Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Zamyšlení o čínském vlastnictví aneb prohlášení GM
Zamyšlení o čínském vlastnictví aneb prohlášení GM Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 06 listopad 2011

GM_logo.jpgTak máme zase pátek a dostáváme zprávy, ze kterých jde mráz po zádech. Samozřejmě v tomhle případě to není až takové překvapení. Osobně bych nikdy nečekal, že koncern GM dá Číňanům jen tak zelenou bez toho, aby byli hluboce přesvědčeni o výhodnosti tohoto kroku. Moc dobře znají firmu Youngman z obchodů z roku 2009, kdy už se pokoušeli ovládnout značku i když bez sebemenšího úmyslu automobilku zachránit. Samozřejmě neznám přesné důvody tohoto prohlášení, ale je jistě pár věcí, které mohou učinit další vyjednávání, ohledně prodeje do rukou Pang Da a Youngman, velice složité. Nerad bych se hnedle z kraje pouštěl do konspiračních teorií, jak by mohl koncern GM chtít nechat automobilku Saab vymazat z povrchu zemského. To by nedávalo ani smysl, jelikož koncern GM chce vydělat aspoň nějaké peníze z licenčních poplatků, náhradních dílů a výroby modelu 9-4x, což by nebylo možné bez přímého ohrožení v jeho prodejích.

Cituji z nedávného článku od TimRa ve WSJ: „Koncern GM nebude ochoten podporovat změny v majetkové struktuře v automobilce Saab, jelikož by tyto změny měly negativní dopad na fungující vztahy s Čínou, stejně tak by neblaze dopadly i na celosvětové zájmy koncernu GM…“ sdělil tiskový mluvčí GM Jim Cain. Copak asi mohou být tyto celosvětové zájmy GM? První co mně napadá je IP hrající tak důležitou roli v modelech Saabu. I když nevíme, jak přesně bude vypadat příští 9-3, domnívám se, že IP rysy v současných modelech 9-3 a 9-5 již nejsou tak výlučné, že by odůvodňovali odklon ke koncernu GM. Starší 9-3 byla dokonce prodána BAIC. Myslím, že se něco podobného rýsuje i u ostatních současných modelů.

Za druhé, koncern GM je v Číně velice úspěšný. Výborně se prodává Buick Regal, který je vlastně dvojčetem/ bratrem modelu 9-5. Koncern GM asi nebude chtít soutěžit mezi těmito modely. Dokonce koncern GM oficielně zakázal Opelu vstup na čínský trh, což samozřejmě z pohledu globální strategie dává rozum. Ale pravděpodobně za tím bude cosi víc, než jen možné budoucí ohrožení modelu Buick Regal sábovskou 9-5tkou.     A moje třetí myšlenka ohledně současného vztahu mezi koncernem GM a SAIC je, že oba drží polovinu v riskantním podniku jménem Shanghai GM. Je dost možné, že jejich smluvní vztahy obsahují jisté klauzule, které odstrašují koncern GM od toho, aby dovolil dalším značkám použít ten samý IP, jako v Shanghai GM v Číně. To by také vysvětlovalo, proč Opel nemůže expandovat do Číny a také by se to samozřejmě vztahovalo i na automobilku Saab. To by byl jistě ten nejtvrdší oříšek v jednání, protože NDRC by se do toho nejraději nevměšovala. Možná by sami požádali o takovou klauzuli.

Abychom si mohli utvořit celkový obrázek o tom, jak vypadá současná situace, je nutné si uvědomit, že koncern GM je největší dodavatel Saabu. Tzn. koncern GM nebude příliš spokojen s platebními podmínkami a plány nabízenými společnostmi Pang Da a Youngman. GM bude na tyto společnosti vytvářet silný tlak. A potom, jsou zde ještě majetkové podíly, které má GM v automobilce Saab, ve výšce $326 miliónů. Tyto majetkové podíly /akcie/ mohou být převedeny do SWAN v roce 2016 /pokud si dobře pamatuji/, ale co naplat, když už SWAN není vlastníkem Saabu? Nic jsem o tomto tématu zatím nečetl, ale dokážu si představit, že koncern GM by rád prodal tyto akcie za rozumné peníze. Dokonce už se nedávno šířily fámy, že tyhle akcie byly nabídnuty VA za sníženou cenu.
Nechám na vašem uvážení všechny tyto skutečnosti, sami si udělejte vlastní názor na tuto problematiku. Při vašem přemýšlení berte v potaz, že to jsou to všechno jen moje domněnky a není zde místa pro přílišné konspirační teorie. Jsem si jistý, že současná situace ještě otevře a vzbudí nové obchodní příležitosti či úkoly. Takže sečteno podtrženo, měl bych mít strach? Ne tak docela. Tyhle starosti byly dost předvídatelné pro SWAN a jejich čínské partnery. Víme, že získání schválení od koncernu GM je odpovědnost SWAN, či přímo Viktora. Ten jistě ví, jak s koncernem GM jednat. Jako poslední dovětek bych řekl, že Viktor se nikdy neukazoval bez nějakého toho záložního plánu. A myslím, že i v tomhle případě to bude nemlich to samé.


napsal: TILL72
překlad: Filip Jandovský
zdroj: saabsunited.com

 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Neděle, 06 listopad 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály