Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow O čem se píše ... arrow SAAB zaplatí za zatajování vad vozů
SAAB zaplatí za zatajování vad vozů Tisk E-mail
Vložil deff   
Středa, 02 listopad 2005

Benzínové turbomotory v modelech SAAB 9-5 a starších SAAB 9-3 mají konstrukční vadu, na kterou automobilka své zákazníky dříve neupozornila....

Stockholm, 24.ledna - Chyba vyšla ve Švédsku najevo až poté, co jedna z pojišťovacích společností odmítla majitele problematických vozidel odškodnit. Jen ve Švédsku samém se přitom vada může podle odhadů týkat 100.000 automobilů této značky.

Zástupci hned dvou pojišťovacích společností deníku Dagens Nyheter potvrdili, že problémovost motorů v uvedených typech značky SAAB je výrazně nad běžným průměrem. Zatímco mezi vozy SAAB pojištěnými u společnosti Trygg-Hansa je poškozením motoru postiženo 37 vozidel z každého tisíce, běžný průměr mezi automobily všech značek je pět kusů z tisíce. U společnosti Folksam převyšuje poruchovost motorů SAAB průměr o téměř 70 procent. Oprava každého poškození přitom stojí 15 až 25 tisíc švédských korun (přibližně 52 až 87 tisíc Kč).

Chybná konstrukce způsobuje u postižených vozidel rychlé zhoršování kvality oleje, což může vést k poškození celého motoru. V některých případech se SAAB údajně pokusil svádět vinu na řidiče, kteří podle jeho verze "neměnili olej dostatečně často".

Ve Švédsku se přitom prodává balíček, jehož použitím lze problémům předejít. Stojí však 2000 SEK (7000 Kč), které majitel vozu musí zaplatit ze svého. Při prevenci u všech 100.000 rizikových vozidel jen ve Švédsku by SAAB zaplatil 200 milionů SEK (700 milionů Kč) navíc, v celosvětovém měřítku se pak jedná o mnohem vyšší částky.

Mluvčí společnosti SAAB Örjan Aaslund po zveřejnění problému v deníku Dagens Nyheter přiznal, že automobilka o chybě ví již delší dobu, avšak zatím není schopna přesně určit, v čem přesně konstrukční vada spočítá. V minulých několika letech došlo podle Aaslunda ve Švédsku k 4000 až 6000 oprav tohoto druhu. Všeobecné odškodnění postižených SAAB zatím odmítl slíbit, ale podle slov svého mluvčího je připraven převzít zodpovědnost. "Vlastníci by měli kontaktovat svůj autorizovaný servis," uvedl Aaslund.

zdroj: ihned.cz

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 17 březen 2010 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály