Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Vývoj elektroniky v Saabech
Vývoj elektroniky v Saabech Tisk E-mail
Vložil Laf666   
Pátek, 17 červen 2011

ei00.pngKdyby Deff na Saab Info zavedl kategorii „Neuvěřitelné věci, ze kterých padne brada dolů“, tenhle článek bych do ní zařadil nejraději. Swade z Inside Saab nám poskytuje další možnost podívat se na pozadí vzniku automobilu, tentokrát na zapojování a testování elektrické výbavy. Teď již tedy Swade:

Když se kdokoliv rozhodne postavit nové auto, nebo provést změnu ve výrobě stávajícího, musí si vždy uvědomit, že se jedná o velice komplexní a drahou záležitost. Vývoj, kterým elektronika v posledních desetiletích prošla, nám sice dává spoustu možností vylepšovat funkce, chování a výkon vozu, ale je vykoupen neuvěřitelným množstvím práce, která se za ním nenápadně skrývá. Ke všemu, co se níže dočteme, musíme připočítat fakt, že celý proces musí proběhnout pro všechny trhy, na kterých plánujeme vůz prodávat a pro všechny verze výbavy zamýšleného vozu. Počet kombinací potom dosahuje neuvěřitelných čísel.

Rád bych se předem omluvil za jednu věc: ani zdaleka nebudu v článku schopen obsáhnout všechno, co jsem se při jeho přípravě dozvěděl. Cítím se trochu trapně, ale ani zdaleka nedosáhnu odbornosti lidí, kteří se snažili mne do všeho zasvětit… takže by měl článek sloužit spíše pro získání určitého náhledu a další krok k uvědomění si toho, jak automobilka funguje.

Vertikální stolice

Pro zapojení a testování elektrických obvodů slouží dvě pracoviště. První z nich se nazývá vertikální stolice. Vypadá tak trochu jako kříženec rozmontovaného auta a telefonní ústředny, je založena na rackovém systému a všechny komponenty vozidla se k ní připojují kabely. Na fotografii si všimněte několika rozdílných autorádií, ovladačů klimatizace, multimediálních obrazovek pro cestující vzadu, kliček z dveří atd.

ei01.jpg

Když jsem hovořil o komplexnosti, měl jsem na mysli například to, že samotné kličky na otvírání dveří jsou dnes v Saabu 9-5 zahrnuty do více než 10 elektrických obvodů. Jen pomyslete na to, jak jste dřív mechanicky otevřeli auto klíčem, nastoupili a mohli odjet! Dnes, v době bezdotykových odemykání, máte jako řidič práce méně, ale o to víc za vás musí udělat samo auto – a samozřejmě jeho práce musí být naprogramována a otestována tady, v oddělení vývoje elektroniky.

Konstruktéři jsou schopni zapojit celý systém a otestovat všechny komponenty tak, jako by byly ve skutečném autě. Rozmístění v racku umožní, že mohou otestovat různé konfigurace výbav vozu, aniž by museli cokoliv pájet – jednoduše vytáhnou jeden konektor nebo komponent a zapojí druhý.

Jak jistě víte, Saab prodává svá auta ve více než 50 zemích celého světa a seznam výbav se v každé zemi mírně liší. Co možná nevíte, je fakt, že se i stejné stupně výbavy mohou lišit na základě místních právních úprav, klimatických podmínek, nebo různé ochrany životního prostředí v jednotlivých státech. Saab je na vertikální stolici schopen otestovat všechny typy konfigurací a v podstatě v mžiku upravit/zahrnout/vyřadit různou výbavu vozu.

Na další fotografii si můžete prohlédnout, jak je na racky vše připojeno – od střešního okna, přes reproduktory, až po venkovní osvětlení. Tato konkrétní vertikální stolice je určena pro Saab 9-5 a bude využívána tak dlouho, jak bude daný model ve výrobě. Je pro výrobu velmi důležitá, protože jakákoliv plánovaná změna pro příští modelový rok se musí nejdříve důkladně otestovat (což je ale jen jeden z mnoha testů, kterými změna musí projít).

ei02.jpg

Žijeme ve věku počítačů, takže téměř každá věc na autě má svůj senzor a ten musí neustále dodávat data procesoru, který pomáhá řídit její výkon a kontroluje její funkčnost. Jednotlivé procesory informace předávají svým dalším kolegům a dohromady tvoří celek, který musí bezchybně spolupracovat. Musí být důkladně otestován dříve, než se jakékoliv změny dostanou do výroby a poté na jednotlivé trhy.

A-stolice

Druhé testovací pracoviště dostalo název A-stolice, přestože tvarem připomíná spíše podkovu. Jeho účel je podobný účelu vertikální stolice, ale nalezneme zde jeden zásadní rozdíl. Výbava a kabeláž na něm používaná už musí na 100% odpovídat té, která se poté objeví ve výrobě. Zatímco je vertikální stolice používána pro testování integrace a funkčnosti elektrického systému, A-stolice slouží k tomu samému, ale navíc ověřuje, zda jsou použité komponenty a materiály, jejich funkčnost a rozmístění použitelné pro produkční vozidla.

ei03.jpg

Tvar podkovy také konstruktérům umožňuje rozložit komponenty zhruba tak, jak se objeví v autě. Vpředu, vzadu, vlevo, vpravo. Na fotografii je A-stolice pro 9-5 SportCombi , která již obsahuje řadu nainstalovaných komponent – například chladicí systém, převodovku, nebo vodiče pod podlahou.

ei04.jpg
ei05.jpg

Tady se testuje střešní okno pro všechny typy 9-5 a automatické otevírání / zavírání zadních dveří 9-5 SportCombi. Vážně fascinující pohled, když se všechny ty součástky, které známe ze svých aut nebo autosalonů, takhle hýbou venku. Připadal jsem si jak ve filmu Transformers.

ei06.jpg

Do přední části A-stolice je instalován chladič, pod ním bychom nalezli převodovku a trochu víc vzadu baterii a další součásti. Při bližším pohledu lze odhalit sloupek řízení a přední reproduktory (a rádio je možné normálně naladit!). Modrý box vlevo je airbag.

ei07.jpg

Čtyři krabice naskládané na sebe jsou v podstatě falešná kola – používají se pro otestování systémů, které zahrnují sledování jejich rotace.

ei08.jpg

Výroba

Oddělení vývoje elektroniky umožňuje otestovat funkčnost všech elektrických systémů na palubě budoucího vozu a to do takové míry, že se zabývá i softwarem. Toto oddělení je kromě vývoje a testování vodičových svazků a elektrických zařízení hodně platné právě při vývoji a optimalizaci celého softwarového balíku, než se vůz dostane do výroby.

Na výrobních linkách Saabu se jen zřídka stává, že následující auto má přesně tu samou konfiguraci jako to předchozí. Nahrávaný software se pak řídí nejen podle konfigurace, ale také podle cílového trhu, pro který je určen. Jedná se o plnohodnotný výrobní krok, stejně jako například montáž palubní desky, sedadel, nebo kompletní sady kol. Pro nahrávání software do vozů je vyhrazen časový úsek 100 sekund a jedním z mnoha úkolů oddělení vývoje elektroniky je zajištění přijatelné velikosti softwaru - aby se dal během 100 sekund do vozu pohodlně nahrát.

Naštěstí o složitosti jejich práce nemusíme přemýšlet pokaždé, kdy do svého auta usedáme. Měli bychom ale vždy přemýšlet, jak všechnu tu úžasnou technologii využívat pro naši  bezpečnou a klidnou jízdu.

Zdroj: InsideSaab.com
Překlad: Laf666

Komentářů
Hledat
supergutik   |195.146.156.xxx |2011-06-17 13:02:19
dobreeeee
deff   |SAdministrator |2011-06-17 11:14:43
Super článek! Díky za něj. By mě nenapadlo, jak je to všechno složité.
Už jen ten opruz jiných výbav v různých státech a pak to celé x-krát
testovat.
Laf666  - re:   |Manager |2011-06-17 12:34:08
A to ještě můžeme být rádi, že Swade nezabíhá do detailů. To by pak
byl článek na 14 dní čtení v kuse...

Vsadím se ale, že víc vypustit
ani nesmí, že jsou tyhle informace 3x kontrolovány, než jdou ven. Konkurence
nespí a každá automobilka si svoje know-how ukrutně hlídá.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Pátek, 17 červen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály