Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow SAAB a VOLVO, rozdílný osud
SAAB a VOLVO, rozdílný osud Tisk E-mail
Vložil deff   
Středa, 24 srpen 2011

2 roklogo_saabvolvoy potom ako GM predalo Saab a Ford Volvo sú markantné rozdiely v tom, ako sa týmto 2 značkám darí.
KAI RYSSDAL: Švédsky výrobca Saab má značné problémy. Minulý piatok sa tesne vyhol vyhláseniu bankrotu. Je ale neisté, ako dlho ešte Saab vydrží. Výrobné linky stoja od apríla, čo mnohých ľudí v Detroite potešilo. Veľkí americkí výrobcovia začali švédske značky predávať pred niekoľkými rokmi. GM sa zbavilo Saabu, Ford si umyl ruky od Volva.

 

A tak Chrisopher Werth odišiel do Švédska, aby videl, ako sa im v automobilovom priemysle darí.

Werth: Som v Gothenburgu, kde mi Magnus Prim, produktový manažér Volva, ukazuje rozľahlú továreň.

Prim: Prevedieme vás cez závod a začneme na začiatku výrobnej linky.

Ako sa prešmykneme okolo ovládacích panelov, upozorňuje ma, aby som sa ničoho nedotkol.

Prim: Nebolo by dobre, ak by sme teraz linky zastavili.

Smejeme sa, ale on nežartuje. Minulý rok Geely kúpilo Volvo od Fordu. Čínsky výrobca plánuje viac ako zdvojnásobiť predaj na 800.000 vozidiel ročne behom desiatich rokov. A na udržanie tempa, hovorí Prim, musia zamestnanci prijať jedno auto každú minútu.

Prim: Teraz vyrábame približne 800 áut každý deň.

V prudkom kontraste s Volvom je moja púť po továrni Saab v Trolhattane, meste vzdialenom asi 80km. Gunnar Brunius, viceprezident Saabu, ma prevedie cez tmavú a tichú továreň, kde na montážnej linke stoja nedokončené autá.

G.B.: Momentálne máme zastavenú výrobu a nachádzame sa vo veľmi ťažkej situácii.

Práve pred rokom GM predalo automobilku malému holandskému výrobcovi automobilov-Spykeru. Ale spoločnosť nemá prostriedky, aby mohla uhradiť svoje záväzky voči dodávateľom a zamestnancom. Na konci apríla sa výroba zastavila.

Takže ako je možne, že sa tieto dve ikonické švédske značky ocitlli v tak rozdielnych situáciách?

Hans Nyman: Ford dal Volvu voľnosť v tom, aby si našlo kupcu. To nebol prípad Saabu.

Hans Nyman je súčasťou organizácie Automotive Sweden, ktorá sleduje automobilový priemysel. Hovorí, že to všetko má počiatok vo fakte, že Ford investoval do Volva, vyvíjal nové modely a určité bezpečnostné prvky, pre ktoré je Volvo známe. GM prestalo investovať do Saabu ako do prémiovej značky, hovorí. Bolo to jednoducho montovanie karosérií Saab na podvozky používané aj na ostatných modeloch od GM.

Nyman: Takže na tej ceste bola časť duše Saabu stratená.

Napriek problémom je Gunnar Brunius stále optimista. Koniec-koncov, pripomína, Saab má veľmi verných fanúšikov.

Brunius: Máme 11.000 objednávok na autá, ktoré máme vyrobiť, myslím, že to je úžasné. Objednávky prichádzajú do továrne každý deň.

Saab hovorí, že pracuje na zabezpečení 350 miliónov dolárov od čínskeho investora, aby mohli znovu zasvietiť svetlá a vyrobiť objednané automobily. Dohoda čaká na schválenie čínskou vládou a EIB (Európska investičná banka), ktorá odmietla ruského investora minulý mesiac. Howard Wheeldon, analytik v BGC Partners, hovorí, že ak chce Saab prežiť, bude si to vyžadovať veľké zmeny.

Wheeldon: Je jedna vec, ktorú Saab má a ktorú nemá nikto iný a tou je značka. Ale nemá to budúcnosť s autami, ktoré vyrába. Musia si povedať: „OK, ideme vytvoriť nový SAAB.“

No dodáva, že to si bude vyžadovať investície. Peniaze, ktoré momentálne Saab usilovne hľadá. Spoločnosť dúfala, že obnoví výrobu tento týždeň. Teraz hovorí, že to nebude do konca mesiaca.

překlad: Jof
zdroj: saabsunited.com

 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Sobota, 27 srpen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály