Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Zajímavosti arrow Blíží se další technologická revoluce? Posuďte sami.
Blíží se další technologická revoluce? Posuďte sami. Tisk E-mail
Vložil deff   
Úterý, 22 duben 2014

Všichni zajisté víme, že motor ke svému chodu potřebuje vačkovou hřídel. Ta slouží k otevírání a zavírání jak sacích, tak výfukových ventilů. Je poháněna řetězem či řemenem od klikové hřídele a bývá uložena, buď v hlavě motoru přímo nad ventily, nebo v bloku a ventily otevírá přes soustavu tyček a vahadel. Vačková hřídel je tu s námi už od počátku vzniku motoru a nikdo by nepomyslel, že jí možná brzy dáme poslední sbohem. Světlo světa totiž spatřuje motor bez vačkové hřídele.

SAAB_9-5_camless_engine_01.jpg 

 

Jak lze tedy funkci vačkové hřídele nahradit? Na vrcholu každého válce jsou umístěny hydraulické akutátory, jež ventily otevírají/uzavírají. Výhodou je, že tento nový systém má nezávislou kontrolu nad každým válcem i nad jednotlivými ventily. Může tedy bez problému otevřít pouze dva ze tří možných ventilů nebo využít možnosti uzavření/otevření libovolného počtu válců. Toho lze dnes samozřejmě docílit i na klasickém moderním motoru, takový systém je ale velice složitý, zabírá spoustu místa a má mnoho mechanických pohyblivých částí.

Bezvačkově ovládaný motor může pracovat s velkým množstvím různých nastavení pro určitou situaci, navíc bez výrazného poklesu efektivity a výkonu. Další zajímavostí je, že tento zázrak umí jet na dva druhy paliva, naftu i benzín. Samozřejmě, míchání dohromady nepřipadá v úvahu, ale představa oddělených nádrží a použití vámi zvoleného druhu paliva na specifický jízdní styl, zní docela slibně.

Největším lákadlem (alespoň pro nás) je slibovaný nárůst výkonu a krouticího momentu až o 30%. Snížení spotřeby pak dokonce o 50% a předpokládá se také zvýšení životnosti motoru. Zbývá jen dodat: Sbohem vačková hřídeli.

Na fotografii na vás hledí bezvačkový motor, vsazený do vozu Saab 9-5, vyvíjený firmou Freevalve, dceřinou společností automobilky Koenigsegg. Motor je stále ve fázi vývoje a testování, přesto jsme si jisti, že o něm ještě uslyšíme.
 
SAAB_9-5_camless_engine_02.jpg 
 

-Matt Bílek- foto: Jalopnik.com
překlad: JOF
Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály