Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Saab & Volvo spolupracují na nové technologii válcování oceli
Saab & Volvo spolupracují na nové technologii válcování oceli Tisk E-mail
Vložil deff   
Pátek, 16 prosinec 2011

V dnešním časopise NyTeknik se objevila velice pozoruhodná zpráva, která popisuje jistou spolupráci ve švédském průmyslu, což dává zajisté naději v životaschopnost průmyslového rozvoje Švédska. Po přečtení níže uvedeného článku se mi hned zvedla nálada:

Volvo cars a Saab Automobile společně pracují na získání konkurenční výhody proti zahraničním firmám. Obě automobilky totiž začali pracovat na získání přístupu k vysoce ceněné válcované technologii vyvinuté v Borlänge ve Švédsku, která by jim měla umožnit vyrábět nárazníky, dveřní nosníky a další ocelové profily. A to: rychleji, lépe a levněji. Navíc s úplně novým typem pružnosti/ohebnosti s porovnáním se současnými možnostmi konkurence. Automobilové díly je možné vyrábět pouze ze SSAB-oceli, používáním válcované upravující techniky, která tak umožňuje velice lehounkou hmotnost a zároveň výbornou odolnost.

Doposud žádný 3D-profil oceli neměl výrazné úspěchy mimo stavební průmysl a to většinou jen u obrovských konstrukcí staveb. Ačkoliv v současnosti svět prochází mnohou změnou, obě automobilky jsou součástí projektu, který se jmenuje: „Vyspělý dizajn pro válcované profily detailů ve vysoce pevné oceli.“ Spousta dílů již byla vyrobena, brzy budou testovány a dokonce i nějaké ty zkušební verze strojů jsou k vidění v Borlänge.

Nový stroj je skutečně do posledního kolečka odlišný od předchozích generací. Podle Fredrika Svenssona /reprezentant Saabu v projektu/, inženýra z výzkumného a rozvojového oddělení v Trollhättanu , situace vypadá velice pozitivně. Fredrik říká: „Pro nás je nová technologie válcování úplně něčím novým, můžeme tím ušetřit prostředky a také čas, když budeme využívat tento materiál. Efektivita se mnohonásobně zvýší. A na stejném stroji můžeme vlastně vyrobit jakoukoliv ocelovou součástku, kterou si usmyslíme“. Získaná pružnost a ohebnost znamená pro obě automobilky, že společně získali / stejně tak i jiné  švédské společnosti/ možnost spolupracovat v investicích, a tím získat přístup k zkoušení, či přímo koupi stroje od společnosti, která ho už vlastní. S touto technologií válcování je stroj schopen vyrábět: kuželovité, vypouklé, vyduté, zkroucené, páskové nebo rovné díly. Jde pouze o naprogramování daného výrobku. Žádné přemisťování výrobních nástrojů není nutné. 

V tomto projektu jsou zahrnuty i další subjekty, jako vládní organizace pro energie, Swerea-IVF, SSAB, Ortic a Bendiro. Spuštění projektu se očekává v dubnu příštího roku.

překlad: Filip Jandovský
zdroj: saabsunited.com

 

 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Pátek, 16 prosinec 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály