Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Novinky a testy arrow SAAB 9-3 Aero 2.8 V6 - větší nemusí znamenat lepší ...
SAAB 9-3 Aero 2.8 V6 - větší nemusí znamenat lepší ... Tisk E-mail
Vložil deff   
Čtvrtek, 03 listopad 2005

saab_93_v6_07_0.jpgSaab 9–3 dostal turbomotor V6 2.8 l, který ovšem postrádá přitažlivost menších čtyřválců…

Saab 9–3 Aero 2.8 V6

Mám teorii, podle které auta podávají nejlepší výkon na domácím písečku. Silnice, na nichž byla vyvíjena a které firemní technici dennodenně používají, poskytují nejlichotivější obrázek o schopnostech aut.

Saab tedy nemohl pro prezentaci nového 250koňového modelu 9–3 V6 vybrat lepší místo než silnice v okolí ústředí firmy v Trollhattanu. V pozadí je neustále vidět ocelově šedý odraz továrny Saabu (což vypovídá spíše o zoufale krátké testovací trase než o velikosti továrny).

Saab sice vždy upřednostňoval přeplňované čtyřválce, ale v jeho historii se najdou i zmínky o vidlicových šestiválcích od mateřské společnosti General Motors. Jak 900, tak i 9000 byly k mání s motorem V6 a v počátku životního cyklu modelu 9–5 obohacoval nabídku „asymetricky přeplňovaný“ vidlicový šestiválec.

Tvrdohlavá „nezávislost“ Saabu také znamenala, že současná 9–3 nebyla nabízená se šestiválcovým motorem a namísto toho se spoléhala na známé výkonné čtyřválcové jednotky. Skoro máte pocit, že nebýt požadavků trhu, Saab by nejraději pokračoval v ladění svých kmenových motorů.

Technici Saabu říkají, že šestiválce tvoří na evropském trhu pouhých dvacet procent z celkového prodeje luxusních vozů střední třídy, k nimž 9–3 patří. Ovšem v Americe je „vstupní luxusní“ trh zcela ovládán poptávkou po šestiválcích. A vzhledem k významu zaoceánského trhu je velký motor pro Saab životně důležitý.

NOVÝ MOTOR
Motor 2.8 je založen na nové globální struktuře GM V6, která bude základem také pro budoucí generace šestiválcových opelů a alf. Ačkoli většinu vývojových prací vzal na svá bedra australský Holden, Saab říká, že byl zapojen do „návrhu koncepce“ – především z toho důvodu, že v koncernu GM platí za specialistu na přeplňování. Celohliníkový čtyřiadvaceti­ventilový šestiválec má čtyři řetězem poháněné vačkové hřídele, přičemž ty sací dostaly elektronicky ovládané proměnné časování. Saab uvádí, že jejich verze šestiválce má unikátní hlavu válců. Unikátní jsou rovněž písty (chlazené zespodu ostřikováním olejem) a ojnice ze slinuté oceli. Také sací potrubí je high-tech. Vyrábí se speciální metodou – svůj tvar získává působením obrovského tlaku vody; vložky z nerez oceli pak redukují emise při studených startech.

Ovšem nejvýznamnější je uložení turbodmychadla. Jde o jednoduché vodou chlazené turbo od Mitsubishi se dvěma rozváděcími koly, které je v motorovém prostoru umístěno na pravé straně bloku, nad převodovkou. Napájejí ho dva oddělené sací kanály, každý od jedné řady válců (výfukové plyny proudí od každé řady jinak).

Saab je rovněž velmi hrdý na to, že pro řídící jednotku naprogramoval svůj vlastní software, který za snížených adhezních podmínek omezuje přísun točivého momentu. To se bude hodit, vždyť je ho řádná porce. Motor se spouští na 720 ot./min. a už od 1500 ot./min. máte k dispozici devadesát procent maxima. O dalších pět set otáček výše máte pod pravou nohou plných 350 Nm, které můžete využívat až do 4500 otáček.

VÝKON
Saab říká, že jde o nejrychleji akcelerující vůz z produkce této značky, ale po krátké projíždce v okolí Trollhattanu nemůžeme tento fakt potvrdit. Se šestirychlostním manuálem zabere zrychlení 0–100 km/h podle oficiálních údajů 6,9 s a nejvyšší rychlost se pohybuje okolo 250 km/h. Jedinou další věcí, kterou se nám podařilo vyčíst z nijak obsáhlých podkladů, bylo pružné zrychlení z 80 na 120 km/h na nejvyšší rychlostní stupeň za pouhých 8,3 s. Tento údaj opět platí pro manuální převodovku.

Testované vozy byly ovšem americké verze modelového roku 2006 se šestistupňovou automatickou převodovkou. Ta mění rychlosti hladce a hbitě, tvrdé zrychlení však navozuje dojem rozbředlosti, který připomíná prokluzující spojku.

I tak jde ale o rychlé auto. Předjížděcí manévry nevyžadují nic pracnějšího než jemné propnutí kotníku. A právě předjíždění je silnou stránkou 9–3 V6. V souladu s očekáváním je tato jednotka jemná a klidná, ačkoli v mnoha ohledech jí chybí charakter. Připouštím, že s manuální převodovkou bychom si teď vyprávěli úplně jiný příběh, ale ani ten by nic nezměnil na mdlém zvuku motoru. Saab přitom speciálně vyladil dvojitou koncovku pro sportovnější zvuk. Pokud bych snad uvažoval o koupi rychlého Saabu, nechal bych se raději zlákat 210koňovým čtyřválcem 2.0 T,který je nepopiratelně ostřejší a má nižší emise. Jakkoli je tedy nový šestiválec povedený, počkáme s konečným verdiktem až do testovací jízdy se šestistupňovým manuálem na známých silnicích. Ale i tak si myslíme, že verze V6 je odpovědí na otázku, která byla položena jen v Americe.

18.5.2005/zdroj: Carauto

Osobní fotografie z Ženevského autosalonu - 2005:

saab_motorv6_01.jpg saab_motorv6_02.jpg saab_motorv6_03.jpg saab_motorv6_04.jpg saab_motorv6_05.jpg saab_motorv6_06.jpg saab_motorv6_07.jpg saab_motorv6_08.jpg saab_motorv6_09.jpg saab_motorv6_10.jpg

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 16 srpen 2006 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály