Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Novinky a testy arrow Redakční test CarAuto :: SAAB 9-3 1.9 TiDS
Redakční test CarAuto :: SAAB 9-3 1.9 TiDS Tisk E-mail
Vložil deff   
Čtvrtek, 03 listopad 2005

saab_93_testca03.jpgDokáže model 9–3 s novým temperamentním dieselem zastrašit konkurenci?

SAAB 9–3
Testovaný model: 1.9 TIDS VECTOR
Cena: 999.000,– Kč
Nejvyšší rychlost: 206 km/h
Zrychlení: 0–100 km/h 9,5 s

Pro: hebký a točivý motor, uvolněná jízda, pohodlný interiér
Proti: necitlivé řízení, nepřesná převodovka, průměrná kvalita zpracování

Vytvořit věrohodný sportovní sedan není snadné, ale současný Saab 9–3, představený v roce 2002, získal po pomalém startu reputaci jako alternativa pro lidi znuděné okoukanou nabídkou BMW nebo Audi. I přesto zůstává Saab na českém trhu větší kuriozitou než Porsche, neboť za rok 2004 se jich tady prodalo pouhých 51 kusů v porovnání s 84 vozy německé automobilky.

Přestože téměř polovina prodaných aut této třídy připadá na dieselové motorizace, u Saabu dominuje benzín: po starém turbodieselu 2,2 l sáhlo jen několik zájemců. Když přišla řeč na výkon, emise nebo kultivovanost, byl tento motor absolutně mimo mísu, což potenciální kupce rozhodně nemotivovalo, aby si značku Saab spojovali s přednostmi naftových motorů. Švédská automobilka nicméně věří, že nový dieselový 9–3 pořádně zamíchá kartami.

Naftový čtyřválec o objemu 1910cm3 byl vyvinut pod hlavičkou Fiat Group a stihl již ohromit v takových vozech jako Alfa GT JTD nebo Opel Vectra CDTi 16v. Motor s vysokotlakým vstřikováním common-rail produkuje 150 koní v 4000 ot./min. a 320 Nm o dva tisíce otáček níž. Výkonem se tedy řadí na špičku třídy, ale točivý moment naopak patří na druhý konec žebříčku. Jen pro příklad, nové BMW 320d i HOnda Accord i-CTDi kroutí silou 340 Nm. Saab nabízí také méně výkonnou variantu téhož motoru s parametry 120 koní a 280 Nm. Šestistupňovou převodovkou jsou vybaveny obě verze.

Krátký pohled do tabulky s technickými údaji vám řekne mnohé o povaze motoru. Nemá typický charakter turbodieselů a před náhlým nástupem točivého momentu ve stylu Audi A4 2.0 TDI dává přednost čistému a progresivnímu vytáčení až k omezovači (podobně jako benzínové motory), s využitelným výkonem i v nejvyšších otáčkách. Ve výsledku je tak 9–3 ošidně rychlé auto schopné velice rychlé jízdy, ale bez mohutného přívalu síly po sepnutí turbodmychadla. Saab není tak vzrušující jako někteří rivalové, ale účinnost mu upřít nemůžete. Boduje také kultivovaným projevem: klasické dieselové klepání je dobře potlačeno jak na volnoběh, tak pod plným plynem.

Se sportovním naturelem motoru však bohužel kontrastuje neuspokojivé řazení s dlouhými a nejasně definovanými drahami. Saab považuje 9–3 za sportovní sedan, což v případě testované varianty Vector potvrdil montáží sportovního podvozku. Přední kola jsou s platformou převzatou z Opelu Vectra spojena vzpěrami MacPherson, vzadu je víceprvkové zavěšení vyvinuté přímo Saabem. Charakter podvozku odpovídá motoru – každopádně je schopný, ale nedokáže v řidiči zapálit jiskru. Náklony karoserie jsou potlačeny na minimum a pneumatiky 225/45 R17 snesou velké příčné zrychlení, ale kredit sportovního vozu kazí řízení, lehké a bez odezvy, i když je precizní a netrpí zpětnými rázy. Saab 9–3 můžete nenuceně vést sledem zatáček značnou rychlostí, ale v tom zážitku není nic, co by podnítilo představivost sportovně založených řidičů. Kombinace pneumatik a podvozku způsobuje tuhou jízdu v nižších rychlostech, kdy auto ztrácí plynulost, ačkoli s opravdovým nepohodlím se nesetkáte. S rostoucí rychlostí se jízda zlepšuje, avšak na náročných silnicích 9–3 nikdy nedosáhne dynamických kvalit trojkového BMW.

Saab se více než kdy jindy snaží vyzdvihnout individuální charakter svých vozů, což je potřeba, zejména kvůli dnes nejisté existenci automobilky v rámci impéria General Motors. Exteriér 9–3 je individuální příjemně umírněným způsobem, zatímco interiér dává jasně najevo příslušnost k Saabu – má logickou ergonomii a je pohodlný. Ale i přes rozsáhlý seznam příplatkové výbavy (zahrnující i pokročilý zábavní systém s hlasovým ovládáním) zbývá jedna oblast, kde 9–3 zaostává za lídry třídy: kvalita dílenského zpracování. Ve srovnání s materiály, povrchy a s prostředím nového BMW řady 3 nebo Audi A4 zůstává 9–3 daleko vzadu.

S novým 150koňovým motorem TiDS je však 9–3 konečně konkurenceschopné z hlediska ekologie a provozních nákladů. Emise CO2 byly sníženy na 177 g/km, motor splňuje normu Euro 4 a spotřeba paliva se pohybuje okolo 6,0 l/100 km. Avšak i v tomto ohledu je na tom nové BMW o něco lépe (5,7 oproti 5,9 l/100 km).

S cenou 999.000,– Kč za verzi Vector je Saab 9–3 dražší než BMW 320d (907.000,– Kč) a Audi A4 2.0 TDI (920.000,– Kč). Ačkoli jde o základní modely a jejich cena se srovnatelnou výbavou by atakovala milionovou hranici, němečtí soupeři si během prvních tří let budou lépe držet hodnotu.

Saab 9–3 TiDS je ten druh auta, který zanechá dojem, ale nerozpumpuje vaše srdce na maximum. Model 9–3 v dieselu má nyní dostatek talentu, skvělý výkon a přijatelnou cenu i provozní náklady, v dalších oblastech však selhává. Pokud hledáte alternativu k zavedeným německým značkám, nemusíte už dělat tak velké kommpromisy jako dříve, ale silnější zážitek z jízdy, lepší image a vyšší kvalita konkurentů zůstávají pro Saab 9–3 zatím příliš velkým soustem.

zdroj: Carauto

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 16 srpen 2006 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály