Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Novinky a testy arrow Saab 9-5 BioPower :: první saab který jezdí na etanol
Saab 9-5 BioPower :: první saab který jezdí na etanol Tisk E-mail
Vložil deff   
Čtvrtek, 03 listopad 2005
saab_biopower_01.jpg Etanol není drahý, dá se spalovat v zážehových motorech a nezůstávají po něm vysoké emise CO2. Není snadné být zároveň motoristickým příznivcem a ekologickým aktivistou. Pokud navíc věříte, že globální oteplování je skutečně způsobeno nadměrnými emisemi CO2, které vypouští člověk ze svých strojů, je to v podstatě nemožné.
Nástup hybridních vozidel je krokem vpřed, ale přestože v zastavěných oblastech dokážou jezdit s nulovými emisemi, většina z nich stále spaluje fosilní paliva. Takzvaná vodíková ekonomie je stále deset nebo dvacet let vzdálená a palivové články představují pro vědce obrovskou výzbu. Ale odpověď na čisté cestování už existuje: ve formě etanolu. Alespoň to tvrdí švédská automobilka Saab.

Z nějakého důvodu byla ale zatím přehlížena, zejména v Evropě. Přestože spalování etanolu produkuje emise CO2, je jich tak málo, že stejný objem CO2 bude z atmosféry pohlcen rostlinami pěstovanými pro výrobu etanolu. Takže až pojedete někde po silnici a budete produkovat CO2, někde jinde na planetě budou rostliny pěstované pro budoucí dodávky etanolu absorbovat přibližně stejné množství CO2. Zelení tomu říkají uzavřená smyčka.

Etanol je vlastně forma alkoholu, která se dá pít. Také se jedná o obnovitelný zdroj energie, protože je odvozen od živých rostlin, takže se dá říci, že doslova roste na stromech. Vyrábí se fermentací a destilací cukrových a škrobových plodin, jako jsou kukuřice, pšenice, cukrová třtina, brambory a dokonce i „lesní odpad“.

Na prezentaci Saabu nedaleko firemního hlavního stanu nám byla představena vize globální ekologické katastrofy. Zřejmě pro případ, že by motorističtí nadšenci jako my jen trochu pochybovali, že planeta zírá do hlavně ostře nabitého děla CO2. Hladina CO2 byla podle ekologa firmy Saab na planetě v rovnovážném stavu až do doby před čtyřiceti nebo padesáti lety. V posledních třiceti letech poskočily měřené hodnoty o 35 procent. Abychom udrželi globální emise CO2 a snesitelné úrovni, musíme je prý snížit o 80 a 90 procent. Navíc, přestože ropa jen tak nedojde, bude těžké dobývat ji rychlostí, jakou si budoucnost vyžádá. A až poptávka přesáhne možnosti těžby, ceny poletí prudce nahoru.

V současné době se hodně mluví o významných ekologických výhodách míchání etanolu do benzínu. Výsledkem jsou značně snížené emise celé řady škodlivin, včetně kysličníku uhelnatého, oxidů dusíku, uhlovodíků a „nestálých organických sloučenin“. Zřejmě nejdůležitější v palčivé otázce emisí na úrovni chodců jsou pevné částice, jejichž množství je podle zprávy „výrazně sníženo“. Pevné částice jsou podle vědců potenciálně velice zdraví nebezpečné a představují velký problém především pro dieselové motory bez filtrů pevných částic. Nejlepší částí rovnice z hlediska motoristických nadšenců je fakt, že přechod na spalování etanolu je vcelku jednoduchý. Může být skladován a distribuován stejnou infrastrukturou čerpacích stanic jako běžný benzín. A na rozdíl od LPG (které se spaluje bez emisí, ale pořád je to fosilní palivo) nevzniká potřeba montovat druhou palivovou nádrž. Běžný spalovací motor může být poměrně jednoduše přestavěn ke spalování etanolu ve směsích obsahujících od 25 procent benzínu výše. Vozy spalující stoprocentní etanol jsou poměrně obvyklé v Jižní Americe, kde v používání biopaliv vede Brazílie. Není asi příliš velkým překvapením, že v Evropě se do popředí v prosazování alkoholových motorů protlačili ekologicky smýšlející Švédové.

Nový ředitel Saabu Jan-Ake Jonsson tvrdí, že podle jeho názoru může Švédsko odstartovat potenciální celoevropský přechod k masové výrobě a používání bioetanolu.„Jsem přesvědčen, že v nejbližší budoucnosti se etanol stane rozumným řešením našich dopravních potřeb,“ řekl. Překvapivé není ani to, že Brazílie je vedoucí zemí v produkci etanolu a v současnosti dokáže produkovat ohromné množství tohoto paliva za ceny přímo konkurující benzínu. V zemi má silnou pozici koncern GM, který tam prodává vůz Chevy Astra Multipower, schopný jezdit na etanol, benzín i stlačený zemní plyn. Švédsko v současnosti vyrábí etanol z pšenice a byla už vybudována výzkumná stanice, která by měla palivo vyrábět z „lesních a dřevařských odpadů“. Jednotlivé vyhlídky sice mohou vypadat jako další nedosažitelné snění ekologických aktivistů, ale faktem zůstává, že etanol se zdá být jasným řešením, díky němuž si budeme moci užít vysokooktanové zábavy bez pocitu provinění vůči planetě.

Švédsko už s tím začalo a pomalu včleňuje používání etanolu do své infrastruktury. Do roku 2008 by mělo 25 procent všech švédských čerpacích stanic nabízet etanol a už dnes fungují na jeho používání daňové úlevy. Například mýtné a parkovací poplatky ve Stockholmu nebudou pro etanolem poháněné vozy platit. Celých 95 procent nedávných domácích objednávek vozu Saab 9–5 se týkalo verze Biopower. Ještě jedna poznámka k našim politikům. Ve Švédsku už jezdí stoprocentně čisté, etanolem poháněné autobusy.

Až zase budete stát v koloně za jedním z čoudících dieselových autobusů, ptejte se sami sebe, proč naši politikové prosazují veřejnou dopravu a přitom ji nedokážou nabídnout v nejčistší možné formě.

25.5.2005 / zdroj: Carauto

saab_biopower_02_0_0.jpg

Komentářů
Hledat
deff  - Objednáno 400 saabů 9-5 BioPower!   |62.177.95.xxx |2005-11-03 22:08:45
Švédská autopůjčovna Avis objednala 400 Saabů 9–5 BioPower, jež jezdí
na etanol. Více informací o SAAB BioPower viz. článek výše.

zdroj:
carauto
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Středa, 16 srpen 2006 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály