucené správy, mají Švédové hotový design interiéru i exteriéru zbrusu nového vozu 9-3. Podle dobře postavených zdrojů bude tato modelová řada na začátku tvořena sedanem, kabrioletem a pětidveřovým hatchbackem. Začátek výroby byl naplánován na 30. týden roku 2012. Ještě zajímavější (někdo by dokonce mohl říct nezodpovědnější, vzhledem k finanční situaci firmy) je fakt, že Saab vyvíjí zbrusu novou vlastní platformu, která bude použita pro 9-3 a připravované náhrady za 9-5 a 9-4X.

Saab_PhoeniX_04.jpg

Jason Castriota, nově jmenovaný sedmatřicetiletý šéfdesignér a veterán s deseti lety zkušeností u Pininfariny, vysvětluje, že původním plánem na náhradu devět-trojky bylo upravit platformu Epsilon 1 (EP1), kterou používá i současný Saab 9-3. „První návrhy nového vozu byly na platformě EP1 bez zásadních změn," vysvětluje. „Ale bylo očividné, že pokud má konkurovat vozům, jako je Audi A4, budou zapotřebí velké technické změny, stejně jako možnost přizpůsobit se novým desig-novým proporcím. Mats Fagerhag (technický ředitel Saabu - pozn. red.) už začal pracovat na platformě Phoenix, ale ta byla plánována pro budoucnost. Měli jsme velkou schůzi a na ní bylo rozhodnuto program Phoenix uspíšit. Jde o obrovský úkol, ale tým se do něj pustil s odhodláním." Na nedávném autosalonu v Ženevě nám Fagerhag odhalil některá z tajemství projektu Phoenix. Saabu s ním pomáhají inženýři švédského výrobce nákladních automobilů Scania.

Saab se chce přiučit z dlouhodobé politiky Scanie, která zajišťuje, že některá rozhraní mezi různými komponenty platformy zůstávají stejná napříč generacemi. Podobně jako uchycení typu F u fotoaparátů Nikon, které dokáže propojit různé generace objektivů a tel, by to mělo znamenat, že platforma Phoenix bude moci být v průběhu let vylepšována, aniž by bylo nutné ji zcela přepracovat. Šasi bylo navrženo tak, aby ho bylo možné prodloužit, takže na něm mohou jezdit auta o délce od 4,2 až do 5,5 metru, tedy daleko za hranicemi toho, co Saab potřebuje pro plánovanou 9-3 a budoucí 9-5. Faberhag říká, že celá přední deformační zóna je zbrusu nová, s „mnohem, mnohem pevnějšími" nosníky podvozku, podběhy a předním pomocným rámem. To všechno by mělo přispět jak ochraně posádky při nárazu, tak i přesnosti řízení. Nos Saabu na ty správné aliance pokračuje i u samotného projektu Phoenix. Firma ZF staví továrnu nedaleko ředitelství Saabu, která by měla vyrábět sofistikované pěti-prvkové zadní nápravy. Automobilka kromě toho opustí konvenční systémy pohonu všech kol. Namísto toho vytvořil další alianci nazvanou e-AAM se společností American Axle, která má vyvinout elektricky poháněnou zadní nápravu.
Fagerhag říká, že 9-3 bude mít na zadní nápravě elektromotor o výkonu 25 kW a ještě další, menší motor, který zajistí vektorování výkonu mezi zadními koly. Energii jim bude dodávat malá baterie o výkonu 0,8 kWh. První testy naznačují, že spotřeba hybridní/4x4 verze modelu 9-3 (poháněné motorem 1.6 turbo) by mohla být až o deset procent nižší než u varianty s předním pohonem.

Saab_PhoeniX_03.jpg

Platforma Phoenix se stala i základem pro Castriotův koncept ze Ženevy. „Tento koncept byl navržen tak, aby vzbudil rozruch a posunul očekávám," tvrdí Castriota. „Jsem velmi nadšený z odezvy." S výjimkou designu přídě ale jen málo vypovídá o tvarech kíčového nového modelu. Když jsme na něj zatlačili, řekl nám jen to, že nové auto je „hrdé, zvláštní a v tomto segmentu jej odlišuje švédský přístup". Naznačuje, že nová 9-3 přinese působivý koeficient aerodynamického odporu a říká také, že kabriolet, který by měl být hotov v červenci, se bude designově lišit více než ten dnešní. Naše zdroje naznačují, že si teď designéři Saabu dají pauzu a podívají se na možnost přidat k řadě 9-3 více karosářských variant. Malé SUV a kupé založené na kabrioletu jsou v popředí zájmu, spolu s tajemným třetím modelem.

Příštích dvanáct měsíců bude pro Saab neobyčejně náročných. V době, kdy píši tento článek, jsou výrobní linky v Trollhattanu tiché poté, co vyschly dodávky některých komponentů následkem problémů s platbami dodavatelům. Před několika týdny oznámil šéf Saabu Jan-Ake Jons-son, který bravurně držel Saab nad vodou, že v květnu odejde do důchodu. Možná by to ale nemělo být překvapení. Saab má neobyčejné ambice. Představit novou řadu 9-3 a moderní novou platformu jen za 29 měsíců je pro tak malou společnost obrovský úkol a vyžaduje masivní investice. Za minulý rok prodal Saab jen 32 tisíc automobilů, i když letos odvážně míří na 80 tisíc. Podle šéfa Spykeru Victora Mullera by mělo být možné snížit úroveň nezbytnou k ziskovosti, na 85 000 vozů ročně. Takže návrat k dlouhodobému průměru 125 tisíc aut za rok by znamenal solidní zisky.

Právě teď stojí znovuzrození Saabu na nejdůležitější křižovatce. Peníze jsou utráceny za vývoj Phoenixu a typu 9-3, ale zatím neplynou zpátky dostatečným tempem na to, aby bez problémů pokračovala běžná výroba. Saab musí vydržet dalších šedesát týdnů, než se do výroby dostane „první pravý Saab za posledních dvacet let". I s velkým štěstím to budou mít těsné.

CO KDY PŘIJDE? (bez oficiálního potvrzení)
Budoucnost Saabu závisí na příchodu modelu 9-5 kombi a zvenku nakupované 9-4X, než se objeví nová generace modelů na platformě Phoenix.
2011: Saab 9-5 Sport Combi, Saab 9-5X kombi
2012/2013: Saab 9-4X SUV, Saab 9-3 hatch, combi a sedan
2013/2014: Saab 9-3 kupé, Saab 9-3 SUV
2015: Saab 9-2 hatchback

napsal: Hilton Holloway
zdroj: Autocar

platforma_PhoeniX.jpg

 

 

 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Úterý, 10 květen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály