Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Move Your Mind - Mysleme jinak
Move Your Mind - Mysleme jinak Tisk E-mail
Vložil deff   
Sobota, 17 březen 2012

logo_tata_motors.jpgUž jsme zažili spousty vzestupů i pádů v posledních letech, které se pokoušeli najít vhodného investora pro automobilku Saab. Získali jsme již mnohokráte naději, ale snad jen k tomu aby byla následována sestřelením a pádem. /jako například GM/ Takže není až tak velkým překvapením, že jsme o to citlivější v této rozhodující chvíli ke skupinám, které se nyní zajímají o Saab. A to bez ohledu na to, zda jsou to jen plané fámy nebo skuteční vážní zájemci. V některých etapách je přecitlivělost dokonce taková, že lidé žádají tyto společnosti o prozrazení a odhalení jejich nabídek, tak abychom je mohli sami posoudit. Ale ruku na srdce, proč bychom měli?

 

Od 19. prosince se celý proces posunul za zavřené dveře, což vnímám jako velice prozíravé. Asi by bylo pro nás snazší mít věci odkrytější a tím mít možnost přinášet vícero zpráv, ale pro samotný cíl, bude zajisté užitečnější opak. Tyhle ucházející se společnosti musí přesvědčit konkurzní správce, nikoliv nás. Nicméně, i tak jsme měli možnost být ve spojení s několika společnostmi, které samozřejmě mají porozumění pro hodnotu a význam veřejnosti. Jenže v současnosti je tu chvíle pro vyjednání obchodu. Takže co nám zbývá v současnosti? Už jsem v minulosti mluvil o tom, že máme pár vodítek/bodíků, které se musíme snažit co nejlépe propojit dle známých indicií. Ale jako vždy, není jen jedna cesta, jak to provést. Někdy zkrátka jen načrtnete obrysy, vymezíte hrací plochu a čekáte, co se bude dál dít. A někdy se zase díváte na věci s odstupem, s ptačí perspektivy, takže si můžete vytvořit lepší celkový obrázek. Nakonec to není nic jiného, nežli že na hřišti před pomyslným „velkým vápnem“ přemýšlíme o naší oblíbené automobilce a dožadujeme se budoucí výhry Saabu.


Když sleduji diskuse a komentáře, mám sklon pociťovat, že tenhle jiný způsob myšlení se tak nějak vytratil mezi některými z nás. Část z vás má sklony se dívat na zainteresované společnosti s jistou dávkou předpojatosti a zaujatosti, nálepkováním každé společnosti postranními úmysly – ať už otevřeně či jen nesměle. Ale pokud k tomu přistupujeme takto, tak můžeme přehlédnout šanci uvidět i dobré možnosti. A těch je také dost a rád bych k tomu uvedl pár konkrétních příkladů.


Zpráva, že automobilka Tata by měla také podat nabídku, skoro odstartovala pomyslný oslavný večírek. No ten rychle skončil, když Ratan Tata popřel tuhle zprávu. Měl jsem z této zprávy docela radost a zároveň jsem byl překvapen, že by obě velké indické společnosti vstoupili do procesu vyjednávání o koupi. Když se na to dívám z jiného úhlu pohledu, byla by to dobrá šance pro indické společnosti Tatu i Mahindra & Mahindra na jejich trhu. Znají se navzájem a zcela jistě jsou navzájem provázány a v některých oblastech spolupracují. Ale z toho co jsem slyšel o indických obchodnících, tak to vypadá, že pouze jedna z firem se nakonec rozhodne podat nabídku. Je strašně jednoduché u/z/tratit mnoho miliónů euro a možná i víc, nežli vyhrajete a tím ukončíte nabídkovou válku. Není třeba, aby obě společnosti takto ztratili. Což samozřejmě neznamená, že nemohou použít určité spolupůsobící síly mezi JLR a Saabem. Saab by se výborně hodil do modelového segmentu někde pod Jaguarem, takže tady by nebylo důvodu k nějakému vměšování a narušování současného teritoria. Takže by ti mohl být „win-win,“ tedy v každém případě úspěšný scénář pro M&M i Tata, i když obě automobilky k věci přistupují trošku jinak.


Youngman  je trošku jiný případ ve kterém máme nejednu obavu. Samozřejmě Čína dosahuje doposud svých výsledků jen díky kopírování všeho možného, co se jim dostane pod ruku. Ale věci v této zemi se také mění. Skrze změny v ekonomii země zjišťují, že nemohou v budoucnu zůstávat u této ekonomické strategie donekonečna. Loni jsem četl článek o malé nástrojařské firmě z Německa, kterou koupila před pár lety čínská společnost. Ačkoliv produkce v Číně stále roste, stejně tak vyrábí i v Německu a s vysoce kvalifikovanými dělníky rozvíjejí jejich společnost na tamním trhu. Jsou si totiž vědomí hodnoty jejich výrobků, které zde vyrábějí a také důležitosti dobré pověsti.


Několikrát jsem byl dosti kritický, co se týká společnosti Youngman, ale nevěřím, že by měli na začátku základnu v Trollhättanu, a poté vše zbořili a během pěti let to všechno přesunuli do Číny. Z obchodního hlediska by to byla naprostá pitomost. Pokud by začali v Trollhättanu, tak by tu už zůstali určitě delší dobu. Už jen proto, že evropský domácí trh se stává stále složitějším, díky novým směrnicím a nařízením, takže by měl Youngman docela štěstí, že by v Evropě mohl zapustit kořeny. Jedna věc, která mně skutečně štve, je když přišlo na přetřes BMW, tak bylo často hned uváděno: „vzpomeňte si, jak to dopadlo s Roverem…“ Na to zapomeňte. Je jiná doba, jiná je i pozice Saabu a jiné jsou i okolnosti prodeje. BMW samozřejmě odstoupilo od dobrodružství v Roveru s pomyslným monoklem a jsem si docela jist, že to pro ně byla lekce, aby se patřičně zamysleli nad tím, co kupují. Pokud by chtěli být ve hře, tak proto, aby našli další možnost dosáhnout cíle, kterým je 2 milióny prodaných výrobků za rok /což si myslím je nezbytné pro udržení nezávislosti/ anebo se chtějí zbavit „přebytků z jejich odpadkového koše“. Jak už jsem ale uvedl, nevidím BMW jako hlavního zájemce i když to tak později vypadalo.


Seznam příkladů by mohl pokračovat. Vím, že procházíme docela těžkými časy, ale i tak bych vás chtěl povzbudit, abyste se na situaci dívali i z jiného zorného úhlu a sami sobě položili otázku. V každé situaci je vždycky pozitivní možnost. Smíme se na situaci podívat nejen letmo a povrchně. Skutečnost je taková, že je velký počet firem, které se snaží získat Saab a to je samo o sobě dobrým znamením. Každý z nás má nějaké ty osobní sympatie, preference, ale jde tu o mnoho více. A ti kdo si myslí, že ne, tak by takové myšlení měli opustit. Zkrátka investováno bylo příliš mnoho. A tak jim ukažme, že máme stále otevřenou mysl, že jsme komunitou nadšenců, se kterou nový vlastník Saabu může do budoucna počítat při pokusu o obnovu výroby. Když tak nad tím kolem dokola přemýšlím, moje milovaná značka se hodně změnila k lepšímu i v těchto problematických časech. Možná i více, než kdyby šlo všechno jako na drátkách. Společnost Tata byla sice také zmíněna mezi zájemci, ale pak zájem popřela. Což není žádný důvod k tomu, abychom ztráceli naději. Bylo by sice krásné, ale oni nejsou jediným spasitelem. Jedeme dál, to nejlepší teprve přijde.

překlad: Filip Jandovský
zdroj: saabsunited.com

 

Komentářů
Hledat
DaveK   |78.80.20.xxx |2012-03-17 11:10:08
Velice pravdivý článek. Když o tom, tak přemýšlím je opravdu jedno kdo
získá Saab. Důležité je aby se našel někdo kdo bude chtít se značkou
pracovat, vyvíjet a prodávat. Chce to jen pevné nervy a vydržet
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Sobota, 17 březen 2012 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály