Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Oběd s Erikem Carlssonem
Oběd s Erikem Carlssonem Tisk E-mail
Vložil Laf666   
Úterý, 21 únor 2012

ec.jpgUkončení výroby v automobilce Saab s sebou přináší nejen starosti insolvenčním správcům, úvahy o dalším osudu značky, hledání možností využití výrobních prostor a zvyšování nezaměstnanosti v regionu Trollhättan. Změny se dotkly také jednoho nám dobře známého australana. Steven Wade (Swade), zanícený fanoušek Saabu a v uplynulém roce také jeho zaměstnanec (Inside.Saab.com), přiletěl v lednu 2012 do Evropy, aby zde po nucené dovolené od září 2011 oficiálně zakončil své působení u společnosti Saab.

Překlad jeho dojemného a působivého dopisu kolegům a přátelům od Saabu zatím připravujeme, dnes se budeme věnovat jiné důležité události, která se během Swadeovy cesty do Evropy udála: oběd se samotným Erikem Carlssonem. O zážitky ze setkání se s námi Swade rád podělí:

Díky laskavosti svých přátel (Mike a Hilary) jsem dostal příležitost strávit odpoledne snů se závodním esem, panem Saabem osobně, Erikem Carlssonem. Již od roku 2010 si připomínáme 50. výročí jeho výher v RAC Rally Monte Carlo, tří výher za sebou, které změnily život jedné severské automobilky. Šedesátá léta pro ni byla zlatým obdobím právě díky tomuto mladíkovi z Trollhättanu – Carlssonovi „na střeše“.

Jsem rád, že jsem Erika zastihl ve vynikající formě – šťastného, plného energie, těšícího se dobrému zdraví a s (pro něj typickým) neotřesitelným smyslem pro humor. Krátce před naším setkáním se vrátil z Anglie, kde strávil víkend na akci pořádané švédským motoristickým časopisem Bilsport Magazine. S Erikem jsme se sešli u něj doma, kde už několik let po smrti své ženy, Pat Mossové, žije se sestřenicí Britt-Marie. Jeho dcera Susie bydlí ve stejné ulici a je zcela zřejmé, že je moc rád, když má své milované hezky pohromadě.

Na uvítanou Erikův silný stisk ruky a poděkování za všechnu mou práci pro Saab v posledních letech.  Možnost setkání se s legendou a takové přivítání navrch… neexistují slova, která by v tu chvíli mohla popsat mé pocity. Podobné jsem měl, když mi po začátku mého působení u Saabu v poště přistál od Erika e-mail, ve kterém mne přivítal jako kolegu. Ten mail mám dodnes dobře schovaný.

swade_erik_01.jpg
 

Po výměně zdvořilostních frází a krátkém povídání doma jsme šli do garáže a Erik mi ukázal zlatý hřeb dne – repliku jeho rallyového vozu. Přestože je na voze většina originálních dílů vítězného vozu z šedesátých let, používám slovo replika – má již vyměněné některé části karoserie a uvnitř také není vše původní. Před pár lety Erik dostal tento zrenovovaný vůz k 70. narozeninám. V současné době na sobě nese samolepky, které připomínají RAC Rally 1960, ale dle specifikací je to spíše vítězný vůz z let 1962-1963. Saab 96, s 850ccm dvoutaktním tříválcem spojeným s neuvěřitelně hladkou, pod volantem řazenou, čtyřrychlostní převodovkou. Motor naskočil na první otočení klíčku a jeho zvuk je i dnes úchvatný.

Samotná příležitost vidět tenhle klasický Saab nastartovaný a zaposlouchat se do typického prdlání dvoutaktu by byla „za všechny peníze". Vidět za jeho volantem Erika, poslouchat slova vyjadřující jeho 100% obdiv danému vozu a jak rozumí každému technickému detailu… „k nezaplacení“. Je na svůj Saab patřičně pyšný a zachází s ním s nejvyšší opatrností. Pak z kufru vyndá dvě plechovky motorového oleje, který si pro všechny případy koupil před mnoha lety. Opatrně odšroubuje víčka a ukazuje mi neporušené hliníkové fólie pod nimi – prý už možná bude ten olej cennější, než samotné auto, ve kterém ho vozí (těžko!).

Odešli jsme na oběd do místní restaurace, ve které Erik okamžitě „šéfuje“ – na personál je sice milý, ale svým barytonem si dokáže s patřičnou dávkou autority poroučet. Dnes už je sice o něco menší, než býval v dobách své největší slávy za volantem, stáří si vybírá svou daň, ale zdravotně je na tom lépe, než v posledních letech. V dobré formě se těší na letošní výroční setkání majitelů vozů značky Saab, kde budou všichni jako obvykle napjatě poslouchat jeho vtipné zážitky z let dávno minulých. Na odchodu ještě prohodí pár slov s kuchařem, poděkuje za dobré jídlo a přislíbí brzký návrat.  To curry kuře bylo ale vážně dobré.

swade_erik_02.jpg

Po návratu domů si ještě dlouho povídáme a probíráme se sbírkou různých předmětů a „cenností“ vztahujících se k Saabu. Nad odpolední kávou pak Erika nejvíc zajímají nejnovější události v automobilce – je sice dobře informován od kamarádů a kolegů z firmy, se kterými se pravidelně schází (v průběhu odpoledne jsme například telefonicky mluvili s Gunnarem Palmem, bývalým Erikovým navigátorem), ale jako každý z nás má teď největší strach o budoucnost Saabu a má radost ze záchrany muzea. Je také upřímně fascinován, znechucen a vyčerpán dramatem, kterým Saab za poslední roky prošel.

Návštěva se přiblížila ke konci a nastal čas rozloučení. Erik mi ještě podepsal knihu Mr.Saab, potřásli jsme si rukou, vyfotili se a pak už jsem seděl v Mikově autě na cestě k němu domů. Mike a Hillary se s Erikem vídají pravidelně, ale tohle byla výjimečná návštěva i pro ně.  Seděl jsem u stolu toho velkého muže a cítil jsem, že bych měl udělat něco víc, než to jen prožít. O ten zážitek a příběhy jsem se prostě musel podělit. Erik Carlsson je člověk, který pro všeobecné povědomí o značce Saab udělal více, než kdokoliv jiný a setkání s ním si budu navždy vážit.

swade_erik_03.jpg

Překlad: Laf666
Zdroj: Swadeology.com

This article was translated and published with a kind permission of the author - Steven Wade. Thank you, Steven.
 

 

Komentářů
Hledat
ZeroCube   |78.111.127.xxx |2012-02-22 22:42:15
Děkuji za příjemné čtení.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 22 únor 2012 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály