Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Dopis, který zachránil muzeum
Dopis, který zachránil muzeum Tisk E-mail
Vložil Laf666   
Sobota, 10 březen 2012

aerox.jpgKrátce po vyhlášení bankrotu SWAN zasáhla automobilový svět překvapivá zpráva – insolvenční správci se v zájmu získání co největšího objemu finančních prostředků rozhodli rozprodat firemní muzeum SAAB.

Okamžitě se rozjely akce na záchranu jednotlivých exponátů, fanoušci z celého světa se scházeli na diskusních fórech a spekulovali, kdo by co mohl koupit a která varianta by byla nejlepší. Většina diskutujících se ale shodla na jednom: SAAB muzeum musí zůstat v takové podobě, v jaké ji známe. Kde na to ale vzít? Zásadní roli v záchraně hráli dva muži, kteří jsou v České republice nezasvěceným absolutně neznámí. Dnes Vám díky Truedovi ze SaabsUnited přinášíme příběh jednoho dopisu, který skutečně stál za napsání.

Jeho autorem je Claes Johansson z časopisu Klassiker (Swedish Classic Motoring). Do konce termínu pro podávání nabídek zbývalo už jen pár hodin, jedinečná sbírka švédského technického bohatství měla být navždy rozprášena, supi se už slétli a vyzobávali ty nejlepší kousky. Na některé zajímavé vozy dokonce podávaly nabídky i motoristické časopisy, ale jen reportér jednoho z nich dostal nápad, který mohl zachránit muzeum jako celek a ten zůstal ve Švédsku. Popíše situaci jednomu členu rodiny Wallenbergů; rodiny, která je s historií Saabu nerozlučně spjatá. Jeden z Wallenbergů dříve se Saaby závodil a k automobilismu má vřelý vztah. Peter Poker Wallenberg.

poker.jpg 
poker93ss.jpg

 

Claes se s Pokerem nikdy předtím osobně nesetkal, ale dopis se evidentně trefil do červeného. Poker Wallenberg se v interview pro Svenska Dagenblat později přiznal, že to byl hlavní popud, který spustil záchrannou operaci. Poker rozeslal dopis dále členům své rodiny a na konci dali dohromady 6 milionů SEK, ke kterým se přidalo 14 milionů SEK od města Trollhättan a 8 milionů SEK od Saab AB Linköping.

Mírně zkrácená verze dopisu zaslaného 18. ledna 2012 v 16:51 je zde:

Ahoj Pokere,

úvodem bych ti rád popřál hodně štěstí ke tvé nadcházející svatbě. Je mi jasné, že takovou událost bude těžké něčím zastínit, ale dovol mi, abych na chvilku odpoutal tvou pozornost jiným směrem.

Hrajeme o čas.

Jmenuji se Claes Johansson, pracuji jako reportér a fotograf pro časopis Klassiker. Zároveň jsem fanouškem automobilky Saab.
Předpokládám, že se k tobě smutné zprávy o konci muzea Saabu v Trollhättanu už dostaly. Na prodej je jedinečná sbírka, ať už po jednotlivých kouskách, nebo jako celek. Slovy jde těžko popsat, jak se kvůli tomu cítím.

Myslím, že muzeum už dlouho mělo být chráněno nějakou nadací. Ta se měla založit už v neklidném období za Victora Mullera – ten měl být pro všechny varováním.
Teď musíme čelit problému, který časem narostl – v pátek je poslední den, kdy je možné podávat nabídky na odkup švédských technických korunovačních klenotů. Doslechl jsem se, že zájem má spousta zahraničních spekulantů. Bylo by naivní si myslet, že tomu bude jinak.

Podle mého názoru, se kterým souhlasí spousta dalších lidí, by mělo muzeum zůstat v původním stavu, ale nedostatek času a přesných informací neumožňuje jakoukoliv přesně koordinovanou akci.

Saab muzeum znamená víc než nostalgii. Jedná se o dějiny designu. Dějiny národní kultury a průmyslu. Úžasné sportovní dějiny. Strojírenství, neotřelé myšlenky. Příběh Švédska, Saab. Muzeum bude hrát nezastupitelnou roli při obnově sebevědomí obyvatel Trollhättanu a v budoucnu se určitě stane nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro nové výzkumně-technické myšlenky. Saab podněcoval fantazii celých 60 let, muzeum může tento podnět předávat i budoucím generacím. Spíš než všechny větrné farmy dohromady budoucnost určitě ocení start a prošlápnutí plynu u dvojčitého dvoutaktního tříválce.

Do budoucna se také zvyšují šance na ekonomicky rozumně fungující podnikání, až budou všechna pouta s původní automobilkou Saab přetrhána. Může se najít zájemce o rozšíření, prohloubení a finančně udržitelný obchodní model, který nebude zaměřen jen na prodej posledního modelového roku Saabu. Saab muzeum, ne nutně ve svém dnešním rozsahu, se může znovu zrodit ve zdravé podobě, když se všem silám dobra nechá prostor pro jejich snahy.

Historie rodiny Wallenbergů je se Saabem nerozlučně spjata. Mohla by rodina Wallenbergů v časech paniky jakýmkoliv způsobem konat? Samozřejmě se může jednat o skryté působení, ale připadá to vůbec v úvahu? Dopad na prestiž je zjevný. Švédsko možná ztratí Saab, ale nebude se cítit špatně, protože přišlo i o muzeum.
Důležitou osobou v této šílené době také bude šéf společnosti Innovatum, Tore Helmersson.

Možná můj dopis padne na úrodnou půdu, možná ne. Jsem Saabem nakažen, ale doufám, že si stále zachovávám relativně nezávislý pohled.

Děkuji.
Claes Johansson, Klassiker


Autor, překlad: Laf666
Zdroje:
SaabsUnited, Klassiker, Wikipedia

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Sobota, 10 březen 2012 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály