Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow Vozy Saab už nemusí být ze Švédska
Vozy Saab už nemusí být ze Švédska Tisk E-mail
Vložil deff   
Středa, 02 listopad 2005

Švédská značka vozů Saab nebude zrušena, dementoval včera spekulace tisku Carl-Peter Forster, prezident skupiny General Motors Europe (GME), jíž tato automobilka patří..

Na autosalónu v Detroitu zdůraznil, že jde o "cennou značku", která ještě "neztratila svou přitažlivost".
Jak však podle agentury Reuters dodávají někteří analytici, není ještě zdaleka jisté, zda se modely Saab 9-3 či 9-2X budou vyrábět nadále ve Švédsku a bude-li vůbec zachována továrna Saab v tamním městě Trollhättanu.

Podle listu Financial Times již švédský premiér Goran Persson navštívil curyšské ústředí GME a intervenoval ve prospěch udržení výroby v Trollhättanu, kde pracuje na šest tisíc lidí. A nabídl managementu "významné investice" do okolí továrny tak, aby mohla zvýšit svou výrobní kapacitu. SAAB zatím produkuje ročně jen kolem 80 tisíc vozů.

Trollhättan stále prodělává

V posledních deseti letech tato dceřiná společnost GME vykazovala s výjimkou jediného roku jen ztráty. Její budoucnost v zemi "tří korunek" vzbuzuje obavy i proto, že silná švédská koruna prodražuje vývozy.
Od roku 2003 Saab ztratil mnoho ze své bývalé relativní samostatnosti. O výrobě, vývoji i designech jeho vozů rozhodují šéfové GME v Curychu. Trollhättanský management už nyní řídí pouze propagaci značky a marketink.
Zásadní existenční otázka o osudu švédské dceřiné automobilky by měla být vyřešena do konce března, kdy ústředí GME předloží svou novou evropskou strategii, která se týká i německé dceřiné společnosti Adam Opel. Management má mimo jiné rozhodnout, zda nový model vozu střední třídy bude od roku 2007 vyráběn v Trollhättanu, anebo v "kolébce Opelu", německém Rüsselsheimu.
Pochybnosti o bytí či nebytí švédské továrny posílil podle agentury Reuters Fritz Henderson, nejvyšší šéf GME. Na detroitském autosalónu řekl: "Na otázku, zda musíme vyrábět všechny saaby ve Švédsku, odpovídám ne. Ve Švédsku můžete vyrábět i auta značky Opel."

GM má potíže také v USA

Existence či výrobní profil švédského Saabu jsou posuzovány v nepříznivé situaci, jíž čelí General Motors Europe. Od roku 1999 zaznamenává jen samé ztráty, které již vyskočily na tři miliardy eur.
Úsporný program, který má srazit náklady o půl miliardy eur a zvrátit s konečnou platností chronický pokles obratu, nedává managementu v curyšském centru velký prostor pro příliš velkorysé plány na výzkum a vývoj nových modelů nebo na expanzi značek Opel/Vauxhall či Saab.
Plánované úspory zejména mzdových nákladů začnou podle agentury Bloomberg přinášet výsledky až v příštím roce. Bez těžkostí nejsou ani továrny největšího světového výrobce aut General Motors v jeho vlasti, ve Spojených státech.
Podle agentury Reuters vedou tvrdé ataky agresívní japonské konkurence v USA k omezení odbytu i výroby. To povede k dalšímu propouštění zaměstnanců.
Koncem minulého roku pracovalo v amerických továrnách GM 150 tisíc stálých zaměstnanců, o šest procent méně než předloni. A letos má počet pracovních sil opět klesat. Přes úsporná opatření má podle analytiků, citovaných agenturou Bloomberg, i letos pokračovat pokles zisků koncernu GM a dále se snižovat jeho dosud nejvyšší podíl na americkém trhu.

zdroj: ihned.cz

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Čtvrtek, 08 červenec 2010 )
 
< Předch.

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály