Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Klimatický tunel
Klimatický tunel Tisk E-mail
Vložil Laf666   
Úterý, 05 červenec 2011

wt01.pngNa sérii o bezpečnosti Saabů navážeme dalším pohledem do zákulisí – tentokrát navštívíme klimatický tunel. Když se řekne klimatický tunel, většina lidí si zřejmě vybaví zařízení určené pro testování aerodynamiky.  Ale pozor, v tom případě by se jednalo o aerodynamický tunel!

Klimatický tunel se v Saab Automobile používá pro testování celé řady funkcí vozů za různých klimatických podmínek. Nalezneme zde vše potřebné, od zdrojů světla imitující sluneční záření po tepelné výměníky, které dokážou imitovat podmínky sahající od Sahary až po severní pól.

 

Saab samozřejmě své vozy testuje i v reálných situacích, ale klimatický tunel umožňuje provádět opakovatelné testy za přesně měřitelných a nastavitelných podmínek, navíc vždy není potřeba testovat celé auto – mohou se testovat jen jeho jednotlivé součásti.

wt02.pngSpousta majitelů Saabů žije v místech, kde je ohromný rozdíl mezi denními a nočními teplotami, což je náročné na výdrž vozu. Pro přesné testování je přírodní prostředí těžko použitelné, protože se počasí dynamicky mění. Klimatický tunel tedy omezuje podobné odchylky a konstruktéři si mohou být jisti, že změnu na součástce mohou otestovat vždy v absolutně stejných podmínkách.

 

Kurt Vesterberg, vývojář pracující v klimatickém tunelu, nám ve videu zařízení představuje: „Dosahujeme zde teplot od -30 do +50°C, dokážeme nasimulovat cokoliv od slunce, před déšť a mráz, až po sníh. Na dynamometru změříme výkon až do 200km/h a na stejnou rychlost se dokážeme dostat i s  větrem. Ten samozřejmě směřujeme zepředu vozu a vzduch necháváme neustále cirkulovat. O jeho zrychlování se stará větrák o průměru 3m v zadní části tunelu, o jeho teplotu pak tepelné výměníky umístěné na vstupu tubusu do místnosti s vozidlem. Lopatky dokážou masu vzduchu nasměrovat přesně tam, kam potřebujeme. V době natáčení videa zde probíhá test kapacity klimatizace nového Saabu 9-5, solární panely napodobují pouštní klimatické podmínky. Následuje test běhu motoru v zimních podmínkách, konkrétně schopnosti jeho správného chodu za silného deště. Největší výhodou tunelu je to, že můžeme dva díly vyrobené z různých materiálů otestovat za stejné teploty, stejné rychlosti větru, stejného namáhání sluncem, nebo třeba na sněhu.“

 

 

Na závěr už jen porovnejme, jak se daný tunel za posledních 65 let proměnil...

wt03.jpg

Zdroj: inside.saab.com
Překlad: Laf666

 

 

Komentářů
Hledat
deff   |SAdministrator |2011-07-12 20:55:22
To je stejně legrační, když se podíváte na tu černobílou fotku a
vlající stuhy na karoserii Saabu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 06 červenec 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály