Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Saab dál věří v záchranu z Číny: pomoci má distributor Pangda
Saab dál věří v záchranu z Číny: pomoci má distributor Pangda Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 16 květen 2011
Poté, co zkrachovala dohoda se společností Hawtai Motor Group, jednal majitel švédské automobilky Saab – Spyker Cars – s dalšími firmami z Číny. Dnes Spyker oznámil, že uzavřel dohodu s podnikem Pangda Automobile Trade, který má do Saabu investovat dohromady přes 100 milionů eur. Dohodnuté transakce ale ještě musí schválit čínské vládní úřady.

Saabu už od začátku dubna stojí výroba. Nemá hotovost na platby dodavatelům. Majitel ztrátové automobilky, nizozemský Spyker, vidí kýžený zdroj financí v Číně. V poslední době jednal hned s několika tamními firmami. S Hawtai Motor Group to už vypadalo, že je ruka v rukávě, dohodu o investici ale neschválily úřady v Pekingu. Teď Spyker oznámil, že má pro švédského výrobce aut jiného čínského investora - Pangdu Automobile Trade.

„Obě strany jsou přesvědčené, že toto partnerství umožní Saab Automobile a firmě Pangda vytvořit silné podnikání, v počátku v distribuci a následně ve výrobě aut Saab v Číně,“ cituje generálního ředitele Spykeru a Saabu Victora Mullera agentura Reuters.

Odkup vozů i podíl ve Spykeru
Dohoda zahrnuje ujednání, že Pangda nakoupí vozy Saab v hodnotě 45 milionů eur (1,1 miliardy korun). Současně získá za 65 milionů eur podíl 24 procent ve firmě Spyker.

„Pangda je progresivní, zisková a dobře kapitalizovaná veřejná firma, která jako největší jednotlivý distributor aut v Číně vidí obrovský potenciál pro naši značku na svém domácím trhu,“ dodal Muller. Obchodník s automobily Pangda minulý měsíc získal z primární nabídky akcií téměř jednu miliardu dolarů (17,3 miliardy korun).

Některé transakce ale musí ještě posvětit Evropská investiční banka, General Motors, Národní dluhový úřad Švédska a hlavně čínské úřady, které už jednou investici do Saabu překazily.

Spyker se začátkem loňského roku po vleklých jednáních dohodl s americkou automobilkou General Motors, že koupí její ztrátovou divizi Saab za 400 milionů dolarů (zhruba 6,9 miliardy korun) v hotovosti a akciích. Dohoda o prodeji zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

zdroj:e15.cz

 

 

Komentářů
Hledat
Plavii   |88.103.78.xxx |2011-05-17 21:20:03
http://inside.saab.com/victor-muller-addresses-...
deff   |SAdministrator |2011-05-16 12:37:03
Další info, z iDnes (bohužel zdroj ČTK, nemůžu zde publikovat):
http://ekonomika.idnes.cz/majitel-saabu-prodal-...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Pondělí, 16 květen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály