Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Neházejte ručník do ringu
Neházejte ručník do ringu Tisk E-mail
Vložil deff   
Pátek, 23 prosinec 2011

Dlouho jsem pozoroval události kolem Saabu přímo z centra dění. Hodně informací jsem zaslechl ještě předtím, než byly vydány jako oficiální zprávy, hodně z nich bylo naopak příliš výbušných na to, abych je vůbec mohl zveřejnit. Poslední dobou však události nabraly spádu, příval dat neustával 24 hodin denně a naším cílem se stalo předat čtenářům co nejpřesnější obrázek boje Saabu o přežití. Čím víc jsem poznával firmu samotnou a komunitu lidí kolem ní, tím víc jsem chtěl za firmu bojovat. Postupem času mezi mnou a Saabem vznikl vztah jako mezi dvěma manželi, kteří spolu prošli velkou částí života a mají za sebou mnoho náročných období. A tak jsem tady - chlápek stejně svérázný jako jeho oblíbená švédská značka, chlápek, co má rád Saab a bude ho mít rád i dál…

Je mi opravdu smutno, že GM nechali Saab mrhat časem a prostředky na řešení, o jehož neschválení měli předem rozhodnuto. Nemůžeme mít GM za zlé, že chtěli, aby Saab dodržoval smlouvy a nejednal o dělení firmy na podíly menší než 20% - na to měli v GM jednoznačně právo. Ale myslím, že zašli příliš daleko prohlášením o zákazu vstupu jakékoliv čínské společnosti, ať už to bude vlastnický podíl, nebo úvěr. K vývoji situace určitě nepřispěla hamižnost společnosti PangDa, která měla za cíl převzetí 100% Saabu, nejprve z účasti Geely a potom s Youngmanem. Věřím, že svou roli hrál také SAIC, který nechtěl nového, technicky vyspělého konkurenta a v neposlední řadě také konsolidující se čínský automobilový trh. Důkazy sice chybí, ale zní to logicky, ne? Co mě v podstatě štve nejvíc je fakt, že pánové z GM před třemi, čtyřmi, nebo dokonce deseti měsíci jasně neřekli, že je pro ně čínská cesta neprůchozí. Victor by se po ní potom nemusel tak dlouho trmácet, kdyby předem věděl o marnosti všech vyjednávání.

Když už je řeč o Victorovi – v minulých dvou letech se určitě dopustil mnoha chyb, ale nebýt jeho, Saab už by byl dávno na onom světě. Bojoval za Saab všemi prostředky, neohlížel se na své finanční ztráty, stále viděl světlo na konci tunelu – viděl šanci odvrátit bankrot. Překážky, které mu do cesty stavěli mnozí, například GM, švédská vláda, nebo Lofalk, by spoustě z nás připadaly už na první pohled nepřekonatelné. Victor šel přesto dál. Za všechnu jeho snahu bych mu tímto rád poděkoval. Nestává se často, aby CEO předstoupil před zaměstnance, vyhlásil bankrot a sklidil za to potlesk. I přes současný stav Saabu věřím, že si potlesk zasloužil.

Kromě Victora patří můj dík za vytrvalost i mnoha dalším lidem a společnostem. Společnosti Youngman za vytrvání až do okamžiku, kdy byly jakékoliv další investice neospravedlnitelné. Zaměstnancům, kteří neopustili potápějící se loď a neustále pracovali na vývoji nové 9-3. Všem lokálním zastoupením značky, které neváhaly a šířily důvěru v Saab mezi dealery.  Všem dealerům, kteří zachovali Saab ve svém portfoliu…

Nechci teď plýtvat slovy o lidech, kteří se aktivně podíleli na bankrotu Saabu. Jen doufám, že se o ně všichni rohatí patřičně postarají, až přijde jejich čas.

Rád bych se ještě vrátil k titulku – zhruba před šesti týdny jsem na téma bankrot mluvil s Timem (TimR, SU) a vyjádřil své přesvědčení, že bankrot v sobě nese určitou možnost záchrany. Myslím tím scénář, kdy jsou kompletně odepsány dluhy a vynoří se nový investor, který oddluženou společnost koupí a postaví na nohy. Poslední dobou jsme slyšeli minimálně o třech zájemcích… zatím alespoň mají dostatek času na přípravu všech plánů. Takže doufám, že se někde najde investor, který dokáže Saab zase rozjet. Samozřejmě, jako v každé jiné oblasti, nejvíce záleží na množství peněz, které bude ochoten do své snahy vložit. Prostě kde jsou peníze, jde všechno.

Takže ano, věřím, že není důvod vzdávat se naděje. Ještě nenadešel čas házet ručník do ringu.

Autor: Till72
Zdroj: http://www.saabsunited.com/2011/12/never-ever-give-up-2.html#more-33565
Překlad: Laf666

 

 

Komentářů
Hledat
deff   |SAdministrator |2011-12-30 15:31:12
Poslední zprávy z Trollhattanu jsou, že Saab jedná s tureckou vládou a pak
s indickou automobilkou Mahindra & Mahindra Ltd. ohledně nákupu části
automobilky. Dále se spekuluje, jestli indická automobilka má zájem o celou
společnost automobilky SAAB.
Ice   |Registered |2011-12-25 11:11:51
Moc pěkný článek, který aspoň dává naději...
deff   |SAdministrator |2011-12-23 10:37:45
Tohle je moc pěkně napsaný souhrn posledních událostí okolo automobilky
SAAB. Palec nahoru.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Pátek, 23 prosinec 2011 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály