Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Akce a srazy arrow Cesta do země zaslíbené – Švédsko 2012
Cesta do země zaslíbené – Švédsko 2012 Tisk E-mail
Vložil deff   
Úterý, 10 červenec 2012

flag_svedsko.jpgAsi zbude zase na mě, nějaké to shrnutí naší menší výpravy do Trollhättanu :) Takže bych to shrnul popořádku do pár vět, ať vás případně slohovým cvičením moc netrápím. Pro někoho to může být stručný návod, jak se do Švédska podívat. Začátek naší cesty začínal ve čtvrtek brzy ráno kolem 2 hodiny z pražské výpadovky dálnice D8 směrem na Ústí nad Labem. Svižný přejezd státní hranice do Německa nám trochu zbrzdila posádka v Saabu 9-5, který baští palivo lihové E85, páč sehnat tento „destilát“ v severních Čechách není úplně optimální. Po úspěšném natankování se jelo směrem na Drážďany, okolo Berlína a E28 na Neubrandengurg. Celá cesta po dálnici, kde ze 70% bylo vždy nějaké omezení rychlosti (110-130 km/h) a někde se brzdilo kvůli výstavbě/obnově německých silnic. Na severu Německa v Suderholzu se pak stočila cesta směrem na Sassnitz, kde od Stralsundenu jsou již návěsti na trajektovou dopravu přístavu Sassnitz.

Defakto by se dalo jet i bez navigace. Cesta z Prahy do Sassnitzu trvá cca 6-7 hodin bez přestávek, takže jsme do přístavu dorazili s 2 hodinovým předstihem. Ovšem bez jakýchkoliv zkušeností jsme radši nechali naše posádky odbavit a zaparkovali jsme do „parkovacích pruhů“ v přístavišti. Odbavení je jednoduchá věc, pokud máte předem přes internet koupenou jízdenku (doporučuji www.scandlines.de). Před přístavem se orientujete dle cedulí, které určují směr cílové destinace (pro naší posádku tj. Trelleborg). Příjezd k závorám, u okénka dáte vytištěný papír z online rezervace, dostanete palubní lístek (dává se za přední okno a vyplní se na něm údaje o posádce). Pak se zařadíte dle pokynů dopravce.

Svedsko_2012IMG_0543.JPG

Svedsko_2012IMG_0549.JPG

Svedsko_2012IMG_0564.JPG


Přístav Sassnitz nic moc výjimečného, dle fotek usoudíte, že to není žádný šlágr. Restaurace je zavřená, jediné co tam funguje je Viking Shop (zklamu vás, jedná se pouze o obchod s chlastem). Okolo projede celní správa a případně si vytipuje „podezřelé“ cestující. V našem turnusu byl klid, asi všichni cestující (vč. ostatních civilistů) vypadali spořádaně. Přijíždí trajekt, vyjedou z jeho útrob náklaďáky a osobáky, pak následuje náš přesun do podpalubí trajektu. Trajekt Scandlines je střední velikosti. Odhaduji to na cca 120 aut, kamiony, autobusy a dokonce i vlak (úplně nejníže v podpalubí). Odbavení je rychlé, žádná zdržovačka. Výstup do horní paluby, kde najdete 2 restaurace, zázemí pro děcka, 2 odpočinkové místnosti (křesla pro spaní), duty-free shop + venkovní paluba. Vše se zde platí v eurech, bufet jídlo cca 10Euro, Dutty-free všechno možné. Lepší restaurace – bez zkušenosti, ale jídlo zde bylo něco kolem od 16 Euro. Zde je výhodné si kvapem doběhnout na palubu a „zabookovat“ odpočinková křesla, jelikož 4 hodiny jízdy není zrovna málo a pokud máte za sebou noční jízdy, kde jinde si zdřímnout? Ano, jsou zde kajuty, cca 40 Euro/osobu. Z naší letky nikdo kajutu neměl.

Svedsko_2012IMG_0576.JPG

Svedsko_2012IMG_0581.JPG

Příjezd do švédského přístavu Trelleborg. Konečně pěkné počasí, polojasno a všichni jsou natěšeni na první vstup na švédskou půdu. :) Přístav Trelleborg vypadá o poznání lépe než Sassnitz. Vyjíždíme z trajektu, projíždíme okolo přísně hledící švédské celní kontroly (služebáky celníků: only Saab 9-5). Nabíráme pozvolna směr Malmö, což je jedno z největších měst jižního Švédska a zároveň vstupní brána do nedalekého Dánska. Zde je unikátní most, který spojuje obě země – most který se zhruba v polovině ponoří doslova pod hladinu moře. V Malmu máme první nocleh (schválně nepíši ubytování), aneb zajišťovalo se jednoduché přespání ve švédské síti hostelů STF. Ceny kolem 900-1100 Kč/os (vč. povlečení a snídaně). První STF hostel na mě udělal dobrý dojem, dobře zařízený, příjemná obsluha, snídaně základ – ale stačí. Trochu zde mají nedořešené parkování, aneb za 70SEK nabízí parkování na vyhrazeném prostoru, ale v případě poškození/krádeže zde hostel za nic neručí. To mi přijde divné, tahání peněz ze zákazníků. Večerní procházka městem Malmö na večeři do jedné menší restaurace v centru města – Davidshall (příjemná obsluha, velmi dobře připravené jídlo, české pivo a ne moc dobré švédské pivo). Procházka parkem a sledování podvečerního života města bylo velice příjemné. Sledujeme zvyšující se počet automobilů Saab :) … mimochodem, Švédi jsou blázni do starých amerických aut z dob filmu Bullitův případ. Takže není nouze u velmi silné Mustangy a jiné šílené krávy s motorem Small/Big Block.

Svedsko_2012IMG_0584.JPG

Svedsko_2012IMG_0587.JPG

Svedsko_2012IMG_0593.JPG

Svedsko_2012IMG_0597.JPG


Ráno kolem 8 hodiny odjezd směrem na Trollhättan, jízda bez přestávek by měla trvat cca 4 hodiny. Průjezd Göteborgu, cesta z 80% po dálnici, kde je všeobecně 110 km/h. Pěkné, kvalitní silnice a všichni jezdí spořádaně předpisovou rychlostí – tenhle způsob se mi moc zalíbil. Prostě pohoda, klídek, žádné závody jako u nás v ČR. Zde normální člověk splyne a nemá potřebu jezdit jako blázen. Trochu drsná zkušenost se Švédským McDonalds – špatně organizovaná obsluha, jídlo je humus. Nedoporučuji! Ono na benzínkách a odpočívadle na nic jiného skoro nenarazíte (kromě BurgerKing, zde bylo vše v pořádku). Na jižním Švédsku mi připadala krajina taková suchá, porost byl všude žlutohnědé barvy. Zvláštní na krajinu, kde pořád prší. Čím blíže k Trollhattanu, tím se porost více zelenal, objevovalo se více skalních údolí a houstl lesní porost.

 

Svedsko_2012IMG_0603.JPG

Svedsko_2012IMG_0749.JPG


Příjezd kolem polední hodiny přímo k Saab muzeu bylo klíčové zakončení naší spanilé cesty. Parkoviště jsou plná různých aut, parkujeme až na třetím parkovišti. Rychlý – nedočkavý nástup do muzea. Přivítá vás stylová recepce, kde mají i koutek prodejních artiklů švédské automobilky. Muzeum samo o sobě docela malé, ale stejně vám plesá srdce radostí. Poté návštěva vedlejší prodejny švédských suvenýrů – prodavačky nestíhali odbavovat naší letku :) Počasí se náhle kazí, začíná pršet jak z konve – trollhattaní domorodkyně na nás s úsměvem: typical Swedish weather. Já jsem ale mokrý od hlavy až k patě – i když jsem měl nepromokavou bundu (hledaje nějakou normální restauraci). Tohle jsem ve Švédsku nějak nepochopil: typická švédská restaurace? Velký problém! Všude samá zatracená pizzerie, kebab, thajský a indický sračky... trochu vopruz :(

Svedsko_2012IMG_0628.JPG

Svedsko_2012IMG_0631.JPG


Nakonec kolega našel něco “trošku” normálního, takže pod stanem usedáme znaveni a diskutujeme nad zážitky z muzea a okolí. Kvůli počasí odpadá výlet na trohhattanskou vodní elektrárnu/vodopády. V podvečer pak check-in v dalším hostelu STF. V tomto případě to ale bylo spíš utrpení. Nocleh cca 2km od recepce. Budiž. Ale snídaně zase zpět na recepci, kde jsme se všichni nevešli a pojem švédský stůl zde asi nikdo ze Švédů neznal. No nic, pokračujeme dál, počasí se vyčasilo a tak jdeme na menší lanovku a necháme se “přehoupnout" k vodní elektrárně, která zásobí elektřinou většinu Švédska! Jinak Trollhattan je spíš veden všeobecně jako Trollywood – aneb zde se hodně natáčí filmy. Filmové ateliéry se tyčí hned vedle areálu Saab muzea. Docela vtipné. Ale vzhledem ke kontrastnímu prostředí malebných vodopádů v kombinaci s průmyslovým městem, je toto místo asi opravdu fotogenická/filmová záležitost na malém place. Ještě menší průlet okolo Saab továrny – byť velmi smutný a prázdný pohled. Jinak v Trollhättanu jste absolutně konsternováni neustálým výskytem Saabů všech modelů a stáří. Pořád vás nějaký Saab míjí nebo je zaparkovaný v ulici. Máte pocit, že jste v nějaké pohádce bez konce. Na mě to mělo hodně silný zážitek. Ještě mě dostala neskutečná rychlost zvedání mostů, když potřebovala proplout nějaká vysoká plachetnice. 25 vteřin sklopení pořádného kusu silnice. Když na to koukáte z pár metrů, tak se vám tají dech, jakou silou to musí asi provádět.

Svedsko_2012IMG_0639.JPG

Svedsko_2012IMG_0654.JPG

Svedsko_2012IMG_0662.JPG

Sobota dopoledne výprava na největší švédské jezero Vänern – respektive do městečka Vänersborg, které leží na jižní zátoce jezera. Ospalé městečko se v 10 hodin teprve probouzelo, ale místní trhovci už byli přichystáni nabídnout své vetešnictví. Zde jsem neodolal malinovému domácímu koláči, jehož koupě byla rozhodně výborným kulinářským zážitkem. Břeh jezera lemovaný krásným zeleným parkem městečka Vänersborg, jen podtrhoval malebné zákoutí jezera s nádechem romantiky.

Svedsko_2012IMG_0732.JPG

Svedsko_2012IMG_0683.JPG

Svedsko_2012IMG_0728.JPG


Sobotní cestu zpět na trajekt v Trelleborgu prodlužujeme přes západní ostrov Tjörn, kde jedeme až k samému skalnatému pobřeží s malebným zákoutím člunů a větší plachetnice.

Svedsko_2012IMG_0767.JPG

Svedsko_2012IMG_0808.JPG

Svedsko_2012IMG_0828.JPG

 

 

Poté spanilá jízda s velmi krátkou zastávku v Göteborgu, kde nás nalákal místní lunapark, ale vzhledem k časové tísni s odjezdem trajektu, raději lunapark necháváme “třeba na jindy”.

Svedsko_2012IMG_0870.JPG

Svedsko_2012IMG_0976.JPG

Svedsko_2012IMG_0968.JPG

Svedsko_2012IMG_0886.JPG

Svedsko_2012IMG_0903.JPG

Svedsko_2012IMG_0938.JPG

Svedsko_2012IMG_0944.JPG

Včasný příjezd do Trelleborgu nám nechal možnost krátké procházky v tomto přístavním městečku (kde je mimochodem vikingské muzeum). Check-in na trajekt opět bez problémů, horší to bylo už s plavbou. Aneb trajekt totálně narvaný vlakem, kamiony, autobusy a osobáky. Pozdní příchod na palubu a obsazená všechna lehátka v odpočinkových místnostech, nás rychle probralo do reality, že tahle noční 4 hodinová cesta bude krutá. A také že ano. Víc lidí než židlí, únava z dlouhé cesty a starost z další dlouhé cesty přes Německo, dělalo členům naší letky trochu starosti. Pro tento případ je kajuta dobré řešení. :) Ale jak se říká, špatná zkušenost, také zkušenost. Hold se sešlo moc lidí ve špatný čas na špatném místě.

Svedsko_2012IMG_0951.JPG

Svedsko_2012IMG_0977.JPG

Svedsko_2012IMG_0995.JPG

Svedsko_2012IMG_1026.JPG

Svedsko_2012IMG_1027.JPG

Svedsko_2012IMG_1028.JPG

 

Po přistání v Sassnitzu následoval rychlejší přesun do Čech. V Praze jsme pak přistáli kolem poledního. Doporučuji na zpáteční cestu také nějaký ten nocleh, přeci jenom táhnout se v autě 1,5 dne je i v případě střídání řidičů dost náročné. Přesto všechno jsem viděl spokojené úsměvy členů letky, kteří se poprvé podívali do Švédska a města Saabů.... osobně se chci určitě do Švédska vrátit a podívat se na něj i z druhé strany (obrazně i geograficky).  :)))

deff

 

Komentářů
Hledat
zombux   |212.79.108.xxx |2012-07-23 17:47:37
nějaké fotky ode mě: http://foto.zombux.net/archiv/2012/index.html (je to v galerce se vším možným takže logicky scrollujte směrem
dolů )
BeNiSh  - cesta do tovarny   |83.208.1.xxx |2012-07-14 01:18:55
deffe, tady je videt (pozpatku), jak se da zajet az k hlavni brane tovarny,
takze pro priste uz budem moudrejsi

http://www.youtube.com/watch?v=ubUm4aQNPfM
BeNiSh   |83.208.1.xxx |2012-07-14 19:11:41
(ne)peknej vyhled na tovarnu by mohl byt tady http://goo.gl/maps/Xp7K a tady http://goo.gl/maps/Gpe9
zombux   |212.79.108.xxx |2012-07-11 11:30:11
Díky za shrnutí Plánujeme taky sepsat nějaký příběh, ale v
následujících dnech na to nebude mít nikdo z nás čas.

Ve zkratce - v
sobotu když se druhá dvě auta vydala zpátky k domovu, jsme my vyrazili do
Norska na pevnost Halden, následně zpátky do Švédska, přespání v kempu v
Göteborgu. Čtvrtý den pak cesta na jižní pobřeží, přes sloupový kostel
v Hedared, úžasný útes Kullaberg a menhiry Ales Stenar, přespání v hotelu
v parádním městečku Ystad (tenhle den se povedl asi z všech nejvíc).
Pátý den cesta podél pobřeží, návštěva vikingské vesnice Foteviken,
přejezd mostu Oresund, cesta přes Dánsko, seznámení s tamní prohibicí
alkoholu v centru a ubytování v hostelu. Šestý den cesta zpátky se
zastávkou v Drážďanech.
SobikSaabik   |89.176.174.xxx |2012-07-11 11:27:59
Škoda, že jste nenavštívili ty Vattenfallen - elektrárna/vodopády. Velmi
fotogenická záležitost!
dr.L   |88.101.158.xxx |2012-07-11 13:07:51
Určitá menší skupinka si nechala ujít oběd a vodopád a elektrárny
navštívila . Vážně super, škoda jen, že zrovna netekla přes
vodopád voda, bohužel za splachovadlo zatáhnou jenom jednou denně

Fotky dodám.
SobikSaabik   |89.176.174.xxx |2012-07-11 11:19:33
Super! Fotky jsou Instagram nebo něco takového?
stb1   |217.77.165.xxx |2012-07-11 11:01:40
Krasny cteni a paradni fotky! Moje Sabina je furt na LDN (cti lecebna dlouhodobe
nemocnych) a je schopna se strasnym rachotem (pouze spodni nova ramena, na horni
dil a brzdy nejsou prachy) maximalne popojizdet po Praze. Takze moje vysnena
cesta do jejiho rodiste, stejne jako dalsi setrvani za jejim volantem se zacina
rozplyvat jak para nad hrncem... Nemam uz ani chut to auto zivit, ale zaroven je
to jako kdyz musite utratit svyho milovanyho psa! Takze mi z toho jen zbyva
jedna velka depka a bezradnost... Kazdopadne diky za tohle cteni!
deff   |SAdministrator |2012-07-11 11:05:41
Případná další cesta do Švédska se dá řešit i bez tvého vozu - aneb
můžeš se přivařit k jiné posádce, další řidič na střídání
dlouhého cestování je vždy ku prospěchu. Já jsem také nejel svým
vozem, sice to mrzí, ale je to také řešení...
BeNiSh   |83.208.1.xxx |2012-07-11 15:20:37
mozna je nakonec lepsi, kdyz tu "zkazu" rodnyho mista videlo jen par aut
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Úterý, 10 červenec 2012 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály