Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Saab si připomíná vítězství v Mille Miglia 1957
Saab si připomíná vítězství v Mille Miglia 1957 Tisk E-mail
Vložil Laf666   
Úterý, 10 květen 2011

logomm.pngTrojice Saabů 93 se ve čtvrtek 12.května postaví na start dalšího ročníku historického závodu Mille Miglia, aby oslavilo první úspěchy značky na poli mezinárodního automobilového sportu. 

Italskými městy a po úbočích kopců opět zazní nezaměnitelný zvuk dvoutaktního motoru Saab, až vozy pojedou tou samou trasou, kterou se v roce 1957 prohnali Charlie Lohmander a Harald Kronegard během své cesty za vítězstvím.

 

mmrestoration42-672x504.jpg

První vozidlo bude pilotovat vicepresident oddělení produktového vývoje Mats Fägerhag a na místo navigátora se posadí Peter Bäckström, ředitel muzea automobilů Saab. "Úspěch Saabu v závodě Mille Miglia je nedílnou součástí jeho závodní historie a my se nyní budeme snažit naplno ponořit do atmosféry té doby, abychom také na vlastní kůži poznali to, co dělá značku natolik odlišnou od ostatních" řekl k účasti v závodě Mats Fägerhag, který je člověkem zodpovědným za vývoj nadcházející generace Saabů. "Očekávám, že mne tento výlet vezme zpět časem ke kořenům Saabu, do dob, kdy se jeho logo napevno zapsalo do dějin automobilového sportu. V našich budoucích produktech bychom se rádi inspirovali průkopnickými činy našich předchůdců, ale zároveň bychom rádi posunuli duch značky  kupředu."

 

Za volant druhého Saabu 93 usedne Hans Hugenholtz, předseda představenstva Spyker Cars N.V. a doprovázet ho bude jeho žena Laurence. Oba jsou renomovaní řidiči historických závodních vozů a Hans dokonce účastníkem v závodu 24 hodin Le Mans.

 

Oba Saaby 93 pochází z Trollhättanského muzea Saabu a byly připraveny přesně do stavu, v jakém se nacházel vítězný Saab z roku 57. "Tyto vozy patří k velmi ceněné části naší sbírky, ale vždycky jsem zastával názor, že by měly značku co nejvíce reprezentovat na silnicích", komentoval jejich nasazení do závodu Peter Bäckström. "Konec konců byly vyrobeny aby jezdily, takže teď dostanou příležitost ukázat, co se v nich ještě pořád skrývá".

 

behermansmillemigliasaab93a.jpg
Třetí Saab 93 do závodu přihlásil a bude pilotovat belgický fanoušek a zároveň importér Saabu pro belgický trh od roku 1979 - Jacques Beherman. Muzeum značky Saab mu poskytlo veškerou potřebnou pomoc, aby byl automobil také připraven přesně dle specifikací z roku 1957.

 

1000 mil (1.600km) dlouhý závod Brescia-Řím-Brescia, kdysi popisovaný jako nejskvělejší závod automobilové historie, se od čtvrtka 12. května pojede za běžného provozu, o vítězství rozhodne přesnost průjezdu kontrolními body.

 

Lomander a Kronegard dokončili závod s průměrnou rychlostí 96km/h s automobilem v osobním vlastnictví, pouze za tovární podpory. Jen pár dní před vítězstvím v Itálii s totožným vozem dokončili řeckou Acropolis Rally.

 

Na jejich úspěch v ten samý rok navázal Erik Carlsson svým vítězstvím ve finské rally tisíce jezer, čímž čelní pozici Saabu na závodním poli ještě potvrdil. Carlsson ale tímto úspěchem zdaleka neskončil, na pokoření tou dobou ještě čekala Rally Monte Carlo a Rally RAC.

 

Saab 93, sériově vyráběný od roku 1955, je dvoudveřový sedan s tříválcovým dvoutaktním motorem o objemu 748ccm. Je vybaven třírychlostní převodovkou s řazením pod volantem. Jako všechny ostatní Saaby byl na svou dobu poměrně nekonvenčním vozem. Náhon na přední kola byl novátorským počinem, stejně tak chladič umístěný až za motorem, který díky pouhým sedmi pohyblyvým částem dosahoval vynikající spolehlivosti. V tovární specifikaci měl výkon 28kW (33hp), pro závodní účely upraven na 45kW (50hp). Mezi roky 1955 a 1960 se v Trollhättanu vyrobilo přesně 52.731 Saabů 93.

 

 

saab93racing.jpg
Saab 93 na závodech
carlssonontheroof.jpg
Carlsson na střeše
saab_mille_miglia_3.jpg
Saab 93 na jednom z předchozích ročníků Mille Miglia Historic Rally

 

Zdroj: http://inside.saab.com
Překlad: Laf666

Komentářů
Hledat
deff   |SAdministrator |2011-05-10 21:16:19
Mille Miglia je jeden z nejhezčích veteránských závodů na světě.
Fantastická atmosféra, krásné ženy a ještě krásnější veteránská
auta. Chtěl bych se toho někdy zúčastnit. Musí to být zážitek na celý
život.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Úterý, 10 květen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály