Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Techničtí pracovníci Saabu věří v jeho budoucnost
Techničtí pracovníci Saabu věří v jeho budoucnost Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 02 říjen 2011
Saab logo velke.jpgSám jsem technickým pracovníkem v automobilce. Jsem oddaný své práci, a proto nerozumím některým komentářům v tisku, které informují o tom, že by zaměstnanci Saabu měli opustit potápějící se loď a přeběhnout k Volvu. Pokud bychom přirovnali práci techniků k umění, přeběhnutí k Volvu by znamenalo přestat malovat v expresionistickém stylu a začít na kubistické vlně. To je sice možné, ale ne pravděpodobné. Asociace techniků byla jediná, která nepožadovala úpadek automobilky. Technici Saabu věří v budoucnost automobilky a bez toho aby věděli, jak to celé dopadne, věří v úspěch. To svědčí o jejich víře v značku, i když připouštím, že my technici jsme někdy trošku sobečtí a pyšní na sebe i svou práci.

Jasně, kritické hlasy mohou tvrdit, že technický personál /inženýři a vývojáři/ jsou ti, kteří se mohou nejméně obávat o své budoucí zaměstnání. Volvo stále hledá zaměstnance a jejich mzdy jsou na vysoké úrovni, resp. dost vysoké na to, aby překlenuly dva až tři měsíce bez potřeby si půjčovat. Ale pořád je tam ta otázka smysluplnosti práce. Vždycky najdete důvod změnit zaměstnavatele. Stejně jako umělci, pokud nevěří tomu, co tvoří, zkusí něco jiného. Proč to vlastně píšu? Našel jsem včera otevřený dopis presidenta Asociace univerzitního vzdělávání /techničtí absolventi automobilky Saab, Per Bränneby a Hakan Danielson, předchozí president asociace do roku 2010 v GP.se. Tento otevřený dopis vzbudil mou důvěru v budoucnost Saabu na nejvyšší možnou míru a doufám, že i vy se na budoucnost budete dívat jiným pohledem, než třeba doposud.

Nevylučujte Saab
Je spousty těch, kteří předčasně vylučují ze hry automobilku Saab. Z našeho pohledu je to chyba. Je spousta okolností kolem automobilky, které nasvědčují, že v budoucnu to může být atraktivní značka, napsali švédští inženýři Per Bränneby and Hakan Danielson. Co může Saabu pomoci v jeho restartu? Vysvětlení musíme hledat v minulosti, která dává vodítko k budoucnosti. My technici jsme v poslední době prošli těžkým obdobím. Naši kolegové, stejně jako další zaměstnanci si vzali kolikrát neplacené volno. Na druhou stranu jsme měli spousty možností a důvodů k podání úpadku. Za tím vším /že se tak nestalo/ je víra, že produkt, který vyvíjíme, má výborné technické rysy. Odluka od GM nám přináší potřebnou sebedůvěru k dokončení projektů, které se týkají budoucího rozvoje. Naši loajalitu můžeme dobře ukázat na tom, že chceme vidět auto, do kterého jsme dali tolik energie, skutečně na silnici. Chceme je řídit, vždyť jsme je stvořili pro naše náročné zákazníky.

Nepřehlédnutelné hodnoty
Spousty z těch, kteří dělali analýzy firmy popisovali jen vnější situaci. Je  nepřehlédnutelné, že více než dvacet let GM držel /dusil/ Saab –díky tomuto faktu, byla fabrika skoro na odpis. Co je často přehlíženo, je hodnota Saabu přispívající k životaschopnosti vývoje automobilového průmyslu po celé roky. Saab je důležitý pro celý automobilový průmysl /nejen/ ve Švédsku. Je nezbytný pro oba dodavatele a tři další hlavní automobilové zhotovitele. Automobilový průmysl je důležitý pro celé Švédsko. Je pro Švédsko asi desetkrát důležitější, než je průměr v celé EU, co se týče podílu automobilového průmyslu. Byli jsme také překvapeni, jak rychle se tyto okolnosti kolem Saabu projevily. 

Chybějící závazek vlády
Švédská vláda pochybila ve svých povinnostech a její snaha přišla relativně pozdě. Jen si připomeňme vyjádření ministra, který v počátku prohlásil, že „větrná energie“ je jednou z možností pro Saab. To nebyl přinejmenším dobrý signál. Před vánoci roku 2009 vláda začala pracovat na možnosti dopadů zavření fabriky, místo nutného jednání s americkou vládou na záchraně automobilky. To je naštěstí vše už jen historie. Nejdůležitější výhoda a přínos automobilky Saab je nyní oddaný, loajální personál a také škála výrobků, které jsou velmi moderní, atraktivní, líbivé a přitažlivé. Čas proměny nutí k aktivnímu využití, tak aby produkce mohla začít co nejdříve. Kapitál nyní zabezpečí čínská automobilka. Proč se Číňané chtěli stát partnery v Saabu? Dívají se zkrátka na automobilku stejně jako my. Sice malá továrna s omezenými zdroji ale s možností vyrábět konkurenceschopné automobily.  

Pracovně nejvýkonnější v Evropě
V posledních letech jsme byli školeni k tomu, abychom řešili naše pracovní úkoly s vědomím, že zdroje nejsou omezeny. Tím jsme se naučili, co je skutečně nezbytné k tomu udržet automobilku a racionalizovat výdaje. Nyní se snažíme o reorganizace, při které musí sladit organizaci dle našich zkušeností. Až vstoupí do automobilky náš nový partner, nebude mít pouze jednu z pracovně nejvýkonnějších automobilek v Evropě, ale také inovace, novinky v technologiích vývoje ruku v ruce s konkurenceschopnou administrativou. Proto je nutné plné zapojení všech vládních orgánů, politické reprezentace a dalších zainteresovaných subjektů k dosažení společného úspěchu. Máme všechno k tomu, abychom úspěchu dosáhli, pokud ale švédové chtějí udržet silný automobilový průmysl.

Per Bränneby
President of the Association of University Graduates / Graduate Engineers Saab Automobile
Hakan Danielsson
Former President Association of University Graduates / Graduate Engineers Saab Automobile 1988 – 2010

Všichni zaměstnanci, manažeři Saabu a také všichni dealeři po celém světě mají mou podporu. Ale techničtí pracovníci dvojnásobnou. Protože jsem nadšenec a také proto, že jsem sám technický pracovník automobilky. Vážím si všech, kteří se snažit dosáhnout zázraku v globálním světě automobilového průmyslu. 

překlad: Filip Jandovský
zdroj: saabsunited.com

 

 

 

 

 

 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Neděle, 02 říjen 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály