Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Novinky a testy arrow GM odmítá plány na záchranu Saabu
GM odmítá plány na záchranu Saabu Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 19 prosinec 2011
V pátek představitelé General Motors prohlásili - v předstihu před pondělním soudem ve Švédsku, který by měl rozhodnout o návrhu na zrušení ochrany automobilky Saab před věřiteli - že nehodlají podporovat poslední investice ani návrhy půjček pro churavějícího švédského výrobce automobilů.

„Poslední návrhy Saabu se nijak významně neodlišují od těch předcházejících. A ty již byly ze strany General Motors odmítnuty,“ řekl mluvčí GM Jim Cain. „Každý z těch návrhů směřuje přímo či nepřímo k tomu, aby se přesunula kontrola a/nebo vlastnictví společnosti způsobem, který by byl škodlivý pro GM a jeho akcionáře,“ dodal Cain. „Proto GM nemůže žádný z těch návrhů podpořit.“

Tím vlastně GM podepsal nad automobilkou dvojnásobný rozsudek smrti. Saabu totiž kromě toho reálně hrozí, že v pondělí soud rozhodne o ukončení ochrany před věřiteli. Pokud by se tak stalo, otevřela by se přímá cesta k vyhlášení bankrotu automobilky.

Poslední půjčka nic neřeší

Postup GM je opravdu nemilosrdný. Hlavně ve světle poslední zprávy hovořící o tom, že Saab obdržel v týdnu od čínské společnosti Youngman, která chce získat v automobilce kapitálový podíl, 5 milionů dolarů. Podle švédských médií byla tato částka okamžitě použita k zaplacení poplatků státu. Ovšem k rozjezdu automobilky, která už několik týdnů nevyrábí, by bylo zapotřebí mnohem více.

V této souvislosti se hovoří také o tom, že Saaab intenzivně jedná s nejmenovanou čínskou bankou a pokouší se od ní získat půjčku ve výši 600 milionů eur. Podle šéfa Saabu Victora Mullera jedná GM očividně jen na základě dohadů a pověstí. „Někdo se pokouší ovlivnit pondělní rozhodnutí soudu negativním způsobem,“ řekl v rozhovoru pro švédský deník Svenska Dagbladet.

Za jednáním General Motors jsou pravděpodobně jeho zájmy v Číně. Společnost také vlastní technologii několika modelů značky Saab a nechce, aby se k nim dostali Číňané. Bez této techniky a výrobních kontraktů ale nemůže Saab pokračovat. Nemůže rozjet výrobu. A to ani tehdy, kdyby se mu podařilo sehnat dostatečné množství finančních prostředků a silného partnera.

zdroj: aktualne.cz

 

Komentářů
Hledat
supergutik   |195.146.156.xxx |2011-12-19 11:14:16
jak se to sere, tak se to sere! vcera Venca Havlů a dnes SAAB. na auto.cz je to
uz potvrzene, ze VM pozadal soud o vyhlaseni bankrotu!!
marek   |Registered |2011-12-19 10:39:30
Je to tak, saab svolává všechny své zaměstnance na 14 hodinu
deff  - konec SAABu   |SAdministrator |2011-12-19 10:16:41
!! SAAB dnes prý podal návrh na konkurz. Vypadá to, že GM se skutečně
podařilo vrazit kudlu do žeber švédské automobilce... čekám na další
informace, Saabsunited je nedostupný.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Čtvrtek, 22 prosinec 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály