Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Na návštěvě u MAPTUNů
Na návštěvě u MAPTUNů Tisk E-mail
Vložil Laf666   
Středa, 08 červen 2011

logo_MapTun.jpgTimR ze SaabsUnited nedávno dostal pozvánku k návštěvě od majitele Maptun Performance Fredrika Bengtssona. Pozvánku hbitě využil a v sídle firmy v Örebro se zastavil na přelomu května a června, aby nám mohl krátce poreferovat o všem, co se dozvěděl. Přepínáme tedy do první osoby a dále už bude vyprávět TimR.

První věc, která mi při vstupu do prostor Maptun Performance padla do oka, byla absolutní čistota. Mít uklizeno v dílnách i kancelářích, to je vizitka správného profesionála. Frederik ve firmě zaměstnává dalších 10 kolegů a sám se věnuje software engineeringu. Jeho milá žena řeší finanční záležitosti, skladu vládne další Frederik, dva lidé přijímají objednávky a starají se o zákazníky a online obchod. Zbytek zaměstnanců jsou mechanici, jednou ze známých tváří, které jsem mezi nimi potkal, byl P.A.Johansson - člověk, který před pár lety realizoval stavbu tohoto auta.

MapTun Performance se zabývá především hardwarovým a softwarovým vylepšováním automobilů, ve svých skvělých dílnách jsou ale schopni provést klasickou opravu jakékoliv značky.

mt04.jpg

Nahoře v kanceláři mi Fredrik jako jednu z prvních věcí ukázal dřevěnou krabici obsahující Trionic připojený k SID a tachometru. Vypadalo to trochu divně, ale krabice slouží jako testovací laboratoř pro vývoj software - obsahuje veškerou elektroniku z 9-5 a má tu výhodu, že se vejde pod stůl. Skladovat pod stolem celou 9-5 by bylo přeci jen trochu nepraktické.

mt03.jpg mt01.jpg mt02.jpg

Dále dostávám pěkné školení o fungování systému Maptuner a Fredrik se pochlubí výkonovými grafy vozů, které od MapTunu dostaly upgrade. Jeden graf mne zaujme nejvíc - jedná se o 9-5 Aero s motorem Biopower, kde je jasně vidět rozdíl mezi provozem na benzín a bioethanol. E85 s přehledem vítězí!

Maptuner systém v nejnovější verzi dostal větší LCD display a podle Fredrikových slov má velký potenciál dál vylepšovat software Saabů. Díky pořádné dávce know-how a minimálním prostředkům vám teď smartphone připojený přes bluetooth může zobrazovat veškeré parametry, které vaše auto monitoruje. Systém je možné použít i pro přibližný výpočet aktuálního výkonu motoru, který máte v daný okamžik k dispozici, stejně jako měření zrychlení z 0 na 100 a spoustu dalšího. Vážně zajímavé!

Zpátky v přízemí navštívíme druhého Fredrika ve skladu - je to vážně fajn chlapík, navíc má přehled o veškerých skladových položkách. A to je jich tady za 5-6 milionů SEK (12-15 mil. CZK). Odsud putují díly do celého světa.

Na dílnách panuje čilý ruch, neustále přijíždějí a odjíždějí auta. Všechno běhá jak na drátkách a s Fredrikem si na parkovišti před halou prohlížíme 9-3 z roku 2005, jejíž vnější vzhled je vyšlechtěný na model 2008. Jedná se o testovací vůz, na kterém se monitorují výsledky jednotlivých vylepšení. Auto bylo změřeno v továrním nastavení a kdykoliv MapTun vyvinou nějaký zlepšovák (např. díl výfukového systému), nainstalují ho a hned vidí výsledky.

 

Cestou na oběd do PizzaHut mi Fredrik předvede jejich novou 9-5 Aero z roku 2010. Už z továrny je to velice působivý vůz, ale s křídlem z uhlíkových vláken a vylepšenými brzdami vypadá přímo k sežrání! Fredrik dává přednost decentním změnám vzhledu, nemá rád, když je auto na první pohled přespojlerované. Plně s ním souhlasím, Saaby jsou už z výroby velice hezká auta a nepotřebují žádný tuzing. Decentní severský design je prostě nejlepší!

mt11.jpg mt12.jpg mt13.jpg mt14.jpg

Když pro mne přijede taxi, neodjíždím jen s několika novými sportovními filtry na svou 9-3, ale také se širokým úsměvem na tváři. MapTun je skvělé místo a stojí za návštěvu - kdokoliv z vás by se náhodou ocitl v okolí Örebro, určitě se tam zastavte. Narazíte tam na partu skvělých chlapíků, kteří mají ohromný know-how a já vím za sebe jednu věc jistě: při první příležitosti za nimi zajdu na návštěvu zase!

Zdroj: SaabsUnited.com
Překlad: Laf666

mt05.jpg mt06.jpg mt07.jpg

mt08.jpg mt10.jpg mt15.jpg
mt16.jpg mt17.jpg mt.jpg
Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Čtvrtek, 09 červen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály