Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Novinky a testy arrow Saab 9-5 3.0 V6 TiD v bazarovém testu
Saab 9-5 3.0 V6 TiD v bazarovém testu Tisk E-mail
Vložil deff   
Sobota, 27 srpen 2011
saab_9_5_wagon_2.3t_2001.jpgDo testu se nám podařilo sehnat vzácnou saabí kuriozitu: pojízdný třílitrový diesel. Dneška se však dožil jen zásluhou české soustružniké dílny. Vůz na snímcích má soukromého majitele. Jeho zaměstnáním je dovoz aut a saab se k němu zatoulal takříkajíc samospádem. Západoevropské bazary jsou totiž touto specifickou verzí modelu 9-5 poněkud přezásobeny a tomu odpovídají také ceny. A co levného by správný Čech nekoupil a nezkusil opravit?

Seřízni a nalisuj
Šlo to celkem snadno, motor jezdí i v renaultech a opelech, a tak se dal z havarovaného vozu sehnat funkční -zdánlivě. Po další závadě na vstřikování byla ale opět vložka jednoho válce poškozená. Co s tím? České ruce si poradily: každá vložka jde přece vymontovat. a když není po ruce originální náhrada, můžeme si ji vytvořit sami. Tak se v hliníkovém šestiválci Isuzu pod kapotou saabu objevila lehce opracovaná vložka z multikáry. Což o to, motor jede jedna báseň, ale jak dlouho to vydrží? Zatím nevíme, nicméně znalci vzpomínají, že těmito měkkými vložkami vyspravené mercedesy „piana" najezdily tak třicet tisíc a byly znovu bez tlaků. O zkušební jízdu jsme tedy raději požádali hned.

Tichý a točivý
V generačně deset let starém autě čekáme kamionový rachot a drkotání zubů - a nic. Šestiválec přede jako kotě, nerachtá, nevibruje a díky výrazně krátkozdvihové konfiguraci se neuvěřitelně snadno vytáčí. To je velké překvapení a musíme uznat, že pro skalní benzinové saabisty to tehdy musel být životní zlom. Zarazil nás ale drobný detail: moc to nejede. Ano, je to třílitr, ale jeho parametrů dnes dosahují motory o litr menší. A saab váží sedmnáct set kilo. Čeho bychom se už vůbec nedávali: převodovka má jen pět stupňů. Větší skříň se nevešla. Nejsou to dlouhé rychlosti, při 130 km/h pětka točí už 2700 ot./min. To je hodně, ale zase se na ni dá jet pořád.

Působivé, ale nebrat
Krátké svezení rychlostmi kolem 180 km/h je v podání saabu velmi suverénní, motor téměř není slyšet a auto se cítí pevné v kramflecích. Spotřeba se dá držet na velmi příznivých 7,0-7,5 litru. Majitelé, kterým nové auto nějakou dobu sloužilo, na něj dodnes vzpomínají v dobrém.
Většina Saabů V6 TiD nyní ale někde v koutě bazaru sama vzpomíná na dobré časy, kdy v nich někdo jezdil, a my bychom krajně nedoporučovali dát na soucit. V Německu půjde o vůz zralý na výměnu motoru, a pakliže v Čechách kolují kusy s vložkami z multikáry, nelze další životnost agregátu předvídat.

Závady a problémy

Poruchy mazání (2.0t, 2.3t, Aero): průnik spalin a špatné odvětrá;/ klikové skříně přispívají k tvorbě karbonu a nanášení sacího koše čerpadla. Řešením je častější výměna oíeje a čištění vany.

Termodynamické namáhání bloku (2.0t, 2.3t, Aero): při častých a dlouhých dynamických jízdách hrozí vyosení hlavních ložisek klikové hřídele a zadření. Pak je nutná zásadní oprava.

Výpadky zapalování (2.0t, 2.3t, Aero): Výkon zapalovacího modulu časem slábne. Hrozí detonace a poškození pístů, řešením je nový modul za cenu kolem osmi tisíc.

Přepálení řídicí jednotky 2.2 TiD): její umístění v tělese vstřikovacího čerpadla znamenalo ortel smrti. Čerpadlo je neopravitelné a vyměňuje se.

Zaseklý EGR ventil, vůle v dvouhmoto-vém setrvačníku, netěsnost vstřikovacího čerpadla (1.9 TiD): komplikované součástky moderního dieselu se někdy daří vyrobit lépe, to je druhý případ.

Zkroucení bloku a uvolnění vložek válců (3.0 V6 TiD): následek poddimenzované Konstrukce, oficiálně neopravitelné, nutná výměna motoru.

Závady vstřikovačů common railu (3.0 V6 TiD): japonský dodavatel Denso se učil postupně, stejně jako ostatní první generace vstřikovačů mají kratší životnost, některé z nich špatně rozprašují a taví písty. Nové stojí kolem deseti tisíc.

SAAB 9-5 3.0 V6 Tid, Vector kombi, rv 2003, 202 000 km, 149 000 Kč

Technické údaje

Motor: vznětový šestiválec do V, 4x OHC
Zdvihový objem: 2958 cm3
Největší výkon: 130 kW při 4400 ot/min;    
Největší točivý moment: 350 N.m při 1800 ot./min
Převodovka:  M5        
Zavazadlový prostor: 416/1419l
Rozvor náprav: 2703 mm
Vnější rozměry: 4828x1792x1459 mm
Pohotovostní hmotnost: 1735 kg
Maximální rychlost: 210 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 9,8s
Průměrná spotřeba paliva: 7,6 l/100km:
Cena zkoušeného vozu: 149 000 Kč

Konkurenti ojetého Saabu 3.0 TiD:

Audi A6
Výroba: 1998-2004
Popis: První naftový šestiválec Audi se také bůhvíjak nepovedl, zadřená ložiska všech čtyř vačkových hřídelí znamenají totální škodu. I u audi z této doby platí, že benzin je benzin, tedy pokud se nechcete smířit se skromným 1.9TDI. Drahé jsou opravy hliníkové přední nápravy, vysoké jsou i ceny ojetin a zájem zlodějů. Výhodu představuje robusný pohon všech kol s diferenciálem.

Volvo S80
Výroba: 1998-2006
Popis: Je až ironické, jak šťastně Volvo se svým hliníkovým dieselem ve stejné době vykročilo, přitom ojeté kusy má stále smysl kupovat. Zpočátku mírně kolísala kvalita zpracování a drobností v autě, po úpravách z roku 2002 je to lepší. Silné benzinové turbomotory jsou rovněž spolehlivé, vedle dieselu už ale tak zajímavě nevypadají. S80 se dostávalo pouze jako sedan.

nasal: Martin Frei (Švaab)
zdroj: Svět motorůKomentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Sobota, 27 srpen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály