Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Akce a srazy arrow Kooperativa pro saabisty
Kooperativa pro saabisty Tisk E-mail
Vložil Tino   
Neděle, 10 únor 2013

banner-saab-koop.jpg 

Protože jsem změnil svoji profesní orientaci a začal pracovat v Kooperativě, začal jsem sbírat tipy a triky praktiků. Chtěl bych zde publikovat pár poznatků, jak zefektivnit povinné ručení a havarijní pojištění, tj. snížit náklady a zvýšit případné plnění škody. Budu to uvádět z hlediska Kooperativy, u dalších pojišťoven to může být odlišné.

Koupě auta v bazaru a povinné ručení

Při koupi auta z bazaru si dávejte pozor na to, že bazar na smlouvě udává čas prodeje auta. V době koupě auta byste už ho měli mít ze zákona pojištěno, takže byste měli přijít do bazaru s platným povinným ručením. Obvykle kupec pojišťuje až další pracovní den. Takže auto je od doby prodeje do dalšího pracovního dne nepojištěno.

Limity povinného ručení

Ve většině pojišťoven vám dají na výběr ze základních limitů plnění (35/35) a vyšších (70/70, 100/100,...) a podle velikosti je samozřejmě odvislá velikost platby.  První číslo říká do jaké částky se plní škody na zdraví a druhé číslo škody na věci. Samy o sobě se zdají částky dost velké, ale jen do chvíle když si uvědomíte, že je to částka na celou nehodu.

Takže, když zaviníte nehodu a havaruje autobus plný ředitelů ČEZU nebo parlamentu (:)) a vziknou škody na zdraví s trvalými následky, základní limit vám jistě stačit nebude. Tento příklad je uvedený ad absurdum. Ale můžete zapříčinit hromadnou nehodu na dálnici a pokud do sebe nabourá víc aut, tak tento limit překročíte snadno. Navíc do škod na věci se započítávají i náklady na likvidaci ekologické havárie. Stačí, když sjedete do řeky a při tom se kontaminuje voda olejem či benzínem. Pomíjím to, že se nehoda může stát v zahraničí, kde náklady na léčení a další mohou být ještě vyšší.

Na druhou stranu, jestli jezdím s autem po venkově, nebo je to druhé auto do rodiny na nákupy, leštěnka na víkendy, tak jistě nemá smysl dávat vyšší limity než základní.

Bonusy

 • V případě leasingu je to tak, že bonusy za váš bezeškodní průběh jdou na leasingovku jako majitele auta. V době ukončení máte možnost požádat leasingovku o přiznání bonusů. Některé společnosti to dělají automaticky, ale to jsou spíše vyjímky
 • Na havarijní pojištění lze převést bonusy z povinného ručení.

(Při)pojištění osob na sedadlech 

Pojištění osob na ostatních sedadlech je pseudoprodukt. Hned vysvětlím proč.

 • Připojištění osob na ostatních sedadlech má malé krytí, to znamená, že v případě nehody dostanete malou částku. Děti musí být v dětských sedačkách, což je pochopitelné a nesetkal jsem se se saabisty, kteří by to zpochybňovali.
 • Další nevýhoda je, že plnění se nevztahuje na rodinné přislušníky. To znamená, že když jedete s rodinou a vybouráte se v autě, tak vám v případě tohoto připojištění pojišťovna nedá nic. Na to jsou jiné produkty.
 • Zajímavé je to, že nečlenové rodiny jsou na ostatních sedadlech v případě havárie kryti z povinného ručení majitele auta. Dost lidí odmítalo brát stopaře z důvodu, že by jim v případě havárie mu museli platit bolestné a další náklady na léčení.

 

Škodní událost - havárie, srážka se zvěří, prasklé přední sklo, atd...

Plnění škodní události (tzv. dostat peníze z pojišťovny) je odvislé od mnoha faktorů. Například se pojišťovna brání proplatit škodu, která vznikla rodinným příslušníkům. Např. manželka svým autem nabourá do vašeho.

 

ODČÍTÁNÍ BONUSU PŘI ŠKODNÍ UDÁLOSTI

Pokud bouráte nebo uplatňujete jinou škodu u pojišťovny, tak to nenechá jen tak a zdraží vám povinné ručení nebo havarijní pojištění (podle toho, co uplatňujete). Za jednu škodní událost odečítá 24 měsíců z bezeškodního průběhu. V případě, že máte více než 120 měsíců, odečítá se to od nich.

 

POŠKOZENÍ VOZIDLA ZVÍŘETEM

Zde záleží na spoustě podmínek každé pojišťovny. Např. kráva z hlediska pojišťoven není zvěř, domácí mazlíčci také ne. Na to je jiný druh pojištění. Toto pojištění je využitelnější na venkově, kdy máte větší šanci, že potkáte kance nebo kunu.

 • Škodu můžete uplatňovat z havarijního pojištění. To má nevýhodu v tom, že se vám odčítají bonusy, takže další rok to máte o 10% dražší.
 • V případě, že máte připojištění k povinnému ručení, je zde menší spoluúčast a hlavně neodčítají se vám bonusy.
 • Také záleží na tom, jestli jste nabourali do zvěře (srna, divoké prase) při jízdě (připojištění střet se zvířetem) nebo vám na dvoře do motoru vlezla kuna a rozkousala kabely, brzdy či chlazení (připojištění střet a poškození zvířetem)

 

PRASKLÉ ČELNÍ SKLO

Většina pojišťoven má pojištění či připojištění čelního skla. Některé z nich mají spoluúčast pojištěného.

Zde je možnost připojistit si k povinného ručení čelní sklo v určité výši. To znamená, že když vím, že mě sklo na auto stojí i s výměnou 5400Kč, tak si ho připojistím na tuto částku. V případě škody na skle pojišťovna nepátrá po tom, jestli  prasklo díky kamenu odlétnuvšího od kamiónu, z praku sousedovic kluka nebo od manželky, která bránila válečkem na nudle odjezdu saabem na Sobí Lipno. ;)


Přívěsný vozík

Jako zajímavost uvedu povinné ručení přívěsného vozíku. Škodní událost vzniklá přívěsným vozíkem vzniká jen v případě, kdy vozík není připevněn k autu a sám se rozjede a způsobí nehodu (např. nabourá do auta jedoucího po hlavní silnici). V případě, že neřiditelný vozík jede po hlavní silnici a vy do něj nabouráte, je to překvapivě vaše vina a jde to z vašeho povinného ručení. Jestliže máte vozík na autě, plnění jde z povinného ručení auta. 


Závěrem

Jestli jste to dočetli až sem, tak jste dobří. ;)

A to jsem zde nerozebíral pojištění při automobilových nehodách (nejen bouraček v autě, ale i to, že vás srazí auto, když jste na procházce se psem). Pojištění majetku zahrnuje ještě víc vychytávek a triků. No a životní pojištění je úplně jiný level.

Doufám, že vám tyto poznámky pomohou s výběrem vhodného produktu.

Musí vás napadat otázky, proč se tu objevil článek, který se dá s přehledem nazvat komerční prezentací, co za tím vězí a další. Je to prosté milý Watsone.

 • Mohu vám nabídnout ve většině případů na povinné ručení a havarijko další slevy, které neuvádí internetová kalkulačka.
 • I když mnou nabídnuté ceny budou stejné jako kalkulátor, tak internetová kalkulačka vás pojistí přesně podle toho, co si tam naklikáte, ať to má pro vás smysl nebo ne.
 • Podporujete tím provoz serveru SAABinfo.net. Dohodl jsem se s Deffem na tom, že za každou uzavřenou smlouvu na povinné ručení nebo havarijní pojištění čtenářem saabinfa (tj. člověka co četl tento článek) dostane na provoz serveru  1% z roční platby této smlouvy. Takže si snadno můžete spočítat svůj příspěvek.
 
Martin Buček
MARTIN(zavinac)BUCEK(tecka)ORG
Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Neděle, 10 únor 2013 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály