Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Odolní vedoucí udrží pracovníky ve firmě
Odolní vedoucí udrží pracovníky ve firmě Tisk E-mail
Vložil deff   
Pátek, 04 listopad 2011

Bez bojovného ducha a loajality zaměstnanců, by byl Saab už dávno po smrti. To má úzkou souvislost právě s ex CEO Janem Ake Jonssonem, který začal v součanosti novou kariéru těchto „lekcí bojovného ducha a loajality.“ Navzdory všemu, co se stalo kolem automobilky Saab, vedení zůstalo v Trollhättanu. Ani pokusy sousedů v Gothenburgu /Volvo/ zaměstnat a tím přetáhnout 900 techniků to nezměnili. Již zmiňovaný Jan Ake Jonsson má proto 3 důvody: vedení, automobilový průmysl a firemní kultura.

Saab byl vždy něco silně specifického, spousta spolupracovníků upřednostňuje pracovat na něčem jedinečném a trošku odlišném. Je zábavné stavět auta, které dávají radost těm, kteří je pak řídí. Jan Ake Jonsson se také zmínil o velikosti továrny: v celkem malé továrně , třeba takové jakou má Saab, je vidět celý proces výroby a také konečné výsledky, což je úplně jiné, než ve velkých továrnách. Automobilový průmysl působí také na pozici vedení. Průmysl je velice zajímavý a lákavý, s mnoha prudkými změnami. Jeden z hlavních důvodů proč  zaměstnanci-sábisté rádi pracují pro Saab je, že Saab má švédské moderní styly řízení a vedení.

Jan Ake Jonsson v této souvislosti mluví o výsledcích takového to způsobu vedení. Tedy konkrétně, že loajalita je zrozena z důvěry v manažment firmy. Řízení podniku je vedeno s vysokým stupněm loajality. Pokud bychom dobrat kvalit manažerů firmy, ukázalo by se, že jsme skutečně firma silná v oblasti managementu. Skutečně to výborně fungovalo ve vedení firmy. Jan Ake Jonsson zdůraznil, jak je komunikace důležitá pro spolupráci se zaměstnanci: Komunikace má být pravidelná s jasnými logickými závěry pro budoucnost firmy. Vždy bylo nutno si vytýčit vysoké cíle, aby manažment mohl ukázat své schopnosti. Odolnost a houževnatost je naším průvodním znakem.

Jan Ake Jonsson, dnes šedesátník opustil automobilku na jaře.  Jak se cítil při svém odchodu, po 38 letech práce ve firmě? Jistě byli tací, kteří chtěli, abych ještě nějaký ten rok zůstal. Jenže tahle práce /CEO/ vyžadovala ohromnou porci energie a sil a já jsem usoudil, že již nebudu schopen pracovat na takové úrovni další 3-4 roky. Jan Ake Jonsson nechtěl komentovat otázky kolem jednání Viktora Mullera a čínské invaze: „neznám podrobnosti...“ Stejně tak nechtěl odpovědět na otázky, jestli je rád, že v dnešní složité situaci nemusí být CEO.

„Všechno je otázkou načasování, bylo to mým osobním rozhodnutím, které nebylo lehké. Bojoval jsem s tím už od podzimu loňského roku a nemá to nic společného s dnešní situací. Už je to pryč, továrna, práce je skončená etapa, nyní trávím společné chvíle se svou rodinou, dětmi a vnoučaty. Začal jsem také přednášet o svých zkušenostech z automobilky Saab. Naposledy minulý týden byl největším magnetem na univerzitě v Borasu, kde se konalo sympozium související s otázkou, jak vytvořit motivaci a zanícení v pracovním životě. Stejně tak je otevřen pro spolupráci jako člen nějakého výboru či komise, kde jeho znalosti a zkušenosti mohou být použity. Ale to vše je na zcela jiné úrovni, nežli jeho předchozí manažerské pozice.

Proč už se nechcete vrátit? Nikdy neříkej nikdy, ale v této době to pro mne skutečně není lákavé se vrátit zpět….

překlad: Filip Jandovský
zdroj: saabsunited.com

 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Pátek, 04 listopad 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály